Quantcast
Channel: www.terra.lu.lv: jaunākās ziņas
Viewing all 107 articles
Browse latest View live

Ko varēsim novērot debesīs 2015. gadā?

$
0
0
2015. gadā ir gaidāmi daudzi nozīmīgi astronomiski notikumi

Dažādos pasaules reģionos būs novērojami divi Saules un divi Mēness aptumsumi. Latvijā būs novērojams viens daļējs Saules aptumsums un viens pilns Mēness aptumsums. Janvārī un februārī Zemes ziemeļu puslodē būs novērojama Lavdžoisa komēta. Visa gada garumā Mēness 13 reizes aizklās Vērša zvaigznāja spožāko zvaigzni Aldebaranu. Piecas no šīm aizklāšanām būs redzamas arī Latvijā. 2015. gadā būs novērojamas arī vairākas planētu vizuālās satuvošanās. Kosmisko misiju jomā ar lielu interesi tiek gaidīts 2015. gada februāris, kad kosmiskais aparāts Dawn uzsāks lielākā asteroīda Cereras izpēti, kā arī 2015. gada jūlijs, kad kosmiskais aparāts New Horizons palidos garām Plutonam.

Pēc nedaudz vairāk nekā četru gadu pārtraukuma Latvijā atkal būs novērojams daļējs Saules aptumsums. Aptumsums būs novērojams 20. martā. Rīgā tas sāksies plkst. 10:55 un beigsies plkst. 13:13. Aptumsuma maksimumā Mēness būs aizsedzis nedaudz vairāk par trijām ceturtdaļām no Saules diska (maksimālā fāze (0,775) Rīgā būs plkst. 12:04). Atlantijas okeāna ziemeļos, Fēru salās, Norvēģu jūrā, Ziemeļu Ledus okeānā un Svalbāras arhipelāgā šajā datumā būs novērojams pilns Saules aptumsums. 28. septembrī Latvijā būs novērojams pilns Mēness aptumsums. Tas sāksies plkst. 3:12, bet beigsies plkst. 8:22 jau pēc Mēness rieta, taču aptumsuma daļējā un pilnā fāze būs novērojama no sākuma līdz beigām.

2014. gada nogalē Zemes dienvidu puslodes iedzīvotājus ir patīkami pārsteigusi Lavdžoisa komēta (C/2014 Q2 Lovejoy), kuras spožums ir pārsniedzis prognozēto, tādēļ jau šobrīd to ir iespējams novērot ar nelielu binokli. Janvārī un februārī komēta būs novērojama Zemes ziemeļu puslodē, kad tā pārvietosies pa Eridānas, Vērša, Auna, Trijstūra un Andromedas zvaigznāju. Šo komētu varēs labi redzēt arī Latvijā.

2015. gadā Latvijā piecas reizes būs iespējams novērot, kā Mēness aizklāj Vērša zvaigznāja spožāko zvaigzni Aldebaranu. Aizklāšanas būs redzamas 26. februārī pēc pusnakts, 21. aprīlī vakarā, 5. septembrī agrā rītā, 29. oktobrī pirms pusnakts un 23. decembrī vakarā. Mēness aizklāj Aldebaranu 48 – 49 reizes pēc kārtas ar 18,6 gadu intervālu. 2015. gada 29. janvārī novērojamā aizklāšana ievadīs 49 aizklāšanu ciklu, kas noslēgsies 2018. gada 3. septembrī. Iepriekšējais 48 aizklāšanu cikls bija no 1996. gada 8. augusta līdz 2000. gada 14. februārim, bet nākamais 48 aizklāšanu cikls būs no 2033. gada 18. augusta līdz 2037. gada 23. februārim.

2015. gadā būs novērojamas visas spožākās Saules sistēmas planētas. Merkurs būs redzams vakaros janvāra vidū un maija pirmajā pusē, bet ap oktobra vidu tas būs novērojams rīta stundās. Venēra būs redzama vakaros līdz pat jūlijam, bet, sākot ar septembri, tā būs novērojama rīta stundās. Marss līdz aprīļa sākumam būs redzams vakaros, bet no augusta līdz gada beigām – rītos. Jupiters līdz marta vidum būs novērojams visu nakti, marta otrajā pusē, aprīlī un maija pirmajā pusē – visu nakti, izņemot rīta stundas, maija otrajā pusē un jūnija pirmajā pusē – nakts pirmajā pusē, jūlijā – vakaros, no septembra vidus līdz novembrim – rītos, bet decembrī – nakts otrajā pusē. Saturns janvārī un februārī būs novērojams rīta stundās, martā un aprīlī – nakts otrajā pusē, maijā un jūnijā – visu nakti, no jūlija līdz septembrim – nakts pirmajā pusē un vakaros, bet no decembra vidus – rītos.

2015. gadā interesantākā planētu vizuālā satuvošanās (konjunkcija) būs novērojama 1. jūlija vakarā, kad Venēra atradīsies 0,4 grādus uz dienvidiem no Jupitera. 20. janvāra vakarā Marss atradīsies 0,2 grādus uz dienvidiem no Neptūna, tādēļ šo brīdi var izmantot, lai teleskopā viegli atrastu un aplūkotu Neptūnu, kas nav redzams ar neapbruņotu aci vai binokli. 4. marta vakarā Venēra atradīsies tikai 0,1 grādu uz ziemeļiem no Urāna, bet 11. marta vakarā Marss atradīsies 0,3 grādus uz ziemeļiem no Urāna. Abas minētās konjunkcijas var izmantot, lai viegli atrastu un teleskopā vai binoklī aplūkotu Urānu, kas ar neapbruņotu aci praktiski nav saskatāms.

2015. gada februārī kosmiskais aparāts Dawn uzsāks lielākā asteroīda Cereras izpēti. Šis būs Dawn misijas pēdējais izpētes objekts, un šobrīd tiek plānots, ka misija tiks pabeigta 2015. gada jūlijā. Ap šo pašu laiku kosmiskais aparāts New Horizons sasniegs Plutonu un palidos tam garām aptuveni 10 000 km attālumā. Savukārt Plutona pavadonim Haronam kosmiskais aparāts palidos garām 27 000 km attālumā. Misijas turpinājumā New Horizons laikā no 2016. gada līdz 2020. gadam plāno pētīt vēl citus Koipera joslas objektus. New Horizons devās ceļā uz Plutonu 2006. gada 19. janvārī, kad Plutons vēl oficiāli bija devītā Saules sistēmas planēta, bet ar 2006. gada 24. augusta Starptautiskās Astronomijas savienības Ģenerālās asamblejas lēmumu tas ieguva savu jauno pundurplanētas statusu. Jāatzīmē, ka ar šo pašu lēmu pundurplanētas statuss tika piešķirts arī Cererai, taču, ņemot vērā faktu, ka gadu desmitiem Cerera bija plaši pazīstama kā pirmais atklātais un arī lielākais asteroīds, tā aizvien bieži tiek dēvēta par asteroīdu.      

2015. gadā, kā ierasts, būs novērojamas trīs aktīvākās meteoru plūsmas – Kvadrantīdas, Perseīdas un Geminīdas.  4. janvārī nakts otrajā pusē būs Kvadrantīdu meteoru plūsmas maksimums, kad stundā varētu būt novērojami aptuveni 50 – 80 meteori. Perseīdu meteoru plūsmas maksimums ir gaidāms 13. augusta rītā, kad varētu būt novērojami līdz pat 60 meteoriem stundā. Savukārt 2015. gada 14. decembra vakarā būs Geminīdu meteoru plūsmas maksimums, kura laikā varētu ieraudzīt līdz pat 90 krītošajām zvaigznēm stundā.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija LAB mājaslapā.

Starspace.lv ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA StarSpace nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus, kā arī izplata teleskopus. Plašāka informācija pieejama vietnē Starspace.


Ziemeļblāzmas Latvijā

$
0
0
Ziemeļblāzma ir daudz biežāk novērojama parādība nekā pieņemts domāt!

Kad nakts laikā pie debesīm ziemeļa pusē gaišums atspīd, to sauc par baigiem jeb kāviem, jo tur nomirušu kara vīru dvēseles kaujoties. K. Šilings, 1832. g., Tirza.

Cik tad bieži pie mums šie kāvi jeb ziemeļblāzma ir redzama? To mēģināsim noskaidrot. Atceros, ka lasīju žurnālā „Zvaigžņotā Debess” par ziemeļblāzmas novērojumiem 20. gadsimta 80. gados. Vai, lūk, informācija no Vikipēdijas: „1989. gada 21. oktobrī Smiltenes un Alsviķu iedzīvotāji novērojuši ziemeļblāzmu. Vakarā ap 19:00 – 21:00 debess ziemeļu pusē novēroti lieli sarkani plankumi ar gaišām viļņveida svītrām.” Šāda informācija presē nebija bieža un šķita, ka ziemeļblāzma Latvijā redzama gauži reti. Pašam pirmo reizi gadījās redzēt sarkanu blāzmu Tukuma pusē ap 2003. gadu, citi bija redzējuši spožu ziemeļblāzmu 2001. gadā.

Ziemeļblāzma 2013. gada 17. martā (Kp = 6). I. Vilka foto

Bet pēdējos gados situācija ir radikāli mainījusies, aurora borealis ir biežs tīmekļa portālu un citu masu mediju ziņojumu temats. Kas noticis? Vai ziemeļblāzmas ir kļuvušas daudz biežākas? Nē, atbilde meklējama modernajās tehnoloģijās. Pirmkārt, daudzās tīmekļa vietnēs, no kurām, iespējams, populārākā ir www.spaceweather.com, un pēdējā laikā arī mobilo ierīču aplikācijās ir pieejamas ziņas par globālo jeb planetāro ģeomagnētisko indeksu Kp, kas labi raksturo iespēju ieraudzīt ziemeļblāzmu. Turpat bieži atrodama arī magnētisko polu apņemošā ziemeļblāzmu gredzena vizualizācija. Atliek vien pārbaudīt, vai gredzens ir tik plašs, ka sniedzas līdz Baltijai. Vietnē www.calsky.com un droši vien arī citur ir iespējams pasūtīt automātisku e-pastu, kas pabrīdinās par Kp indeksa pieaugumu. Tad var doties ārā un raudzīties uz ziemeļu pusi, vai pamalē nav redzams bāls spīdums. Bet ja cilvēks nav tik liels ziemeļblāzmu interesents, lai sekotu Kp indeksam? Tad sāk darboties sociālie tīkli. Atliek pie debesīm parādīties ziemeļblāzmai, kad ziņa par to izplatās tviterī, feisbukā vai draugos.

2001. gada 31. martā Kp indekss sasniedza maksimālo vērtību 9. Ziemeļblāzma Rīgā sniedzās līdz pat zenītam. NOAA attēls

Trešā modernā tehnoloģija, kas ir iesaistīta biežākā ziemeļblāzmu novērošanā, ir digitālie fotoaparāti, kuru jutība pēdējā laikā ir ievērojami augusi. Pat ar vienkāršu fotoaparātu, kuram iespējams iestādīt dažu sekunžu garu ekspozīcijas laiku, ar aci redzamā bālā spīduma vietā var nofotografēt koši zaļu loku, kam bieži vien pāri klājas sarkana cepure. Ar šādu foto jau var palepoties sociālajos tīklos. Sava loma ir arī cilvēciskajam faktoram. Ziemeļblāzmu un citu astronomisko parādību novērošanas entuziasts Jānis Šatrovskis parādīja, ka ar pacietību un, atvēlot gulēšanai maz laika, Latvijā šo skaisto parādību ir iespējams novērot samērā bieži. Pēdējos piecos gados viņš ir novērojis kopumā 48 ziemeļblāzmas, vidēji 10 reizes gadā.

Ziemeļblāzmu izplatības gredzens 2015. gada 17. martā, kad debesīs bija novērojama krāšņa gaismu spēle. NOAA attēls

Labi, bet cik tad bieži Latvijā teorētiski būtu iespējams redzēt ziemeļblāzmu? Lai ziemeļblāzmu gredzens izplestos līdz mūsu valsts robežām, un kāvi būtu garantēti redzami, nepieciešams, lai Kp būtu vismaz 6. Taču pieredze rāda, ka arī pie Kp = 5 bieži vien blāzma ir novērojama. Te gan stingru likumsakarību nav. Kā norāda Jānis Šatrovskis, un tas saskan arī ar autora pieredzi, reizēm ziemeļblāzma redzama jau pie Kp = 4, bet citreiz pie Kp = 5 tā nav saskatāma. Kp indekss, kas raksturo Zemes magnētiskā lauka intensitātes svārstības, var būt robežās no 0 līdz 9. Ja magnētiskā lauka svārstības ir lielas, tad to sauc par ģeomagnētisko vētru (Kp = 5 vai vairāk). Ģeomagnētiskā vētra ar Kp = 9 pēdējos piecos gados nav bijusi, bet Kp = 8 reģistrēts piecas reizes, divreiz 2011. gadā un trīs reizes šogad, tai skaitā 17. martā, kad krāšņu ziemeļblāzmu redzēja daudzi Latvijas iedzīvotāji.

