Kā jau pēdējā laikā ierasts, Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) aizvadītā gada nogalē nosauca 2013. gada nozīmīgākos Latvijas zinātnes sasniegumus. Par tiem iespējams izlasīt, piemēram, žurnāla „Ilustrētā Zinātne” 2014. gada februāra numurā. Savukārt 2014. gada janvārī Izglītības un Zinātnes ministrija publiskoja Latvijas zinātnes starptautiskā izvērtējuma rezultātus. Tika izvērtētas 147 zinātniskās institūcijas un atzīts, ka:
10% institūciju ir spēcīgi starptautiskie spēlētāji, to sniegums ir lielisks vai labs un darbība turpināma;
23% ir spēcīgi vietējie spēlētāji, kas guvuši zināmu starptautisku atzinību. To darbība jāizvērtē un jāstiprina institūcijas kapacitāte;
52% ir apmierinoši vietējie spēlētāji, ir jāizvērtē to apvienošana ar citām institūcijām;
15% ir vāji vietējie spēlētāji, kuru finansēšana no valsts budžeta nav lietderīga.
Tātad, trešdaļa zinātnes ir teicamā un labā līmenī, puse ir apmierinošā līmenī un apmēram sestdaļai līmenis ir neapmierinošs. Tas atgādina situāciju skolā, kad daļa skolēnu mācās teicami un labi, lielākā masa saņem apmierinošas atzīmes, bet daži paliek autsaideros. Taču zinātne nav skola, jo no zinātniekiem tiek sagaidīti nevis viduvēji, bet augsta līmeņa sasniegumi. Starptautiskie eksperti formulēja arī ieteikumus situācijas uzlabošanai. Viens no tiem bija veicināt efektīvāku zinātnes un industrijas sadarbību, ar vārdu sakot, censties novest pētījumus līdz praktiskam, izmantojamam rezultātam. Šo nepieciešamību Latvijas zinātnes gada nozīmīgākajiem sasniegumiem veltītajā LZA svinīgajā sēdē 2014. gada janvārī uzsvēra arī izglītības un zinātnes ministrs (tobrīd) Vjačeslavs Dombrovskis – lai zinātne varētu attīstīties, pretī jābūt ražotājam, industrijai. No LZA nosauktajiem gada sasniegumiem praktiskajos pētījumos uz dabaszinātnēm attiecas seši. Palūkosimies, cik drīz tos būs iespējams izmantot praktiski, un kādi soļi tiek sperti šā mērķa sasniegšanai.
• Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki sadarbībā ar farmācijas uzņēmumu AS „Grindeks” ir pabeiguši jaunas oriģinālas kardioprotektīvas (sirdi aizsargājošas) zāļu kandidātvielas Metil–GBB ķīmisko un eksperimentālo izpēti un gatavojas uzsākt šīs vielas klīniskos pētījumus cilvēkiem. Kā izteicās viena no galvenajām pētījuma autorēm, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Dr. pharm. Maija Dambrova, tas ir pirmais gadījums kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad Latvijā sintezētai vielai veikti visi pirmsklīniskie pētījumi un tepat Latvijā to ir paredzēts ieviest ražošanā, ar vārdu sakot, iziet pilnu ciklu no vielas atklāšanas līdz medikamenta nokļūšanai aptiekās. Nepacietīgākajiem tomēr nāksies pagaidīt, jo jaunu zāļu tapšana prasa laiku, darbu, resursus un arī līdzekļus.
Slaids no M. Dambrovas prezentācijas par Metil–GBB izpēti. I. Vilka foto
Par paveikto un turpmākajiem soļiem tika runāts 2014. gada 25. aprīlī LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļas sēdē. Kā pastāstīja AS „Grindeks” Pētniecības un attīstības departamenta vadītājs Dr. Ilmārs Stonāns, šobrīd zāļu viela ir izstrādāta līdz tādām formām (tablete, kapsula, injekcijas šķīdums), ka iespējams uzsākt klīniskos pētījumus. Ja viss norisināsies labvēlīgi, tie sāksies jau šogad. Kā zināms, lai pārbaudītu, ka medikaments ir drošs un efektīvs, klīniskie pētījumi jāveic ilgstoši, un tiem ir veselas četras fāzes. Ja klīnisko pētījumu rezultāti būs veiksmīgi, jaunais medikaments tiks reģistrēts attiecīgajā zāļu aģentūrā Latvijā un citās valstīs, kas dos atļauju to laist tirgū. Jaunās sirdi aizsargājošās zāles varētu parādīties Latvijas aptiekās pēc nepilniem desmit gadiem.
• Rīgas Stradiņa universitātes A. Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta zinātnieku grupa ir izstrādājusi un (kas ir svarīgi!) ieviesusi jaunu dabiskus glikopeptīdus saturošu uztura bagātinātāju, kas pielietojams onkoloģijā un virusoloģijā. Uztura bagātinātāju sauc Glycomune. Tajā ietilpst no pienskābajām baktērijām iegūti glikopeptīdi, beta-glikāni no šitake sēnēm un gailenēm, kā arī topinambūru pulveris, kas satur inulīnu. Glycomune aktivizē un stiprina imūnsistēmu. To iesaka lietot profilakses nolūkos un dažādu vīrusu un onkoloģisko saslimšanu gadījumos. Kaut arī jāsaprot, ka uztura bagātinātājs nevar izārstēt attiecīgo slimību, tas var noderēt kā palīgs cīņā ar to. No pētniecības rezultātu ieviešanas viedokļa šo zinātnieku grupu var tikai uzslavēt, jo preparāts ir ne tikai izveidots un izmēģināts, bet arī reāli pieejams aptiekās.
Uztura bagātinātājs Glycomune. I. Vilka foto
Arī par Glycomune tika runāts LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļas sēdē. Kā stāstīja viena no pētījuma autorēm, A. Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošā pētniece Dr. med. Simona Doniņa, dabīgie glikopeptīdi ir labāki par sintētiskajiem glikopeptīdiem, turklāt tie labi darbojas kombinācijā ar beta-glikāniem, kuru pozitīvā iedarbība uz imūnšūnām ir pētīta dažādās pasaules laboratorijās. Tā kā prasības uztura bagātinātāju ieviešanai ir salīdzinoši vienkāršas, klīnisko pētījumu vietā tika veikti klīniskie novērojumi. Tika novērotas 50 pacientes ar onkoloģisku saslimšanu, kam bija veikta staru terapija vai ķīmijterapija. Puse no pacientēm saņēma Glycomune. Pēc kursa pabeigšanas šīm pacientēm palielinājās imūnkompetento šūnu skaits un aktivitāte, savukārt kontrolgrupā šīs izpausmes bija krietni mazākas.
Topinambūru pulveris uztura bagātinātājam pievienots kā bāzes viela, kaut arī tam ir sava pozitīvā nozīme, jo tas satur inulīnu. Inulīnam raksturīga spēja samazināt asinīs lipīdu koncentrāciju un stabilizēt glikozes līmeni. Inulīns palielina bifidobaktēriju skaitu zarnu traktā, turklāt to var lietot arī diabēta slimnieki.
• Rīgas Tehniskās universitātes Lietišķās ķīmijas institūta ķīmiķi sintezējuši un sadarbībā ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta fiziķiem izpētījuši tādus gaismjutīgus organiskos savienojumus, kuri veido optiski dzidru kārtiņu jeb filmiņu. Šādus savienojumus mēdz saukt par organiskajiem stikliem. Tos ir iespējams izmantot elektrooptiskos modulatoros, kurus lieto elektriskā signāla pārveidošanai optiskā signālā. No tiem var arī izgatavot miniatūrus organiskos cietvielu lāzerus, kurus var izvietot pat uz mikroshēmas un izmantot kā specifisku gaismas avotu, piemēram, „laboratorijā uz mikroshēmas” (lab on a chip). Tos var izmantot arī organiskajās gaismas diodēs OLED, no kurām izgatavo lokanus displejus un enerģiju taupošas apgaismes ierīces.
Kā pastāstīja viens no pētījuma autoriem, LU Cietvielu fizikas institūta Organisko materiālu laboratorijas vadošais pētnieks Dr. fiz. Aivars Vembris, iegūtajām filmiņām ir vairākas priekšrocības. Tās ir iespējams iegūt ar šķīdumu liešanas metodi, kas ir ievērojami vienkāršāk un lētāk, salīdzinot ar kārtiņu uzputināšanu vakuumā. No šādas organisko savienojumu filmiņas izgatavots elektrooptiskais modulators darbojas ātrāk nekā analogs neorganiskais modulators. To ieviešana optisko sakaru līnijās dotu iespēju pārraidīt 10 – 100 reizes lielāku datu apjomu. Savukārt, ja OLED gaismas diodēs izmantotu projekta autoru sintezēto krāsvielu, tai būtu nepieciešama 100 reizes mazāka ierosmes enerģija nekā pašlaik plaši pielietotajiem materiāliem.