Kādai jābūt Kp indeksa vērtībai dažādās Eiropas vietās, lai varētu novērot ziemeļblāzmu. Aurora Service attēls

Ziņas par ģeomagnētiskā indeksa vērtībām atrodamas ASV Okeānu un atmosfēras aģentūras arhīvā. Tās izanalizējot, parādās šāda aina. Pēdējos piecos gados Kp indekss vērtību 5 ir sasniedzis vidēji 24 dienas gadā, Kp = 6 bijis 11 dienas gadā, Kp = 7 bijis 2 dienas gadā, bet Kp = 8 sasniedzis vidēji tikai 1 dienu gadā (skat. tabulu). Taču kopumā tās ir aptuveni 38 reizes gadā, kad teorētiski pie mums varētu redzēt ziemeļblāzmu. Taču te jāņem vērā vairāki faktori. Dažkārt Kp indekss sasniedz maksimumu dienas laikā, kad ziemeļblāzmu redzēt nevar. Bet pats galvenais traucēklis ir laikapstākļi. Ja debesis ir apmākušās, ziemeļblāzmas spīdums nespēj izlauzties cauri. Novērojumi nav iespējami arī gaišajās vasaras naktis. Kā rāda J. Šatrovska novērojumu statistika, ziemeļblāzmu redzamības sezona lielākoties beidzas aprīlī un atsākas tikai augusta vidū.

Tabulā apkopoti paaugstināta Kp indeksa dati par pēdējiem pieciem gadiem. I. Vilka apkopojums

2015. gadu var neapšaubāmi nosaukt par ziemeļblāzmu gadu, jo šogad tādu dienu (pareizāk sakot, nakšu), kad Kp indekss bija 5 un augstāks, bija aptuveni divas reizes vairāk nekā iepriekšējos četros gados (skat. tabulu). Šogad arī autoram, kurš neseko ziemeļblāzmām regulāri, ir izdevies tās redzēt piecas reizes. Īpaši efektīga blāzma bija 7. oktobrī, kad Kp indeksa vērtība sasniedza 7 (skat. video).

Ne visos mēnešos ir līdzvērtīgas iespējas novērot šo skaisto atmosfēras parādību. Izrādās, ka ziemeļblāzma „mīl” pavasara un rudens ekvinokcijas laiku. Apskatot grafiku redzam, ka tiešām pēdējos piecos gados Kp > 4 visbiežāk bijis martā. Kā nākamais seko jūnijs, bet, kā jau noskaidrojām, vasara novērojumiem neder. Tad nāk „rudens plato” – augusts, septembris un oktobris, kad ziemeļblāzmas redzamības iespējamība ir aptuveni vienāda. Daudzu gadu novērojumu dati to apstiprina, Latvijā visefektīgākās ziemeļblāzmas redzētas martā un septembrī, oktobrī. Augustā nē, jo tad nakts debesis vēl ir samērā gaišas.

Pēdējos piecos gados vispiemērotākie mēneši ziemeļblāzmas vērošanai bijuši marts, septembris un oktobris. Uz vertikālās ass – vidējais dienu skaits attiecīgajā mēnesī, kad Kp lielāks par 4. I. Vilka infografika

Kāpēc tā? Zinātnieki saka, ka šajos laika periodos Zemes un tās magnētiskā apvalka (magnetosfēras) novietojums attiecībā pret Saules magnētisko lauku ir tāds, ka noteiktos apstākļos „atveras durvis” no Saules izsviesto lādēto daļiņu vieglākai iekļūšanai Zemes magnetosfērā. Šajā laikā pat neliels daļiņu plūsmas pieaugums izraisa ģeomagnētisko vētru. Zemes magnetosfērā cirkulē „savas” lādētās daļiņas – protoni un elektroni. Kad Saules lādēto daļiņu (Saules vēja) mākonis „trāpa” Zemes magnetosfērai, magnetosfēras daļiņas traucas lejup un saduras ar gāzu atomiem atmosfēras augšējos slāņos aptuveni 90 – 150 km augstumā. Papildu enerģiju ieguvušie gāzu atomi pēc tam izstaro dažādas krāsas gaismu.

Autora jaunākais „ieguvums” – ziemeļblāzma 2015. gada 14. decembrī (Kp = 5). I. Vilka foto

Cik krāšņas ziemeļblāzmas gaidāmas 2016. gadā? Grūti pateikt, vai to būs tikpat daudz kā šogad, jo Saules aktivitātes maksimums iestājās 2014. gada sākumā, un turpmāk līdz 2020. gadam mūsu zvaigzne kļūs arvien „mierīgāka”. Tām Saules aktivitātes izpausmēm, kas ir „atbildīgas” par ziemeļblāzmām, vajadzētu mazināties. Taču ir pētījumi, kas rāda, ka spēcīgākās ģeomagnētiskās vētras notiek Saules maksimuma laikā vai trīs gadu laikā pēc tā. Jebkurā gadījumā itin droši var prognozēt, ka 2016. gada martā un rudenī kāda kāviem bagāta nakts mūs sagaida. Sekojiet Kp indeksa vērtībai!

Kā nosēdināt raķeti?

$
0
0
Kosmonautika ir izšķērdīga, izlietotās raķetes izsviež atkritumos. Kā labot situāciju?

Zinātniskajā fantastikā bieži aprakstīta šāda aina. Debesīs parādās spoža liesma, tad atskan dārdoņa. Balansējot uz uguns staba, kosmiskā raķete lēni tuvojas planētas virsmai, līdz nosēžas uz plati izplestiem amortizatoriem. Kad izklīduši nolaišanās saceltie putekļi, no raķetes izkāpj kosmonauti, paveic savu darāmo, iekāpj atpakaļ raķetē un aizlido. Kā tas ir reālajā kosmonautikā? Sāksim no otra  gala, ar startu.

Pagaidām viss sakrīt, kosmodromā stāv liela raķete, kas izsviež uguni un, dārdoņai skanot, lēni paceļas gaisā. Bet pēc dažām minūtēm aina mainās, lielākā daļa raķetes (pirmā pakāpe) tiek atdalīta un krīt zemē. Ceļu uz orbītu turpina otrā pakāpe, kas nes derīgo kravu. Arī tā tiek atdalīta un nokrīt, orbītā ap Zemi paliek tikai kosmosa kuģis vai mākslīgais pavadonis. Ja nepieciešams sasniegt augstāku orbītu, vajadzīga vēl trešā raķetes pakāpe. Piemēram, divpakāpju raķetes Falcon 9 starta masa pilnās jaudas versijā ir aptuveni 540 tonnas, bet derīgā krava ir 13 tonnas. Tas nozīmē, ka orbītā nonāk tikai 1/40 daļa sākotnējās masas. Tieši tāpēc kosmodromus ierīko tā, lai lidojuma sākotnējā daļā raķete lidotu pāri okeānam vai neapdzīvotiem apvidiem, kur var nokrist izmantotās daļas.

Elementārākais risinājums šķiet – uzbūvēt vienpakāpes raķeti, kas nonāk kosmosā un vienā gabalā atgriežas uz Zemes. Tādi mēģinājumi ir bijuši. McDonnell Douglas būvētais un NASA atbalstītais lidaparāts, 12 metrus augstais DC-XA 1996. gadā pacēlās 3 km augstumā un veiksmīgi vertikāli nosēdās. Tiesa, tas bija tikai samazināts prototips tehnoloģiju izmēģināšanai un nevarēja sasniegt kosmosu. Pilna mēroga vienpakāpes raķetei vajadzēja būt trīs reizes lielākai. Tāda netika uzbūvēta. Enerģijas ekonomijas princips – atmest izlietoto, kas kavē turpmāko kustību uz orbītu, uzvarēja.

Kompānijas McDonnell Douglas un NASA lidaparāts DC-XA demonstrēja vienpakāpes kosmiskās raķetes darbības principu. NASA attēls

Bet varbūt nevajag ļaut raķetes pirmajai pakāpei vienkārši nokrist, bet to nosēdināt un izmantot atkārtoti? Galu galā pirmā pakāpe ir lielākā un masīvākā raķetes daļa, tajā ir daudz dzinēju un citu svarīgu daļu. Piemēram, Falcon 9 raķetes pirmajai pakāpei ir 9 dzinēji, kurpretī otrajai pakāpei – tikai viens. Tieši uz šo variantu pašlaik virzās kosmonautikas attīstība. Jau Space Shuttle kosmoplānos, kas lidoja kosmosā no 1981. līdz 2011. gadam, šī pieeja tika izmantota. Divi 45 metrus augstie cietās raķešdegvielas starta paātrinātāji, kas atradās milzīgas degvielas tvertnes sānos, un startā svēra 590 tonnas, pēc degvielas izlietošanas ar izpletni nolaidās okeānā. Tos „izzvejoja”, nogādāja atpakaļ starta vietā, nomainīja nolietotās daļas, uzpildīja ar degvielu, un varēja izmantot atkal. Taču šī procedūra prasīja diezgan ilgu laiku, arī sāļais okeāna ūdens nenāca raķetes detaļām par labu.

Kosmoplāna Space Shuttle starta paātrinātājs nolaižas okeānā. NASA attēls

No atkārtotas izmantošanas viedokļa Space Shuttle bija visai lietderīgs, jo uz Zemes vienā gabalā atgriezās arī pats kosmoplāns, kas planēja lejup un piezemējās uz skrejceļa kā lidmašīna. Šādu pieeju izmanto arī Virgin Galactic, kas plāno līdz kosmosa robežai 100 kilometru augstumā vest tūristus. Kosmosa kuģis SpaceShipTwo pēc lidojuma augstākā punkta sasniegšanas planē lejup un nosēžas uz skrejceļa. Diemžēl projekta realizāciju aizkavēja kosmosa kuģa avārija 2014. gada oktobrī, kuras rezultātā tas gāja bojā. SpaceShipTwo otrais eksemplārs top, bet vēl nav gatavs. Horizontālās nolaišanās principam ir savas priekšrocības – iespējams izmantot aerodinamisko cēlējspēku. Ir arī trūkumi – kosmiskajam kuģim vajadzīgi spārni, kas palielina kuģa masu. Taču sīkāka priekšrocību un trūkumu analīze būtu cita raksta temats.

Kosmosa tūristiem paredzētais SpaceShipTwo dodas vienā no saviem sekmīgajiem lidojumiem. Wikimedia Commons attēls

Ja jau Space Shuttle bija tik labi izdomāts, kāpēc to pārtrauca izmantot? Iemeslu ir daudz. Kosmoplāna lidojumi tomēr bija dārgi, un kopumā sistēma bija sarežģīta. Gadījās divas avārijas, kuru rezultātā gāja bojā divi kosmoplāni un to apkalpe. Tās bija lielākās katastrofas kosmisko lidojumu vēsturē. Pakāpeniski kļuva skaidrs, ka nepieciešams atgriezties pie vienkāršākiem, līdz ar to drošākiem risinājumiem, tai pat laikā meklējot jaunas pieejas, kā tos pilnveidot. ASV lika uzsvaru uz privātā sektora iesaistīšanu. Vislabākos panākumus guva Īlona Maska (Elon Reeve Musk, dz. 1971) vadītā kompānija SpaceX, kas īsā laikā izstrādāja jau iepriekš pieminēto nesējraķeti Falcon 9 un kosmosa kuģi Dragon.

2011. gadā SpaceX paziņoja, ka viņu mērķis ir panākt, lai raķetes pirmā pakāpe vertikāli nosēžas atpakaļ starta vietā, izmantojot savus dzinējus. Tad raķetes sagatavošana atkārtotam startam būtu ātra un vienkārša. Sākotnēji bija iecerēts atgūt arī raķetes otro pakāpi. Ja to aprīkotu ar siltumaizsardzības vairogu, pakāpe varētu nolaisties uz Zemes līdzīgi, kā to pašlaik dara kosmosa kuģu nolaižamie aparāti. Taču no šīs idejas pagaidām atteicās. Otrā pakāpe, kas sadeg atmosfērā, veido nepilnus 20 procentus Falcon 9 starta masas.

SpaceX “Sienāzis” palecās līdz dažu simtu metru augstumam un sekmīgi piezemējās. Wikimedia Commons attēls

Nolaišanās paņēmienus sākumā izmēģināja poligonā ar mazāka izmēra raķetēm – Grasshopper (Sienāzi) un F9R Dev, kas bija būvētas no Falcon 9 daļām un veica lidojumus dažu simtu metru augstumā. Izmēģinājumus kosmisko raķešu starta laikā SpaceX veica pakāpeniski, sākot ar 2013. gada septembri. Sākumā izmēģināja pirmās pakāpes pagriešanu un bremzēšanu no virsskaņas ātruma līdz ievērojami zemākam ātrumam. Otrajā piegājienā raķete lēni nolaidās okeānā, taču lielie viļņi sabojāja tās korpusu. Trešajā lidojumā izmēģināja raķetes atgriešanos pēc iespējas tuvu starta vietai, jo, lai nogādātu orbītā derīgo kravu, raķete lido ne tikai augšup, bet arī pārvietojas horizontāli. Turpmāk uzlaboja nolaišanās precizitāti, lai raķete nonāktu tieši paredzētajā vietā. 2015. gadā notika divi mēģinājumi nosēdināt Falcon 9 pirmo pakāpi uz okeānā peldošas platformas. Abi bija neveiksmīgi, raķete smagi piezemējās uz platformas un apgāzās. Jāņem vērā, ka platforma bija „grūts mērķis”. Tās platums ir tikai 52 metri, savukārt raķetes nosēšanās kāju plētums ir 18 metri.

Divi 2015. gadā veiktie mēģinājumi nosēdināt Falcon 9 pirmo pakāpi uz platformas okeānā bija neveiksmīgi. SpaceX attēls

Pa to laiku, par saviem plāniem iepriekš neko īpaši neziņojot, panākumus guva cita privātā kompānija Blue Origin ar savu suborbitālo raķeti New Shepard, kas paredzēta kosmisko tūristu pacelšanai līdz kosmosa robežai, kā arī dažādu eksperimentu veikšanai. Kompānijas īpašnieks ir Amazon.com dibinātājs, biznesmenis Džefs Bezoss (Jeff Bezos). Raķetei New Shepard ir viena pakāpe, kuras apakšgalā ir viens dzinējs, bet augšgalā novietota apkalpes kapsula. Kapsulā var izvietoties trīs cilvēki, vai pat vairāk. Nepilnu divu minūšu laikā pēc starta raķete sasniedz 40 kilometru augstumu, tad dzinēji tiek izslēgti un raķete kustas augšup pēc inerces. Tuvu lidojuma augstākajam punktam, kas nedaudz pārsniedz 100 kilometrus, kapsula tiek atdalīta un nākotnē apkalpe varēs izbaudīt bezsvara stāvokli un aplūkot Zemi pa kapsulas lielajiem logiem. Kapsula nolaižas ar izpletņiem, bet raķete brīvi, taču kontrolēti krīt, līdz dažus desmitus sekunžu pirms piezemēšanās iedarbina dzinēju. Tas darbojas ar nelielu daļu pilnas jaudas, taču ar to pietiek (degvielas tvertnes ir gandrīz tukšas un raķetes masa ir ievērojami mazāka nekā startā), lai raķeti nobremzētu un mīksti nosēdinātu uz atbalsta kājām izvēlētajā vietā.

Suborbitālā raķete New Shepard 2015. gada 23. novembrī veiksmīgi startēja un arī veiksmīgi nosēdās. Blue Origin attēls

2015. gada aprīlī New Shepard sasniedza 93,5 kilometru augstumu. Kapsula atdalījās un nolaidās, kā paredzēts, taču raķeti neizdevās nosēdināt hidraulikas kļūmes dēļ. Toties 2015. gada 23. novembrī viss noritēja kā pa diedziņu, un pēc 100,5 kilometru augstuma sasniegšanas raķete veica veiksmīgu vertikālu nolaišanos (skat. video). Vai tas nozīmē, ka Džefs Bezoss „izgrieza pogas” Īlonam Maskam? Ne gluži. New Shepard ir suborbitāliem lidojumiem (uz augšu un atpakaļ, neapriņķojot Zemi) paredzēta raķete, tā ir daudz īsāka un vieglāka par Falcon 9 pirmo pakāpi (skat. zīmējumu). New Shepard, kas starp citu, nosaukta par godu pirmajam amerikāņu astronautam Alanam Šepardam, kurš veica suborbitālo lidojumu, atgriežas uz Zemes ar salīdzinoši nelielu ātrumu. Falcon 9 tajā brīdī, kad 80 kilometru augstumā atdalās otrā pakāpe, ir ieskrējusies līdz desmitkārtīgam skaņas ātrumam jeb aptuveni 10 000 km/h. Lidojot pēc inerces, tā sasniedz aptuveni 200 kilometru augstumu. Tas nozīmē, ka raķete ir jāpagriež atpakaļ uz kosmodromu, kurš atrodas diezgan tālu, un pamatīgi jānobremzē, iekams veikt pašu nosēšanās operāciju (skat. shēmu).

Raķešu New Shepard un Falcon 9 izmēru salīdzinājums. Falcon 9 fanu veidots zīmējums

Taču Džefs Bezoss neapšaubāmi ir aizsteidzies priekšā Virgin Galactic šefam, miljardierim Ričardam Brensonam. Ja arī turpmākie New Shepard izmēģinājumi būs veiksmīgi, var gadīties, ka pirmie „suborbitālie tūristi” lidos tieši ar šo raķeti.

No iepriekš sacītā iespējams saprast, kāpēc šo rindu autors ar nepacietību un turot īkšķus gaidīja Falcon 9 nākamo startu, kurā bija paredzēts raķetes pirmo pakāpi nosēdināt ne vairs uz peldošas platformas, bet nogādāt atpakaļ kosmodromā. Pēc pāris dienu kavēšanās 2015. gada 21. decembrī raķete startēja. Pirmās ovācijas sākās jau pēc otrās pakāpes atdalīšanās (otrā pakāpe sekmīgi palaida orbītā 11 sakaru pavadoņus). Kad raķetes pirmā pakāpe uz liesmu staba tuvojās kosmodromam, izlaida nosēšanās kājas, nedaudz sašūpojoties nosēdās un raķešdzinēju liesma nodzisa, lidojumu vadības centrā sākās patiesa līksmība (skat. video). Pirmo reizi kosmisko lidojumu vēsturē lielākā daļa orbitālās raķetes sveika un vesela bija atgriezusies kosmodromā. Šī bija arī pirmā reize, kad Falcon 9 lidoja pilnās jaudas versijā. Tas nozīmē to, ka raķešdegviela un oksidētājs – šķidrais skābeklis tika atdzesēti vairāk nekā parasti, lai tie būtu blīvāki, un tajās pašās raķetes tvertnēs varētu iepildīt lielāku masu.

Raķetes Falcon 9 pirmās pakāpes veiksmīgā nolaišanās kosmodromā 2015. gada 21. decembrī ieies kosmonautikas vēsturē. Wikimedia Commons attēls

Domāju, piekritīsiet, ka tas jau nedaudz sāk izskatīties pēc raksta sākumā ieskicētās ainas no zinātniskās fantastikas grāmatām. Protams, vēl nepieciešams, lai pirmais panākums kļūtu par regulāru praksi, taču ceļš uz ievērojami lētākiem kosmiskajiem lidojumiem ir nosprausts.

Raķešu New Shepard un Falcon 9 lidojuma shēma. Autors: zlsadesign, I. Vilka latviskojums

Gravitācijas viļņus meklējot

$
0
0
Zinātnieki meklēja gravitācijas viļņus jau 50 gadus. Ir pienācis izšķirošais brīdis

Manas agrākās baumas par LIGO apstiprinājuši neatkarīgi avoti. Sekojiet jaunumiem! Var izrādīties, ka gravitācijas viļņi ir atklāti!! Aizraujoši. Arizonas štata universitātes kosmologa Lorensa Krausa tvīts 11.01.16.

Baumas par gravitācijas viļņu atklāšanu fiziķu vidē izplatās gluži kā gravitācijas viļņi no divu melno caurumu saplūšanas. Kas tad ir gravitācijas viļņi un kāpēc tos tik grūti ieraudzīt? Būtībā gravitācijas viļņi ir laiktelpas deformācija, kas viļņveidīgi izplatās uz visām pusēm no avota. Gravitācijas viļņu avots ir jebkurš ķermenis, kas kustas ar paātrinājumu (ar dažiem ierobežojumiem). Sasitiet plaukstas! Jūs nupat radījāt gravitācijas viļņus, taču tie ir pārāk vāji, lai tos varētu izmērīt. Ja paņemsiet rokā hanteli un grozīsiet to, viļņi būs spēcīgāki. Tieši no šāda tipa avotiem zinātnieki cer reģistrēt gravitācijas viļņus, vienīgi abu hanteles bumbu vietā jāņem ķermeņi ar ļoti lielu masu, kas ātri riņķo ap kopējo masas centru, piemēram, divas neitronu zvaigznes vai divi melnie caurumi. Viens no spēcīgākajiem gravitācijas viļņu avotiem varētu būt divu melno caurumu saplūšana. Izstarojot gravitācijas viļņus, rotējošā sistēma zaudē enerģiju, abi melnie caurumi tuvojas, riņķo arvien ātrāk, līdz saplūst vienā veidojumā.

Gravitācijas viļņu pastāvēšanu, balstoties uz vispārīgās relativitātes teoriju, paredzēja Alberts Einšteins tieši pirms 100 gadiem. Šajā teorijā gravitācija tiek traktēta kā parādība, kas rodas laiktelpas liekuma dēļ. Liekumu rada ķermeņu masa. Jo lielāka ir masa noteiktā tilpumā, jo lielāks ir laiktelpas liekums uz šā tilpuma robežas. Kad ķermenis, kam piemīt masa, kustas, tas maina laiktelpas liekumu. Noteiktos apstākļos objekti, kas kustas ar paātrinājumu, rada viļņveidīgas laiktelpas liekuma izmaiņas – gravitācijas viļņus, kas izplatās ar gaismas ātrumu.

Divu lielas masas objektu radīto gravitācijas viļņu vizualizācija. Wikimedia Commons attēls

Kad gravitācijas vilnis iziet cauri kādam objektam, piemēram, Zemei, iespējams novērot viļņa radītās laiktelpas deformācijas. Attālums starp diviem brīvi novietotiem objektiem sāk ritmiski mainīties atbilstoši gravitācijas viļņa frekvencei. Piemēram, kāds nepiestiprināts stienis sāk iztiepties un sarauties. Jo tālāk atrodas objekts, kas radījis gravitācijas viļņus, jo efekts ir mazāks. Praksē sagaida, ka astronomisku objektu radītie gravitācijas viļņi spēj deformēt objektu uz Zemes mazāk kā par 10–20 daļu no tā garuma. Uzrakstīsim šo skaitli tradicionālā veidā: 0,00000000000000000001. Tas ir ļoti, ļoti maz, un šādas izmaiņas ir ļoti grūti izmērīt. Piemēram, divsimt kilometrus garš stienis sarautos un izstieptos tikai par vienu ūdeņraža atoma kodola tiesu.

Vispārīgā relativitātes teorija ir pārbaudīta daudzkārt un dažādos veidos, un tās paredzējumi vienmēr ir apstiprinājušies. Piemēram, to, ka gaisma noliecas gravitācijas laukā, konstatēja jau 1919. gadā. Taču gravitācijas viļņi nedevās rokā. Merilendas universitātes fiziķis Džozefs Vēbers (1919 – 2000) aptuveni pirms 50 gadiem sāka mērīt lielu alumīnija cilindru svārstības, kuras varētu radīt gravitācijas viļņi. Un, kaut arī viņš vairākas reizes paziņoja, ka konstatējis gravitācijas viļņus, citiem fiziķiem neizdevās viņa rezultātus atkārtot. Vēbera iekārta spēja uztvert stieņu garuma izmaiņas ar kārtu 10–16.

Iznāk, ka gravitācijas viļņi nedodas rokā jau 50 gadus, un tieši tāpēc tik nozīmīgi ir jaunākie rezultāti, kas, iespējams, ir iegūti ar LIGO iekārtu. LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) ir ASV gravitācijas viļņu observatorija. Faktiski tās ir divas. Viena atrodas Vašingtonas štatā ASV rietumos, otra – Luiziānas štatā, abas šķir 3000 km liels attālums. Katrā observatorijā ir divas 4 kilometrus garas caurules, kas savienotas perpendikulāri L burta veidā. Tajās tiek uzturēts ļoti dziļš vakuums. Cauruļu galos ir spoguļi, kas atstaro lāzera gaismu. Gaisma šaudās starp spoguļiem vairākus desmitus reižu un veic vairākus simtus kilometru lielu attālumu, līdz tiek novirzīta uz uztvērēju. Šo sistēmu sauc par lāzera interferometru, jo tiek izmatota gaismas interference. Gaismas viļņi no abām caurulēm pienāk uztvērējā pretējās fāzēs, savstarpēji dzēšas, un detektors nekādu gaismu neuztver. Ja kādu iemeslu dēļ, piemēram, pienākot gravitācijas vilnim, attālums starp spoguļiem izmainās, viļņu sinhronums tiek izjaukts, un detektorā parādās gaisma.