Sintezētos organiskos stiklus iespējams izmantot, piemēram, lokanos OLED displejos. Wikimedia Commons attēls
Tiktāl viss ir labi. Taču, kā atzīmē A. Vembris, šī joma ir intensīvas izpētes stadijā, pēdējos piecos gados daudzās pasaules laboratorijās notiek organisko stiklu īpašību uzlabošana. Kaut arī ir skaidrs darbības virziens un vīzija, pašlaik par praktiskiem lietojumiem iespējams runāt tikai nākotnes formā: „priekš rūpniecības šie organiskie stikli vēl ir „pazaļi””. Vēl nav tapuši konkrēti gala produkti, ko piedāvāt ievietošanai konkrētās ierīcēs. Turklāt Latvijā nav ražotāju, kas tos spētu izgatavot rūpnieciskos apjomos. Tādi ir jāmeklē ārzemēs, bet tas pagaidām nav darīts.
• LU Cietvielu fizikas institūta zinātnieki izpētījuši materiālu (stroncija titanātu ar nelielu dzelzs piejaukumu, Fe:SrTiO3), kurā var veikt informācijas ierakstu, mainot materiāla elektrisko pretestību. Tas paver iespējas lielas ietilpības (terabitu) atmiņas izgatavošanai. Sākumā tika izrēķināti paraugu sagaidāmie rentgenstruktūranalīzes rādītāji un tad to struktūra tika reāli pārbaudīta ar Eiropas sinhrotronā starojuma iekārtu, kas atrodas Grenoblē, Francijā. Kā stāsta viens no pētījuma autoriem, Cietvielu fizikas institūta EXAFS Spektroskopijas laboratorijas vadošais pētnieks, Dr. fiz. Aleksejs Kuzmins, daudzas zinātnieku grupas pasaulē ir spējušas parādīt, ka elektriskās pretestības maiņas efektu ir iespējams izmantot informācijas ierakstīšanai, taču tieši Latvijas pētnieku grupai ir izdevies noskaidrot, kāpēc stroncija titanātam ir šādas īpašības. Izrādās, ka par šo efektu ir atbildīgas kustīgas skābekļa vakances (iztrūkstoši skābekļa atomi) ap dzelzs atomiem.
Pats A. Kuzmins vērtē pētījumu kā pa pusei teorētisku, pa pusei praktisku. Stroncija titanāts ir labs modeļobjekts, lai saprastu, kādi procesi notiek šāda tipa materiālos, taču nez vai to izmantos atmiņas iekārtu izgatavošanai, jo tas ir dārgs. Praksē iespējams izmantot citus oksīdus. Ļoti tuvu tirgum pašlaik ir elektronikas milzis Samsung, kas atmiņas izgatavošanai izmanto citu materiālu, nevis zinātnieku pētīto stroncija titanātu. Šāda ražošana ir sarežģīts process, ko Latvijas uzņēmumi nespēj veikt. Turklāt ražošanas uzsākšanai nepieciešami milzīgi līdzekļi, orientējoši viens miljards ASV dolāru. Līdz ar to Latvijas zinātnieku pētījums virza uz priekšu attiecīgo materiālu fizikas nozari, kas ir pozitīvi, taču vismaz pašlaik tiešā veidā nav izmantojams praktiski.
• Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biofotonikas laboratorijas zinātnieki izstrādājuši jaunu optiskās diagnostikas un monitoringa metodi un radījuši ierīci – prototipu SkImager ādas melanomas bezkontakta noteikšanai. Ierīce izstaro vairāku krāsu redzamo gaismu, kā arī infrasarkano starojumu, kas mijiedarbojas ar ādu. Analizējot atstaroto gaismu, SkImager skārienjutīgā ekrānā parāda, cik daudz pārbaudāmajā laukumā ir ādas pigmentu – hemoglobīna, melanīna un bilirubīna. Ierīce ar visai augstu ticamību (ap 90%) spēj atšķirt ļaundabīgu ādas audzēju – melanomu agrīnā stadijā no vizuāli līdzīgas dzimumzīmes. Pašlaik izplatītākā metode ir šaubīgo ādas veidojumu izgriezt. Pēc tam pārbaudot laboratorijā, visbiežāk izrādās, ka tā nav bijusi melanoma. SkImager ievērojami uzlabo melanomas diagnostikas iespējas.