LIGO observatorijas četrus kilometrus garās caurules. Skats no gaisa. LIGO Laboratory attēls

Sistēma ir ārkārtīgi jutīga, tā uztver arī vietējos „trokšņus”. Spoguļu un uztvērēja stāvokli ietekmē transporta radītie satricinājumi, koku gāšana, seismiskas svārstības. Tāpēc spoguļi un uztvērējs ir novietoti sarežģītās piekarēs, kas svārstības samazina. Lai atsijātu vietējos trokšņus, vajadzīgas divas observatorijas. Ja signālu uztver tikai viena no tām, tas, visticamāk, ir vietēju apstākļu radīts. Divu observatoriju papildu pluss ir iespēja aptuveni noteikt virzienu uz gravitācijas viļņu avotu, ja signāls pienāk abās observatorijās. LIGO veica novērojumus no 2002. līdz 2010. gadam. Iekārta spēja konstatēt spoguļu attāluma izmaiņas aptuveni par 10–22, taču gravitācijas viļņus neizdevās reģistrēt.

Lai LIGO sasniegtu superaugstu mērījumu precizitāti, vajadzīga sarežģīta mašinērija. LIGO Laboratory attēls

Turpmāk līdz 2015. gadam LIGO uzlaboja – uzstādīja jaudīgāku lāzeru, pilnveidoja spoguļu piekares. 2015. gada 18. septembrī Advanced LIGO, kā tagad to sauc, sāka darboties. Iekārtas jutība ir palielināta trīs reizes, turklāt tagad tā strādā gandrīz 24 stundas diennaktī. Ja iepriekš LIGO būtu spējis konstatēt divu neitronu zvaigžņu saplūšanu kādā tālā galaktikā 20 megaparseku attālumā, tad tagad šis attālums ir trīs reizes lielāks, bet novērojumiem pieejamās kosmiskās telpas tilpums attiecīgi ir 27 reizes lielāks. Zinātnieki cer, ka ar šādu jutību viņi varēs konstatēt neitronu zvaigžņu vai melno caurumu saplūšanu aptuveni 10 reizes gadā.

Viens no LIGO interferometra spoguļiem. LIGO Laboratory attēls

Jau 2015. gada septembrī, pavisam drīz pēc Advanced LIGO iedarbināšanas parādījās baumas, ka ar uzlaboto iekārtu ir izdevies reģistrēt gravitācijas viļņus. Par to tvītoja raksta ievadā minētais Lorenss Krauss. Čehu fiziķis–teorētiķis Lubošs Motls savā blogā raksta, ka pēc viņa ziņām, gravitācijas viļņi konstatēti pat divreiz. Turpat arī atrodams labs pārskats tiem, kas grib padziļināti iepazīties ar gravitācijas viļņu teoriju. Taču ar baumām jābūt uzmanīgiem. Ir zināms, ka sākotnējā LIGO darbības periodā divas reizes iekārtā tika apzināti ievadīts „viltus” signāls. Pirmajā reizē LIGO projekta darbinieki to atšifrēja, bet otrajā reizē jau bija gatavi paziņot par gravitācijas viļņu atklāšanu. Nav izslēgts, ka pašlaik ir izdarīts tas pats. 2016. gada 12. janvārī noslēdzās pirmais Advanced LIGO darbības posms.

Lorenss Krauss nav vienīgais, kas pielej eļļu ugunī. Stens Sigurdsons no Pensilvānijas štata universitātes norāda, ka pēkšņi parādījušies vairāki zinātniskie raksti par melno caurumu saplūšanu ar līdzīgiem gala secinājumiem. Turklāt izrādās, ka LIGO projektā iesaistītie fiziķi atsakās no šā gada sākumā ieplānotajām konferencēm par labu kādam citam pasākumam. Sigurdsons pat ir izrēķinājis, ka paziņojums par gravitācijas viļņu atklāšanu gaidāms ap 2016. gada 11. februāri. Tai pat laikā LIGO projekta oficiālais „runasvīrs” Luiziānas štata universitātes fizikas un astronomijas profesore Gabriela Gonsalesa saka, ka vajadzīgs laiks, lai izanalizētu, interpretētu un recenzētu iegūtos datus. Pirmā novērojumu perioda rezultātus būs iespējams paziņot tuvāko mēnešu laikā.

Papildinājums 2016. gada 11. februārī

Fiziķu nosauktais paziņojuma datums izrādījās pareizs. 2016. gada 11. februārī LIGO preses konferencē Vašingtonā plkst. 17.34 pēc Latvijas laika atskanēja ilgi gaidītie vārdi "Dāmas un kungi! Mēs esam atklājuši gravitācijas viļņus. Mēs to paveicām!" 2015. gada 14. septembrī abas LIGO observatorijas reģistrēja samērā stipru signālu (10–21), ko bija radījusi divu melno caurumu saplūšana aptuveni 1,3 miljardu gaismas gadu attālumā. Katra melnā cauruma masa bija apmēram 30 Saules masas un saplūšanas laikā niecīgā sekundes daļā 3 Saules masas pārvērtās gravitācijas viļņu enerģijā. Ir novērtēts, ka šajā īsajā laika sprīdī izdalītā jauda pārspēja VISU Visuma redzamo zvaigžņu kopējo jaudu. Nu ko, GRAVITĀCIJAS VIĻŅI IR ATKLĀTI, tagad tikai fiziķiem un astronomiem jādomā, kā tos labāk izmantot Visuma izpētei.

 

Attēlā redzamas abos LIGO detektoros reģistrētās gravitācijas viļņu svārstības. LIGO attēls

Bolīdu rudens

$
0
0
2017. gada septembrī Latvijā novēroti trīs ļoti spoži meteori, ko sauc par bolīdiem. Vai tā ir nejauša sakritība jeb kas vairāk?

Ar autoru sazinājās kāda sieviete no Jēkabpils, kas pastāstīja, ka viņas vīrs, apsardzes darbinieks, 2017. gada 2. septembrī plkst. 23:35  savā darba vietā Jēkabpils nomalē redzēja debesīs spīdošu objektu, kas tuvojās. Novērošanas kamerās bija redzams, ka visa teritorija uz īsu brīdi kļuva gaiša. Bijusi sajūta, ka objekts nāk arvien zemāk un zemāk, bet tad objekts aizgāja dienvidu virzienā. No apraksta var secināt, ka tas bijis ļoti spožs bolīds – neliels debess ķermenis, kas ielido Zemes atmosfērā un sadeg. Vēl spožāks bolīds Latvijā fiksēts 2011. gada 21./22. maija naktī, kad dažiem vērotājiem šķita, ka pienācis pasaules gals.

Nākamais notikums risinājās 2017. gada 25. – 26. septembra naktī, kad aktīvam dabas un debesu filmētājam Arvīdam Barānovam ļoti palaimējās. Ķemeru purvā uzņemot zvaigžņotās debess attēlu sēriju, īsi pēc pusnakts kadrā trāpījās ļoti spožs, zaļš bolīds. Attēlā redzams, ka trajektorijas beigu daļā bolīds spoži uzliesmoja. No šī punkta pusloka veidā uz leju izplatījās spīdošs gāzu un varbūt arī putekļu mākonis, kas bija vērojams veselu pusstundu. Saliekot kopā uzņemtos kadrus, izveidojās unikāls video.

26. septembra bolīda lidojums un bolīda pēda. Arvīda Barānova (instagram.com/arvids/) foto

Uz trešo notikumu nebija ilgi jāgaida, Vilnis Vītols Jelgavā 2017. gada 30. septembra vakarā ap 22:10 vidējā leņķiskā augstumā (35 līdz 45 loka grādi) redzēja ļoti spožu, zilu bolīdu – uguns bumbu Mēness lielumā ar spilgti zilu, ļoti garu un kvēlojošu asti, kas pa lēzenu trajektoriju pārvietojās uz rietumu pusi. Novērojuma ilgums bija 4 – 5 sekundes. Bolīdam bija novērojami divi nelieli spožuma uzplaiksnījumi un trešais – lielāks. Astes krāsa mijās no zilas uz baltu. Skaņas pēc tam nebija. V. Vītols sazinājās ar šā raksta autoru, kurš tviterī aicināja atsaukties citus notikuma aculieciniekus. No saņemtajiem ziņojumiem izrādījās, ka bolīds redzēts daudzviet Latvijā, no Madonas līdz pat Liepājai, skat. karti. No Rīgas uz austrumiem debesis lielākoties bija apmākušās, tāpēc, piemēram, Madonā redzēta tikai blāva, zila gaisma rietumu virzienā kā tāla zibens gaisma. Savukārt Tūjā debesis izgaismojās tā, it kā būtu izšauta raķete.

 2017. gada 30. septembra bolīda novērojumu vietas. Google karte

Lai arī Rīgā debesis bija apmākušās, Paula Vilsone uz īsu brīdi ziemeļrietumu pusē vidējā augstumā ievēroja precīzi taisnu, gaiši zilu svītru, kuras garums bija sprīdis, ja mēra ar izstieptu roku. Svītra pa vidu bija tumšāka, bet pēc tam turpinājās. Vairāki cilvēki redzējuši šo parādību, braucot automašīnā. Braucot pa autoceļu A10 redzēta gaisma kā no signālraķetes, tikai ļoti īsu brīdi un neparasti zilgana. Pie Talsiem tas izskatījies tā, it kā aizmugurē tuvu braucošā mašīna ieslēgtu tālos uguņus. Tvitera lietotājs @art_joma raksta, ka savā desmit gadu astronomisko novērojumu vēsturē neko tādu nav redzējis. Savu Dobelē veikto novērojumu viņš attēloja zvaigžņu kartē. Bolīda trajektorijas novietojuma un garuma kļūda ir aptuveni 5 loka grādi, lidojuma ilgums 2,5 – 3 sekundes, novērota bolīda sadalīšanās.

30. septembra bolīda trajektorija zvaigžņu kartē. @art_joma attēls

Bolīda krāsa biežāk norādīta kā zila, bet dažiem novērotājiem tas šķitis zilganzaļš vai koši zaļš. Piemēram, Vērgalē zili zaļš bolīds redzēts ziemeļaustrumu virzienā, tas lidojis uz ziemeļrietumu pusi apmēram 40 loka grādu augstumā. Aivars Miška, kurš atradās dabas takā pie Pēterezera, saka, ka bolīds bijis koši zaļā krāsā. Ļoti iespaidīgs šķitis bolīds Andim Jēkabsonam, kurš tajā laikā atradās medībās Talsu novadā. Tā kā viņš bija nosēdējis tumsā divas stundas, tad novērotāju pārsteidzis bolīda lielais spožums. Katrā ziņā viss mežs bija izgaismots, zem kokiem visu varēja redzēt. Bolīda spožums lidojuma beigās mainījies, apmēram tā, kā mirgo mobilā telefona zibspuldze. Arī viņš norāda, ka bolīds atradies ziemeļaustrumu pusē. Parādības ilgums 5 – 6 sekundes.

Bolīdu savā observatorijā Balgalē redzēja arī Sergejs Kļimanskis, kurš šajā laikā demonstrēja debesis apmeklētāju grupai. Bolīds bijis pārsteidzoši spožs, bet lidojuma laiks tik neilgs, ka nav paguvuši ievērot, vai uz zemes redzamas ēnas. Toties vienlaikus ar lidojumu dzirdējuši šņācošu skaņu. Tā ir reta parādība, un to sauc par elektrofono bolīdu. Parādības cēlonis līdz galam nav skaidrs. Saprotams, ka tā nav skaņa, kas izplatās pa gaisu no bolīda sprādziena vietas un sasniedz novērotāju pēc ilgāka laika, kas mērāms minūtēs. Domājams, ka šajā gadījumā bolīda pēdas jonizētās gāzes izstaro radioviļņu impulsu, kas ar gaismas ātrumu sasniedz zemi un iesvārsta apkārtējos priekšmetus, radot skaņu. Šāda skaņa biežāk dzirdama, ja novērojumu vietas tuvumā atrodas elektriskie vadi.

Lielzeltiņu observatorija Balgalē. Ilgoņa Vilka foto

Tātad, viena mēneša laikā novēroti trīs spoži bolīdi, kaut arī parasti Latvijā šāda parādība vērojama reizi vairākos gados. Vai tā ir sagadīšanās, jeb te jāmeklē kāda likumsakarība? Eļļu ugunī pielēja kāda Dr. M. A. Rose raksts par to, ka pēdējos gados bolīdu skaits it kā strauji pieaugot. Vai sīko debess ķermeņu kustību Saules sistēmā ietekmē kāds liels, tuvs debess ķermenis, kas ar savu gravitāciju novirza asteroīdu šķembas un komētu paliekas tuvāk Saulei un Zemei, līdz ar to šīs šķembas biežāk ietriecas Zemes atmosfērā, radot bolīdus? Bet varbūt īslaicīgu bolīdu skaita pieaugumu septembrī izraisīja 15 m lielais objekts 2012 TC4, kas 2017. gada 12. oktobrī palidoja garām Zemei 50 tūkstošu km attālumā, jo tam pa priekšu lidoja sīkāku šķembu mākonis?

Asteroīda 2012 TC4 pārlidojums 12. oktobrī. NASA/JPL-Caltech zīmējums

Ja aplūko Starptautiskajai Meteoru organizācijai (International Meteor Organization) iesūtītos bolīdu (fireball) novērojumus, tāds iespaids var rasties. Ja 21. gadsimta sākumā organizācija saņēma tikai dažus ziņojumus gadā, tad 2016. gadā ziņojumu skaits ir pieaudzis līdz 5359, skat. grafiku. Taču tas nenozīmē, ka bolīdu SKAITS ir palielinājies. Šī statistika raksturo interneta pieejamības paplašināšanos un sociālo tīklu attīstību, kuros cilvēki dalās ar nejaušiem, bet iespaidīgiem novērojumiem. Īpaši daudz ziņojumu ir kopš 2013. gada, kad Čeļabinskas notikums pievērsa plašas publikas uzmanību no kosmosa krītošiem ķermeņiem. Lai novērtētu bolīdu skaita izmaiņas, vajadzīgs kāds „bezkaislīgs” datu avots.

Starptautiskajai Meteoru organizācijai iesūtīto ziņojumu skaits (2000 – 2016). Ilgoņa Vilka infografika

Zemei tuvo objektu izpētes centrs (Center for Near Earth Object Studies) sniedz ziņas par bolīdiem, kas novēroti ar „ASV valdības sensoriem”, tos sīkāk neatšifrējot, bet to starpā ir militārie satelīti, kas vēro infrasarkanā starojuma uzplaiksnījumus atmosfērā, jo tie var liecināt par  ballistiskās raķetes palaišanu vai kodolizmēģinājumu atmosfērā. Tiesa, šajā statistikā uzskaitīti tikai spožākie bolīdi, kuru kopējā uzliesmojuma enerģija pārsniedz 20 gigadžoulus, kas atbilst sprādzienam, ko rada 5 tonnas trotila. Lielākais, sarkanais aplītis atbilst Čeļabinskas gadījumam, kad sprādziena enerģija sasniedza 440 kilotonnas. Objekta diametrs bija aptuveni 20 metri, un tas uzliesmoja spožāk par Sauli.

Ar ASV valdības sensoriem fiksēto lielas enerģijas bolīdu karte kopš 1988. gada. Alan B. Chamberlin. JPL/Caltech attēls

Ar ASV valdības sensoriem fiksēto lielas enerģijas bolīdu skaits (2000 – 2016). Ilgoņa Vilka infografika

Ar jaudīgajiem bolīdiem viss ir skaidrs, to skaits gadu no gada nedaudz mainās, bet nepieaug. Taču, kā redzam attēlā, kopš novērojumu sākuma 1988. gadā virs Baltijas valstīm neviens šāds notikums nav fiksēts. Lai saprastu, kas notiek ar mazākas enerģijas bolīdiem, kādi novēroti arī pie mums, jāmeklē citas ziņas.

Bolīdu, kura triecienā izdalās 20 gigadžoulu liela enerģija, rada aptuveni metru liels ķermenis un tā spožums ir aptuveni –20. zvaigžņlielums, kas jau tuvojas Saules spožumam. Salīdzinājumam, ļoti spožu meteoru, kura spožums ir robežās no Venēras spožuma (–4. zvaigžņlielums) līdz pilnmēness spožumam (–12. zvaigžņlielums), rada 3 līdz 30 cm liels ķermenis, kas ietriecas un sadeg atmosfērā. Ja ķermeņa izmēri ir no 30 cm līdz 1 metram, tā spožums ir robežās no pilnmēness spožuma līdz –20. zvaigžņlielumam, un to sauc par bolīdu. Spožākie bolīdi jeb superbolīdi ir ugunsbumbas apmēram pilnmēness izmērā un spēj izgaismot apkārtni tā, ka uz brīdi redzamas apkārtējo priekšmetu ēnas. No tiem bieži dzirdama skaņa, un kādas nesadegušas bolīda daļas var nokrist uz Zemes kā meteorīti.

Spožus meteorus un bolīdus fiksē NASA Visas debess bolīdu novērojumu tīkls (NASA’s All Sky Fireball Network), kura kameras izvietotas vairākos ASV štatos. Šo bolīdu tīklu maz ietekmē laikapstākļi, piemēram, ja ASV austrumu krastā ir apmācies, valsts rietumu daļā debesis var būt skaidras, un otrādi. Vietnes www.spaceweather.com arhīvā kopš 2013. gada oktobra pieejamas ziņas par bolīdiem, kas novēroti ar šo tīklu. Autors nolēma pārbaudīt, vai šogad septembrī virs ASV teritorijas (un tātad, domājams, arī citur pasaulē) ir palielinājies krītošo bolīdu skaits? Skaitļi apgalvo pretējo, šā gada septembrī tīkls reģistrējis 672 bolīdus, 2016. gadā – 691, 2015. gadā – 588 un 2014. gadā – 668 bolīdus. Tas nozīmē, ka septembrī uz Zemes krītošo bolīdu skaits pēdējos četros gados ir aptuveni pastāvīgs un izmaiņas no gada uz gadu ir nelielas. Līdz ar to autora izvirzītie pieņēmumi neapstiprinājās. Bolīdu skaits pēdējos gados nepalielinās un arī šā gada septembrī paaugstināta bolīdu krišanas aktivitāte nav reģistrēta.

Spožs meteors, ko fiksējis NASA Visas debess bolīdu novērojumu tīkls. NASA attēls

Bet varbūt, ka citos gadalaikos var redzēt vairāk bolīdu? Pētījumi rāda, ka visvairāk bolīdu novēro februārī un martā, kad to skaits ir par 10 – 30 % lielāks nekā, piemēram, septembrī. Iespējams, ka šajā laikā Zeme savā kustībā ap Sauli iet cauri nedaudz „piesārņotākai” Saules sistēmas daļai. Tiesa, arī rudenī, pateicoties Ziemeļu Taurīdu un Dienvidu Taurīdu meteoru plūsmām, vērojams neliels bolīdu skaita paaugums. Tā kā Taurīdas vēl ir aktīvas arī novembrī, aicinu vērot debesis un par spožiem bolīdiem ziņot šā raksta autoram uz e-pastu ilgonis.vilks@lu.lv.

Ideālā gadījumā par bolīda novērojumu vajadzētu ziņot šādus faktus: novērotāja vārds, uzvārds, kontakti, novērojumu vieta, novērojuma laiks, bolīda spožums (salīdzinājumā ar zvaigznēm, pilnmēnesi vai sauli), vai bija redzamas kustīgas ēnas, bolīda redzamie izmēri (salīdzinājumā ar zvaigznēm vai Mēnesi), bolīda forma un krāsa, vai bolīds sadalījās/uzliesmoja, lidojuma ilgums un virziens (pēc debespusēm, vai vismaz: pa labi/pa kreisi; uz augšu/uz leju), vai uzreiz jeb vēlāk bija dzirdama skaņa. Jāievēro sava atrašanās vieta, tas vēlāk var palīdzēt noteikt bolīda lidojuma virzienu. Veiksmi novērojumos!

Ciparu vēsture

$
0
0
Mēs ikdienā rakstām skaitļus un veicam aprēķinus, pat neaizdomājoties, ka vēl pirms dažiem gadsimtiem mūsu senči lietoja citus ciparus un citus aprēķinu paņēmienus.

Runājot par ciparu elektroniku, mēs to saucam par digitālo elektroniku. Vārds „digitāls” izveidojās no latīņu vārda „digitus”, kas nozīmē pirksts. Vai esat aizdomājušies, no kurienes nāk sakarība starp pirkstiem un cipariem? Pareizi, no Ēģiptes! Bet kāpēc mēs indiešu ciparus saucam par arābu cipariem? To visu tūdaļ noskaidrosim!

Par mūsdienu ciparu ieviešanu Eiropā lielā mērā jāpateicas arābu zinātniekam Muhamedam ibn Mūsā al-Horezmī. Viņš arī parādīja romiešu ciparu izmantošanas neefektivitāti. Piemēram, jūs varat uz papīra vai galvā sareizināt 123 ar 11. Rezultāts ir 1353. Bet pamēģiniet to pašu izdarīt, izmantojot romiešu ciparus! Jums būtu CXXIII jāsareizina ar XI. Kā to dara? Al-Horezmī ierosināja izmantot desmit ciparu sistēmu, kuru 6. gadsimtā izdomāja Indijā, kas savukārt daudzas matemātikas zināšanas pārņēma no Senās Ķīnas.

Muhameda ibn Mūsā al-Horezmī attēlojums padomju laika pastmarkā.

Tobrīd tieši Ķīnā bija visattīstītākā matemātika. Decimālās skaitļu kārtas tur sāka izmantot apmēram 1000 gadu agrāk nekā Eiropā. Ķīnā tik ļoti aizrāvās ar skaitļu burvību, ka sāka tiem piedēvēt maģiskas īpašības. Darbības ar skaitļiem bija kā saikne ar kosmosu, ar dievībām. Jāteic, ka līdzīga domāšana ķīniešiem ir arī pašlaik. Piemēram, viņi uzskata, ka pāra skaitļi ir sievišķie skaitļi, bet nepāra skaitļi ir vīrišķie skaitļi, vai arī, ka četrinieks ir ļoti nelaimīgs skaitlis, un no tā jāizvairās kā vien var, bet astotnieks nes veiksmi. Kādā ķīniešu teikā no ūdeņiem parādījās bruņrupucis, kam uz muguras bija rakstīti maģiskā kvadrāta skaitļi. Šī kvadrāta skaitļu īpatnība ir tāda, ka jebkuras rindas, kolonnas vai diagonāles summa ir 15.

Maģiskais kvadrāts ķīniešu pierakstā un ar mūsdienu cipariem.

Ķīnieši mācēja pierakstīt samērā lielus skaitļus un veikt saskaitīšanu, izmantojot bambusa kociņus. Kā piemērs attēlā redzams skaitlis 924. Tomēr ne viss bija tik vienkārši, jo Senajā Ķīnā izmantoja tikai deviņus ciparus. Tāpat kā Senajā Romā un Senajā Ēģiptē, Ķīnā nebija nulles jēdziena. Nullei nebija apzīmējuma, un tādas vispār vēl nebija. Skaitot ar kociņiem, šo problēmu ķīnieši atrisināja, atstājot nulles vietu tukšu. Bet kā to pierakstīt? Nevar taču pierakstīt tukšu vietu! Šim nolūkam bija izdomāti hieroglifi, kas apzīmēja desmitus, simtus un tūkstošus.

Skaitļu attēlošana ar kociņiem senajā Ķīnā.

Jāteic, ka arī senajiem ēģiptiešiem bija labas matemātikas zināšanas, kaut arī krietni vājākas kā Ķīnā vai Indijā, jo ēģiptiešus skaitļi galvenokārt interesēja praktiskām vajadzībām. Valsts attīstība bija atkarīga no saražotās pārtikas daudzuma un, piemēram, nodokļi bija jāievāc atkarībā no zemes īpašuma platības. Taisnstūra laukumu varēja aprēķināt, izmantojot akmeņus. Bet kā aprēķināt riņķa laukumu? Tajā laikā nebija pazīstams skaitlis pī. Šādu uzdevumu atrisināja rakstvedis Ahmess. Papirusā, kas datēts ar aptuveni 1550. gadu pirms mūsu ēras, Ahmess noteica apļa laukumu, ja apļa diametrs ir deviņi heti. Ēģiptē garuma mērvienības bija saistītas ar cilvēka ķermeni. Mazākā garuma mērvienība bija pirksta platums. Nākamā mērvienība bija četru pirkstu platums jeb delna. Sešas delnas ir attālums no vidējā pirksta gala līdz elkonim, un to sauca par olekti. Simts olektis veidoja vienu hetu.

Ahmesa papirusa fragments.

Tātad, Ahmesam bija jāuzzina apļa laukums, ja apļa diametrs vienāds ar 900 olektīm. Kā to izdarīt? Šim nolūkam Ahmess no vienādiem akmeņiem salika apli tā, lai apļa diametrs būtu 9 akmeņi. Izrādījās, ka šāda apļa izveidošanai nepieciešami 64 akmeņi. Tad no tiem pašiem akmeņiem salika kvadrātu, kura malas garums izrādījās 8 akmeņi. Ahmess secināja, ja riņķa diametrs ir 9 heti, tad tā laukums ir tikpat liels kā kvadrātam ar malas garumu 8 heti. Rēķinot riņķa laukumu ar mūsdienu formulām, 64 vietā iegūsim skaitli 63,617. Tātad, Ahmesa rezultāts ir samērā precīzs. Jāņem vērā, ka tajos laikos cilvēki aprēķinos izmantoja tikai veselus skaitļus.

Akmeņu aplis ar diametru 9 vienības un kvadrāts no 64 akmeņiem.