Melanomas diagnostikas ierīce SkImager. Biofotonikas laboratorijas attēls
Tiktāl viss ir labi, diemžēl, kā prof. Jānis Spīgulis stāsta intervijā laikrakstam „Diena”, lai aparātu izmantotu medicīnas praksē, ejams tāls ceļš. Pirmkārt, vajadzīgi klīniskie pārbaudījumi. Tos vēl zinātnieki varētu nodrošināt saviem spēkiem, piemēram, vasarā SkImager tiks mēnesi testēts kādā slimnīcā Barselonā. Otrkārt, nepieciešams mārketings, lai pasaules medicīnas firmas uzzinātu par šo ierīci. Soļi šajā virzienā ir sperti, SkImager tika demonstrēts starptautiskajā medicīnas izstādē „Medbaltica 2013”. Taču pilnvērtīgam mārketingam ir vajadzīgi lielāki līdzekļi, kuru šobrīd zinātnieku rīcībā nav. Treškārt un galvenokārt, ir vajadzīgs investors, kas ieguldītu finansējumu, lai ierīci ražotu un ieviestu klīniskajā praksē. Kā min J. Spīgulis, „lai medicīnas aparāts no prototipa nonāktu līdz tirgum, vajadzīgi pieci gadi un pieci miljoni dolāru”. Tātad, ja neatradīsies investors, var gadīties, ka šī ierīce tiks nolikta plauktā.
• Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) zinātnieču grupa pabeigusi pētījumu ciklu par bioloģiski aktīvajām vielām pārtikas produktos un jaunākām iepakojuma tehnoloģijām to fasēšanai un uzglabāšanai. Pētījumi notika šādos virzienos: bioloģiski aktīvās vielas pārtikas ražošanas izejvielās un pārtikas produktos, to izmaiņas pārstrādes laikā; vitamīnu, karotinoīdu, prebiotiku, probiotiku, olbaltumvielu, šķiedrvielu, fenolu un gaistošo savienojumu ķīmiskā uzbūve, saturs izejvielās un pārtikas produktos; dažādu tehnoloģisko procesu (kaltēšanas, saldēšanas, fermentācijas, u. c.) ietekme uz bioloģiski aktīvajām vielām; pārtikas industrijā lietojamās jaunākās iepakojuma formas un tehnoloģijas, tai skaitā aktīvais un inteliģentais jeb viedais iepakojums; dažādu pārtikas produktu realizācijas termiņa pagarināšanas iespējas. Šis pētījumu cikls uzsākts orientējoši pirms 10 gadiem, 2010. – 2012. gadā tas tika turpināts Eiropas Sociālā fonda projekta ietvaros. Tapušas divas monogrāfijas un daudzas citas publikācijas, sagatavoti vairāki doktoranti, taču kāds pētījuma ir praktiskais labums?
Kā pastāstīja viena no pētījuma autorēm, LLU Pārtikas tehnoloģijas katedras vadošā pētniece, Dr. sc. ing. Evita Straumīte, mērķis bija nevis izgatavot jaunus iepakojuma materiālus, bet gan izpētīt esošos, lai sniegtu konsultācijas ražotājiem par to vispiemērotāko izmantošanu. Piemēram, ražotājs grib zināt, vai konkrēto materiālu ir iespējams izmantot siera, maizes vai dārzeņu iepakošanai, un kā tas ietekmēs produktu realizācijas termiņu. Tāpat zinātnieces sniedz padomus par piemērotākā konservācijas paņēmiena (kaltēšana, sasaldēšana, fermentācija, u. c.) izvēli. Bioloģiski aktīvo vielu izmantošanas jomā izveidojusies laba sadarbība ar Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtu, risinot jautājumu par to, kuras miežu šķirnes ir vispiemērotākās iesala izgatavošanai. Var secināt, ka šajā jomā LLU uzkrāts labs ekspertīzes potenciāls, kas būs noderīgs ilgāku laiku. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pētījumi turpinās.