Ko tad izdarīja Al-Horezmī? Viņš ierosināja no indiešiem pārņemt viņu ciparu pierakstu un decimālo kārtu izmantošanas principu. Un, kas ir pats svarīgākais, indiešiem bija nulle un tās apzīmējums. Tas deva iespēju ērti pierakstīt lielus skaitļus un veikt darbības ar tiem. Piemēram, saskaitot skaitļus 3040 un 1404, vieni, desmiti, simti un tūkstoši atrodas stabiņā viens zem otra un nav nobīdīti ne pa labi, ne pa kreisi. Mūsdienās šo sistēmu lietojam, pat neaizdomājoties par nulles lielo praktisko nozīmi.

  3040

+1404

--------

=4444

Interesants ir fakts, ka dažu ciparu nosaukumus sanskritā izrunā ļoti līdzīgi kā latviešu valodā. Tā ciparu 2 izrunā kā „dvi”, 3 – „tri”, 4 – „catur”, 6 – „šaš”, 7 – „sapta”, 8 – „ašta”.

Sākotnēji arābu ciparu pieraksts nebija tāds, pie kāda esam pieraduši, gadsimtu gaitā tas ir mainījies. Jau tad, kad arābi sāka izmantot indiešu ciparus, notika nodalīšanās. Arābu pārvaldītajā Spānijas teritorijā attīstījās viens pieraksta veids, no kura arī radās mūsdienu Rietumu pasaulē lietotie cipari. Savukārt austrumu zemēs arābi ciparus pierakstīja atšķirīgi, līdz ar to radās pieraksta veids, ko lieto mūsdienu arābu valstīs.

Rietumu arābu/modernie cipari

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Austrumu arābu cipari

٠

١

٢

٣

٤

٥

٦

٧

٨

٩

Ciparu pieraksta izmaiņas laika gaitā.

Vēlāk arābu zinātnieki izdomāja, ka skaitļu pielietojumu var paplašināt, ieviešot daļskaitļus un skaitļa decimālo daļu atdalot ar īpašu simbolu. Tā virs skaitļa sāka rakstīt kaut ko līdzīgu garumzīmei. To var redzēt arābu zinātnieka Abul-Hasan al-Uklidisi grāmatas fragmentā, kurā pirmo reizi izmantoja decimāldaļas. Fragmentā redzams cipars 9, virs kura ir svītriņa. Šī svītriņa nozīmē, ka tur jābūt decimālajam komatam.

Fragments no Abul-Hasan al-Uklidisi grāmatas.

Vēl Al-Horezmī no indiešu matemātiķiem pārņēma matemātiskās darbības, ko viņš nosauca par sadalīto daļu apvienošanu, jeb al-džabr. Mēs to pazīstam kā algebru. Nosaukums radies no darbībām, kuras Al-Horezmī noskatīja no indiešu tirgoņiem, kas galvā reizināja divciparu skaitļus. Kā viņi to darīja? Piemēram, jāaprēķina reizinājums 94×92. Viņi noteica, ka no 94 līdz 100 trūkst 6, attiecīgi no 92 līdz 100 trūkst 8. Tad no 94 atņēma 8, vai no 92 atņēma 6 un ieguva pirmos divus ciparus 86. Lai iegūtu pārējos divus ciparus, savā starpā sareizināja „iztrūkumus” 6 un 8, 6×8=48. Šādi ieguva rezultātu 8648. Bija arī otra metode. Piemēram, galvā jāsareizina 78×73. Tad vai nu no skaitļa 78 atņem 8 un to pieskaita pie 73, vai no 73 atņem 3 un to pieskaita pie 78. Tad sareizina iegūtos skaitļus 81×70=5670 un pie šī skaitļa pieskaita sākotnējo skaitļu otro ciparu savstarpējo reizinājumu 8×3=24. Rezultātā ieguva gala iznākumu 5694. Al-Horezmī patika, ka šie aprēķini ir tik elementāri, un viņš ierosināja tos izmantot arābu matemātikā.

Arābu cipari, kurus korektāk būtu saukt par indiešu–arābu cipariem, ienāca Eiropā, pateicoties arābu impērijas paplašināšanai, kad tieši Al-Horezmī laikos arābu valdījumiem tika pievienota mūsdienu Spānijas teritorija. 967. gadā klosteri, kur kā mūks kalpoja Gerberts de Aurilaks (Gerbert d’Aurillac), apmeklēja kāds Barselonas grāfs, kurš gatavojās diplomātiskai vizītei pie Kordovas halifa. Klostera abats ierosināja grāfam paņemt līdzi jaunu mūku, kuru ļoti interesēja matemātika un arābu zinātniskie sasniegumi. Tā Gerberts D’Aurilaks pārcēlās uz dzīvi netālu no Barselonas. Tur jaunais mūks vēl vairāk aizrāvās ar matemātiku un astronomiju, kā arī iepazinās ar arābu cipariem. Saprotot to pielietojuma ērtības, viņš sāka arābu ciparus popularizēt starp līdzpilsoņiem, bet neguva atsaucību. Nelīdzēja ne viņa kļūšana par Reimsas (pilsēta Francijā) arhibīskapu, ne arī vēlākā ievēlēšana par pirmo franču izcelsmes Romas pāvestu Silvestru II.

Spāņu garīdznieks un matemātiķis Gerberts de Aurilaks.

Divus gadsimtus pēc pāvesta Silvestra II nāves par arābu cipariem ieinteresējās itāļu matemātiķis Leonardo Fibonači. Viņa tēvs bieži brauca tirgoties uz Budži (mūsdienās Alžīrijas pilsēta Bežaja). Tur Leonardo iepazinās ar arābu un indiešu matemātiķu sasniegumiem un 1202. gadā tos publicēja savā grāmatā „Liber abaci”, kas veltīta skaitlisko aprēķinu veikšanai. Kaut arī grāmatai bija liela piekrišana, tomēr cilvēki ikdienas dzīvē turpināja lietot romiešu un grieķu ciparu sistēmas.

Senajā Grieķijā bija divas skaitīšanas sistēmas. Vienā izmantoja grieķu-romiešu ciparus. Šajā sistēmā simbols I=1, Γ=5, Δ=10, Η=100, Χ=1000, M=10000. Skaitļi tika pierakstīti tāpat kā ar romiešu cipariem. Otru sistēmu Grieķijā vēl arvien izmanto atsevišķos gadījumos, un tajā katram burtam atbilst noteikts cipars.

Ņemot vērā, ka sākotnējais slāvu alfabēts ir cēlies no grieķu alfabēta, tad līdzīga skaitīšana līdz pat 18. gadsimtam bija arī Krievijas impērijas teritorijā. Skaitļus nosauca, izmantojot burtu nosaukumus. Lai tekstā ciparus varētu atšķirt no burtiem, tiem burtiem, kas apzīmēja skaitli, galos lika punktus, un virs šiem burtiem novilka līku līniju.

Grieķu skaitļi kirilicas versijā.

Mūsdienās krievu valodā vēl joprojām lieto dažu skaitļu vārdiskos nosaukumus. Piemēram, lai apzīmētu lielu skaitlisko daudzumu, lieto vārdu „тьма” (tumsa). Izrādās, ka šai „tumsai” ir precīza vērtība 10 000, un savs apzīmējums. Agrāk tika lietoti arī tādi apzīmējumi kā leģions (simts tūkstoši), ļeodrs (miljons), krauklis (desmit miljoni), bluķis (simts miljoni) un tumsu tumsa (miljards). Šīs sistēmas trūkums ir tas, ka katram skaitlim bija savs apzīmējums, kuru vajadzēja atcerēties.

Pulkstenis Suzdaļā (Krievija), kurā stundas apzīmētas ar cipariem-burtiem.

Kā varam redzēt, ciparu un skaitīšanas attīstībā ir bijuši gan diezgan seni, gan samērā jauni pavērsieni. Tagad, lietojot decimālos indiešu–arābu ciparus, mēs pat neaizdomājamies, ka vēl pirms dažiem gadsimtiem šī skaitīšanas sistēma bija kas jauns un grūti pieņemams.

Mākslīgais intelekts, quo vadis?

$
0
0
2017. gadā robotam piešķirta Saūda Arābijas pilsonība. Vai mākslīgā intelekta attīstība sasniegusi tādu līmeni, ka šādam lēmumam ir pamats, jeb tas ir priekšlaicīgs solis? Rakstā aplūkosim svarīgākās definīcijas, nozīmīgākos brīvi pieejamos sasniegumus un labākās publikācijas, minēsim zināmas un dažas jaunas problēmas, kā arī izvērtēsim nākotnes iespējas.

Mākslīgais intelekts (MI) ir viens no mūsu laikmeta svarīgākajiem atklājumiem, kas, iespējams, izmainīs cilvēces attīstības gaitu. Mākslīgais intelekts ir intelekta simulācija mašīnās. Tā šodien tiek veidota, atdarinot cilvēka smadzeņu uzbūvi un darbību. Cilvēka smadzenēs ir aptuveni 1011 neironu un 1015 sinapses (savienojumi starp neironiem). Smadzenes var izpildīt 1014 – 1015 operācijas sekundē, atmiņas apjoms ir 1014 – 1015 bitu. Pēc ātrdarbības un atmiņas apjoma pasaules jaudīgākie datori ir pietuvojušies cilvēka smadzeņu parametriem, bet pēc patērētās jaudas un gabarītiem tie pagaidām ir miljoniem reižu sliktāki. Ja iedomājamies, ka datoru patērētā jauda un izmēri samazināsies pēc Mūra likuma (aptuveni divas reizes divos gados), tad tie pietuvosies cilvēka smadzeņu jaudai (20 W) un izmēriem apmēram pēc 30 – 40 gadiem. Bet Mūra likums neapraksta datoru patērētās jaudas un gabarītu samazināšanos, šie procesi ir daudz lēnāki. Lielas ātrdarbības un veiktspējas datoru patērētā jauda ir no 3 līdz 18 MW, bet masa ir dažas tonnas. Kamēr radikālu fizikāli efektīvāku risinājumu (mazgabarītu un mazjaudīgi skaitļošanas elementi) nav, mākslīgās intelekta veidotāji strādā pie konkrētu uzdevumu risināšanas un to algoritmu un neironu tīkla (NT) struktūras pilnveidošanas.

Pašreizējais stāvoklis

MI jomā raksturīgi skaļi paziņojumi, kas nereti ir visai tālu no īstenības. Piemēram, sacerējuma „Ir bezatbildīgi aizmirst cilvēkus, kad runājam par mākslīgo intelektu” autors raksta: „Šodien mums vairs nav jāspriež par to, vai mākslīgais intelekts tuvojas. Tas jau ir šeit”. Ar šādu publikāciju aplūkošanu nenodarbosimies, bet no lielā krājuma mēģināsim izvēlēties tādas, kas ļauj izveidot priekšstatu par to, kas notiek.

Šodien daudzi mākslīgā intelekta izveidošanas noteikumi ir zināmi, bet pilns MI rašanās noteikumu saraksts nav izveidots, pat labākie autori to nemēģina darīt: „Mēs domājam, ka apziņa radīsies kā komplekss uzvedības modelis, ja būs atbilstoši sensori, skaitļošanas jauda un mācīšanās iespējas”. Izgudrotājs Džefs Hokinss nosauc trīs MI izveidošanai svarīgas nepieciešamās īpašības: 1) mācīšanās, mainot smadzeņu neironu savienojumus; 2) aktīvo neironu "taupīšana", t.i., aktīvi (patērē enerģiju) ir tikai tie neironi, kas piedalās dotā brīža notikumu veidošanā (dzīvajās būtnēs tādu ir ap 1 %); 3) uztverto apkārtējās vides attēlu koriģēšana, saskaņojot tos ar ķermeņa kustībām tā, ka uztvertie attēli paliek nemainīgi.

Pašreizējie roboti ir programmētas mašīnas, kas spēj rīkoties viena uzdevuma robežās. Tie nespēj veidot apkārtējās vides modeļus (AVM), bet lieto programmētāju sagatavotas procesu simulācijas. Autori cer panākt, ka robots varēs mācīties arī no citām situācijām, lietojot „dziļo mācīšanos” (deep learning). Šo virzienu sauc arī par „no situācijas neatkarīgu stimulētu mācīšanos” (domain-independent reinforced learning). Šajā rakstā sastopamas interesantas domas: „Cilvēks nepiedzimst ar uzvedības modeļu komplektu, ko var atvērt kā Šveices nazi, un mūs nav jāprogrammē. Tā vietā mēs apgūstam jaunas iemaņas visas dzīves garumā, mācoties no pieredzes un citiem cilvēkiem. Mācīšanās process tik dziļi sakņojas nervu sistēmā, ka mēs pat nevaram paskaidrot citam cilvēkam, kā tieši atbilstošā darbība jāveic.”

Mēs zinām, ka pēc izšķilšanās no olas krokodilu mazuļi dodas uz upi un uzreiz „prot” peldēt, putni „iemācās” lidot iemēģinot savus spārnus un skatoties uz vecākiem. Arī cilvēku bērniem piemīt līdzīgas īpašības, viņi „prot” zīst mātes pienu, spēj komunicēt ar māti. Programmētāju valodā var teikt, ka daudzu kustību, tendenču un vajadzību bibliotēku dzīvnieki un cilvēki iegūst ģenētiskā ceļā. Robotu veidotājiem jākopē šie evolūcijas sasniegumi, t.i., to ko zīdītājiem sniedz gēni, robotos jāprogrammē. Jo mācīšanās aizņem daudz laikaŠajā interneta vietnē aprakstīts, kā „dziļā mācīšanās” optimizē uzrakstīto programmu: „Dziļā mācīšanās ir tuva tam, kā notiek evolūcija. Programmētāja uzrakstīto komandu vietā, kas atrisina problēmu, programma ģenerē pati savu algoritmu, kas balstās uz piemēriem un vēlamo rezultātu. Mēs varam izveidot šādus modeļus, bet mēs nezinām, kā tie strādā.” Fakts, ka programmas veidotāji paši nezina, kā tā strādā, liecina, ka autori ir pietuvojušies automātiskai AVM ģenerācijai.

Tas, ka jaunu AVM ģenerācijai nepieciešama vispārināšana, ir zināms: ”MI programmas .. veiksmīgi veic konkrētus uzdevumus, bet iemācīto uzvedību nav mēģināts pārnest uz citām jomām.” Šis raksts analizē vispārināšanas aspektus un aplūko, vai nākotnē to spēs veikt datorprogrammas vai roboti.

Definīcijas

Nav iespējams kaut ko izveidot, ja mēs nepasakām sev, nenoformulējam, ko tieši gribam izveidot. Tādēļ definīcijas ir nepieciešamas.

1. Intelekts ir informācijas apstrādes sistēmas (IAS) spēja sasniegt savus mērķus, pielāgojot savu izturēšanos mainīgiem ārējiem apstākļiem, lietojot no apkārtējās vides iegūtas vai pašas izveidotas programmas, un optimizēt savu darbību, lietojot apkārtējās vides modeļus (AVM) un prognozes. Vairāk par modeļiem zinātnē lasiet šeit.

2. Apkārtējās vides modeļi ir ieprogrammēti, iemācīti vai IAS izveidoti sadarbības algoritmi starp to un apkārtējo vidi, kas ļauj prognozēt konkrētās sadarbības notikumus. Vispārīgāk var teikt, ka AVM ir procesu algoritmi, kuros IAS var arī nepiedalīties, bet tikai novēro tos. Ja šīs prognozes ir pareizas, tad mēs sakām, ka IAS saprot konkrēto procesu.

3. Vispārējs mākslīgais intelekts ir līdzīgs cilvēka intelektam, tas savus mērķus sasniedz, nepārtraukti veidojot AVM, kas ļauj prognozēt konkrētās situācijas attīstību.

4. Galvenais mācīšanās paņēmiens ir gadījuma meklējumi. Kustību mācīšanās notiek, izmantojot gadījuma meklējumus un no sensoriem saņemtos atgriezeniskās saites signālus. Komplicēta mācīšanās notiek, optimizējot esošos vai izveidojot jaunus AVM.

5. Domāšana ir pagātnes vai iedomātas nākotnes notikumu plūsmas aktivizēšana, lietojot simbolus, loģikas un dabas likumus, kas ir zināmi dotajai IAS, bet neizpildot atbilstošās darbības. Tas IAS ļauj prognozēt apkārtējās vides reakcijas un plānot rīcību.

6. Apziņa ir sevis modelis. Šī modeļa galvenais saturs ir IAS ķermenis un tā sensoru signāli. IAS ķermenis ir no apkārtējās vides norobežots materiāls veidojums, kurā ievietota pati IAS, tās sensori un izpildorgāni. Vairāk par apziņu lasiet šeit

7. Emocijas. Neirozinātnieks Antonio Damasio par emocijām sauc evolūcijas izveidotas automātiskas rīcības programmas, kas saistītas ar apbalvojumu, sodu, dziņām, motivācijām. Ja mēģinām precizēt, tad varētu teikt, ka emocijas ir tās ķermeņa sajūtas, kuras parādās šo automātiskās rīcības programmu ierosināšanas laikā.

Kā rodas intelekts?

Intelekts ir fizikālā vidē jaunradusies īpašība (emergent property), kas rodas ļoti sarežģītās sistēmās, ja izpildīti visi rašanās noteikumi. Jaunu īpašību rašanās ir fizikālajā pasaulē izplatīti procesi, kurus mēs novērojam tik bieži, ka pat nepamanām un par tiem daudz nedomājam, jo uzskatām, ka tie ir pašsaprotami. Piemēram, visiem fizikālās pasaules atomiem parādās jaunas īpašības, kādas nepiemīt to sastāvdaļām (elektroniem, neitroniem, protoniem). To pašu var teikt par molekulām, kuras veido dažādas mums pazīstamas vielas, lietas un priekšmetus, piemēram, ūdenim piemīt pilnīgi atšķirīgas īpašības no to veidojošo gāzveida elementu – ūdeņraža un skābekļa – īpašībām. Sarežģītu sistēmu uzvedību, piemēram, medikamentu iedarbību uz organismu, ne vienmēr var paredzēt arī tad, ja zinām notiekošo procesu likumus un sastāvdaļu īpašības. Īpašību kombinācijas ir tik daudzas un mums nezināmas, ka tās vienkārši nav iespējams iedomāties. Bet bieži vien mēs visas molekulu un to savienojumu īpašības nezinām, tādēļ, kā zināms, visi jaunie medikamenti tiek eksperimentāli novērtēti.

Kā panākt, lai jaunās īpašības vienmēr rastos? Jāuzraksta, jānoformulē rašanās noteikumi. Kad tie izpildīti, pieredze rāda, ka jaunās īpašības rodas vienmēr. Piemēram, ķīmiskās reakcijas notiek vienmēr, ja ir vajadzīgās izejvielas un apkārtējās vides parametri, dators izpilda vēlamās darbības, ja tajā aktivizētas visas vajadzīgās programmas. Ar mākslīgo intelektu ir tāpat. Tādēļ mums ir jānoformulē mākslīgā intelekta rašanās noteikumi. Tas, protams, nav viegls uzdevums, bet ar to ir tāpat kā ar definīcijām. Mēs nevaram būvēt robotus, ja nezinām, ko gribam būvēt.

Daudzus MI rašanās noteikumus mūsdienu zinātnieki cenšas izveidot, kopējot smadzeņu neironu struktūru, piemēram, liels neironu savienojumu skaits ļauj ierosināt līdzīgas atmiņas un darbības. Daudzslāņu neironu kolonnu struktūra ļauj veidot vispārināšanu (generalizing), t.i., saņemtajos sensoru signālos ieraudzīt galvenās, nemainīgās līnijas. Sodu un apbalvojumu sistēma stimulē derīgas darbības un ļauj izvairīties no kaitīgām, u.tml. Dzīvajās būtnēs šīs īpašības nodrošina ģenētiski veidoto smadzeņu struktūra un darbība, MI mašīnās tās veido ar piemērotu neironu tīkla struktūru un programmām.

Galvenie mākslīgā intelekta rašanās noteikumi

1. Īpašības, kuras nodrošina neironu tīkla struktūra un programmas: spēja un tendence saglabāt atmiņā apkārtējās vides notikumu virknes, spēja tās pazīt un prognozēt nākošos notikumus.

2. Sensoru signālu apstrāde un izpildorgānu vadīšana, tas nozīmē, ka tiek izveidota atbilstība starp divām pasaulēm: ārējā 4 koordinātu (3 telpas un 1 laika koordināta) pasaule un iekšējā pasaule, robota sensoru signāli un izpildorgānu kustības.

3. Mācīšanās: izpildorgānu kustību un rīcības bibliotēkas veidošana, kustību un rīcības novērtēšana, gadījuma meklējumi un optimizācija.

4. Esošo AVM pavairošana un jaunu veidošana. Šo procesu pamatā ir vispārināšana. Tas nozīmē viena procesa vispārīgās īpašības izmantot jaunu AVM veidošanā. Jaunu AVM veidošana robotos pagaidām nav iegūta. Sarežģītu AVM veidošanā (kad atsevišķu notikumu apzīmēšanai lieto simbolus) nepieciešama domāšana.

5. Spēja izveidot sevis jeb Es modeli. To sauc par apziņu. Es uztver apkārtējās vides signālus un pieņem lēmumus par rīcību. Visi sensoru signāli tiek integrēti un tiek izveidots apkārtējās vides attēls. Datorzinātnes speciālists Lails Longs to sauc par Vienotību: visi sensoru signāli tiek sakausēti vienotā pieredzē. Šodien dažiem robotiem, kas spēj mācīties, ir ieprogrammēti Es modeļi, kas darbojas šaurā, konkrētā nozarē, bet nepārtraukti veidot un uzlabot sevis modeli, pielāgojot to jaunām situācijām, viņi nespēj.

6. Hierarhiska apbalvojumu un sodu sistēma, kas izveido vērtības – likumus, kas saka, kas ir labs, un no kā jāizvairās.

7. Lai izveidotu cilvēka intelektam līdzīgu intelektu, nepieciešams saprast runāto un rakstīto valodu un spēt runāt. Lai saprastu valodas vārdus un simbolus, tiem jāpiesaista robota personīgā pieredze un AVM. Šāda valodas mācīšana robotiem nav sasniegta.

8. Lai izveidotu cilvēka intelektam līdzīgu intelektu, lai cilvēki un roboti varētu saprasties, un lai roboti izveidotu cilvēkiem līdzīgas un cilvēkiem svarīgas vērtības, robotiem nepieciešamas emocijas. Par to, kā robotos veido emocijas, lasiet šeit.

Jaunu robotu apmācīšana-programmēšana būs līdzīga cilvēka bērna mācīšanai. Tā notiks robota autoru: zinātnieku un programmētāju sabiedrībā, un apmācīšanas ātrums būs atbilstošs apmācošo cilvēku runas un kustību ātrumam. Apmācīšanas laiks būs atkarīgs no robota programmu piemērotības.

Ķermeņa kustības

Cilvēkam ir ap 600 muskuļu. Katra muskuļa stāvokli noteiktā laika momentā var aprakstīt ar tā koordinātām: novirzi no sākuma stāvokļa, kustības ātrumu, pielikto spēku. Ja, piemēram, metot basketbola bumbu grozā, kustības veikšanai tiek aktivizēti vairāki desmiti muskuļu, tad katram šīs kustības laika momentam piesaistītas trīs reiz vairāk koordinātas. Tām klāt vēl nāk kustības vizuālais attēls, taustes, temperatūras, dzirdes un ožas sajūtas. Visi šie signāli mainās laikā. Tie kopā izveido „kustības daudzkoordinātu attēlu”. Miljoniem šādu apmācības laikā iegūtu attēlu tiek saglabāti cilvēka atmiņā un tiek aktivizēti, lai kustību atkārtotu vai to lietotu, nedaudz pārveidojot. Var teikt, ka indivīda apziņā ir izveidota kustības modeļu bibliotēka. Kustību laikā dzīvās būtnes neko nerēķina pēc formulām: neironu tīkls saglabā kustības koordinātas, aktivizē tās, salīdzina izpildīto kustību ar agrāk noglabātajām, novērtē, un ja nepieciešams, maina. Ja ir pieejami kustības vizuālie, taustes, temperatūras, skaņas un smaržu attēli, tad dzīvās būtnes vienmēr izmanto atgriezenisko saiti. Tā notiek mācīšanās.

Robotu programmētāji to nevar atkārtot tādēļ, ka kustību salīdzināšana, novērtēšana un labākās kustības izvēle ir evolūcijas izveidoti un pēc indivīda piedzimšanas stimulēti jaunradušies procesi, kurus robotu programmētāji pagaidām ierosināt neprot. Tādēļ robotos visas izpildorgānu kustības tiek rēķinātas un optimizētas saskaņā ar programmās ieliktām formulām, un tas prasa laiku.

Šeit rodas divi jautājumi:

1. Kā izveidot dzīvajām būtnēm līdzīgus robotus? Atbilde ir zināma, bet nav viegli izpildāma. Jāapzina vēlamo procesu jaunrades noteikumi, kas stimulē šo procesu rašanos, un tie jāieliek jaunajos robotos. Līdzīgi kā to dara evolūcija. Paņēmieni ir zināmi, tie ir gadījuma meklējumi, balvas un „sods”, kas vēlāk izveido vērtības. Tas nozīmē, ka robota „mazulim” līdzīgi kā zīdainim jāiedod, jāieprogrammē automātiskas gadījuma kustības. Veiksmīgākās kustības tiek atkārtotas, saglabātas atmiņā un nākotnē lietotas biežāk. Tā pamazām sasniedz vērtīgākas, nākotnei derīgas kustību kombinācijas, piemēram, priekšmetu satveršanu ar rokām, to „garšas” pārbaudi. Tālāk seko rāpošana un vēl tālāk – piecelšanās kājās un staigāšana. Šādu kustību izveidei evolūcijai bija vajadzīgi miljoniem gadu, varam cerēt, ka robotiem vajadzēs mazāk laika.

2. Vai var gadīties, ka nākotnes roboti ne vienmēr radīs savus, jaunus AVM, bet izmantos programmētāju sagatavotos? Jā, līdzīgi kā mēs daudzu kustību modeļus lietojam neapzināti, var gadīties, ka roboti neapzināti lietos kādas programmētāju sagatavotās audio un vizuālo datu apstrādes programmas, un necentīsies tās aizvietot ar savējām. Bet jāpatur prātā, ka visos tajos gadījumos, kad būs jārada kāds jauns kustības vai sadarbības modelis (jārisina kāds jauns uzdevums), tas būs jādara robotam pašam, jo programmētājs nevar iepriekš paredzēt visas dzīves situācijas, ar kurām robotam nāksies sastapties.

Nākotnes perspektīva

Var sagaidīt, ka mākslīgais intelekts tiks izmantots cilvēces progresam un attīstībai, bet tāpat kā ar visiem cilvēces sasniegumiem, cilvēki var arī radīt sev kaitējumu, tai skaitā varbūt pat daļēju bojāeju. Pašlaik mēs novērojam vēl vienu zināmu procesu, proti, ka lielākā daļa pētījumu tiek veikti, lai apmierinātu izpildītāju apzinātās un neapzinātās vajadzības, tai skaitā vēlmi gūt peļņu. Tādēļ tiek izgatavoti roboti, kurus var pārdot, arī militārām vajadzībām, un mazāk tiek pētīts, kā robotā ierosināt dažādu modeļu veidošanos. Bet tieši jaunu modeļu veidošana ir vispārēja mākslīgā intelekta pamatā.

Ķermenis. Ja tuvākajos gadu desmitos netiks izveidotas jaudīgas skaitļošanas iekārtas ar tūkstošiem reižu mazākiem gabarītiem un patērēto jaudu, tad lai iegūtu vispārējo mākslīgo intelektu, nākotnes robotu skaitļotājus un datu bāzes būs jāsadala divās daļās. Viena daļa staigās, mācīsies un sadarbosies ar cilvēkiem, tās ķermeņa masa un gabarīti būs līdzīgi cilvēkiem. Tajā ietilps mazākā informācijas apstrādes sistēmas daļa, kas nepieciešama, lai sadarbotos ar cilvēkiem, sarunātos un izpildītu cilvēku darbībām līdzīgas darbības. Otra daļa būs stacionāra, bet saistīta ar mobilo daļu, tās izmēri un patērētā jauda būs ievērojami lielāki, lai nodrošinātu „cilvēka līmeņa” datu apstrādes ātrumu un atmiņu. Jo cilvēkam svarīgas vērtības robotam, tāpat kā cilvēka bērnam, varēs iemācīt tikai cilvēku sabiedrībā. Ieprogrammēt tās pašlaik nav iespējams, valodas vārdus un visus pārējos jēdzienus mēs saprotam tikai tad, kad tiem piesaistīta personīgā pieredze. Vairāk par to, ko nozīmē saprast, lasiet Džefa Hokinsa grāmatā Jeff Hawkins, On Intelligence, Times Books, 2005. Tas pats sakāms par Tjūringa testu, roboti to varēs pilnvērtīgi izturēt tikai tad, kad tie būs mācījušies un lielāko daļu jēdzienu savā apziņā izveidojuši, mācoties cilvēku vidē. Tas ir visai traģisks un paradoksāls fakts, ka cilvēki nespēs izveidot robotus ar augstākām morāles vērtībām nekā viņiem pašiem.

Homo sapiens sugas apdraudējums. Kaut arī par šo tēmu ir simtiem sensacionālu paziņojumu, rakstu un izteikumu, vienas sugas indivīdu bojāeja un to aizstāšana ar augstāka intelekta indivīdiem būs iespējama tikai tad, kad būs nodrošināta augstākā intelekta nesēju izdzīvošana un vairošanās. Pašreizējās cilvēces tehnoloģiskās un materiālās iespējas nenodrošina ne pirmo, ne otro. Tas varētu kļūt iespējams visai tālā nākotnē, kad robotu varēs ievietot mobilā ķermenī, kura masa ir 50 – 150 kg un patērētā jauda, ja tas neizpildīs jaudīgas mehāniskas darbības, būs pāris simti vatu.

Daži zinātnieki runā par stacionārām intelektuālām sistēmām, kas „dod padomus”, vada kādas sociālas grupas vai valsts dzīvi. Šādu sistēmu iedīgļi atrodami jau tagad. Piemēram, Ķīnas kompānija iFlytek izveidojusi mākslīgā intelekta sistēmu Xiaoyi, kas spējusi nokārtot ārsta eksāmenu. Protams, tas nenozīmē, ka Xiaoyi strādās kā ārsts, bet kompānijai ir nodoms izmantot izstrādāto sistēmu veselības aprūpes atbalstam. Līdzīgi mēģinājumi notiek arī citās valstīs.

Augstāka intelekta sistēma varbūt spēs atrisināt cilvēces t.s. globālās problēmas, bet ja lūkojamies evolucionārā skatījumā, tad šajā virzienā cerību nav. Cilvēki nerīkosies pretrunā saviem pamata instinktiem. Vienkārši sakot, neklausīs. Tomēr paātrināt un atvieglot „nesaprātīgo” cilvēku dzīvi un attīstību šādas intelekta sistēmas varētu.

Noslēgumā atgriezīsimies pie raksta sākumā uzdotā jautājuma – vai jau pienācis laiks robotiem piešķirt pilsonību? 2017. gadā Honkongas kompānijas Hanson Robotics izgatavotajam cilvēkveidīgajam robotam vārdā Sofija piešķīra Saūda Arābijas pilsonību. Preses konferencē Sofija pateicās par izrādīto godu un adekvāti atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem. Tomēr šim efektīgajam AI darbības demonstrējumam nevajadzētu ļaut mūs maldināt. Kā redzējām no rakstā aplūkotā jautājumu loka, līdz robotam ar apziņu un robotam kā personībai, kam tiešām pienāktos pilsoņa tiesības, vēl tāls ceļš ejams.

Filaja piedzīvojumi uz komētas

$
0
0
Kad 2014. gada 12. novembrī nolaižamais aparāts Filajs pieskārās komētas virsmai un lidojuma vadības centrā atskanēja aplausi, zinātnieki vēl nenojauta, ka piedzīvojumi tikai sākas

Kosmiskās misijas plakāts. Redzama Čurjumova – Gerasimenko komēta, starpplanētu zonde „Rosetta” un nolaižamais aparāts Filajs. ESA attēls

Pēc desmit gadus ilga kosmiskā ceļojuma 2014. gada 6. augustā pie Čurjumova – Gerasimenko komētas ieradās Eiropas kosmiskās aģentūras starpplanētu zonde „Rosetta”, kas nosaukta par godu slavenajam Rozetas akmenim, kas deva iespēju atšifrēt ēģiptiešu hieroglifus. Gluži tāpat zinātnieki cer, ka zonde palīdzēs atšifrēt svarīgus komētu, Saules sistēmas un dzīvības izcelšanās noslēpumus. 10. septembrī zonde iegāja orbītā ap komētu un uzsāka tās pētījumus. Pirmais pārsteigums bija komētas neparastā forma – četrus kilometrus garais komētas ķermenis sastāv no divām saplacinātām daļām, kuras savieno šaurāks „kakls”. Noteiktā pagrieziena leņķī komēta atgādina gumijas pīlīti.

Salīdziniet komētu (iepriekšējā attēlā) un pīlīti! Vai nav līdzīgi? Wikimedia Commons attēls

Zonde „Rosetta”, kuras izmēri salīdzināmi ar nelielu automobili, nesa līdzi veļas mašīnas lieluma nolaižamo aparātu Filaju. Aparāts nosaukts par godu Files obeliskam, kura uzraksti arī palīdzēja izprast ēģiptiešu rakstību. 12. novembrī no rīta sākās kosmiskās misijas galvenais notikums – Filaja nolaišanās uz komētas, kas ilga septiņas stundas. Bija paredzēts, ka brīdī kad aparāts pieskarsies virsmai, tas izšaus harpūnas, kas to noenkuros pie komētas, jo komētas gravitācijas spēks ir tik mazs, ka pat niecīgs atgrūdiens var aizsviest nolaižamo aparātu projām. Tiešraidē bija iespējams vērot, kā lidojuma vadītāji saspringti gaida signālu par nolaišanos. Spriedzi vēl pastiprināja fakts, ka signāls no komētas līdz Zemei nāk 28 minūtes. Varbūt Filajs jau ir veiksmīgi nosēdies, bet mēs vēl neko nezinām! Kad 18.03 pēc Latvijas laika signāls tika saņemts, lidojuma vadības centrā sākās līksmība. Oficiālas personas uzstājās ar apsveikumiem par nolaišanos uz komētas, kas veikta pirmo reizi cilvēces vēsturē.

Lidojuma vadītāji priecājas pēc nolaišanās signāla saņemšanas. ESA attēls

Skats no Filaja trīs kilometru augstumā virs komētas. Aparātam vajadzēja nolaisties gludajā laukumā attēla centrālajā daļā, bet tas nolaidās krietnu gabalu tālāk klinšainā apvidū un iekļuva ēnā. ESA attēls

Taču šampanieša dzeršana izrādījās pāragra. Telemetrijas dati liecināja, ka harpūnas nav izšautas un Filajs nav nofiksējies uz virsmas. Aparāts atleca aptuveni kilometra augstumā, pēc divām stundām piezemējās vēlreiz un veica vēl vienu īsu lēcienu. Tā rezultātā Filajs nonāca aptuveni kilometra attālumā no paredzētās gludās un līdzenās nolaišanās vietas, apvidū, kur ir augstas klintis. Aparāts nosēdās uz virsmas slīpi, bet laimīgā kārtā neapgāzās. Taču sliktākais bija tas, ka Filajs nonāca ēnā, kur Saule apgaismo tā saules baterijas tikai 1,5 stundas katrā 12 stundu periodā, kad komēta veic vienu pagriezienu pa asi. Tas ir nepietiekami, lai uzlādētu aparāta akumulatorus.

Pirmā panorāma no komētas virsmas. Attēlots arī paša Filaja stāvoklis. Augšējā attēlā redzamas tikai debesis, pārējos – komētas virsma. ESA attēls

Saprotot, ka nāksies paļauties vienīgi uz galveno akumulatoru, kura resurss bija 50 – 60 stundas, zinātnieki steidza veikt mērījumus ar Filaja instrumentiem – pētīt virsmas īpašības un ķīmisko sastāvu, analizēt gāzes, mērīt magnētisko lauku, zondēt komētu ar radioviļņiem. Tika uzņemtas apkārtnes panorāmas. Ar urbja palīdzību tika paņemti vielas paraugi, kuri tika nogādāti vairākos mērinstrumentos. 14. novembra vakarā lidojuma vadītāji bezspēcīgi vēroja, kā samazinās Filaja akumulatoru spriegums, un pēdējā mēģinājumā uzlabot saules bateriju apgaismojumu nedaudz pagrieza nolaižamā aparāta „ķermeni”. 15. novembrī 2:36 pēc Latvijas laika kontakts ar Filaju tika zaudēts. Taču līdz tam laimīgā kārtā uz Zemes izdevās saņemt visus nolaižamā aparāta iegūtos zinātniskos datus.

Čurjumova – Gerasimenko komētas virsma tuvplānā. Redzama arī viena Filaja „kāja”. ESA attēls

Lidojuma vadības komanda un zinātnieki bija bezgala noguruši, taču laimīgi. Tagad pētniekiem nepieciešams laiks datu apstrādei, par pirmajiem zinātniskajiem rezultātiem mēs uzzināsim apmēram pēc mēneša. Protams, ja aparāts darbotos uz komētas vismaz nedēļu, kā bija sākotnēji plānots, nevis tikai 57 stundas, datu būtu vairāk. Bet arī šādi tas ir milzīgs zinātnisks sasniegums. Šo rindu autors īpaši gaida komētas paraugu analīzes rezultātus – kādas un cik sarežģītas organiskās vielas ir atrastas un ko tās mums stāsta par dzīvības rašanās iespējām Saules sistēmā?

Kosmiskās misijas sabiedrisko attiecību veidotāji savās tvitera ziņās bija izvēlējušies personificēt Rozetu un Filaju. Kad Filajs laidās lejup uz komētu, Rozeta „vaicāja”, kā viņš jūtas, un Filajs „atbildēja”, ka pēc desmit gadu lidojuma esot ļoti labi izstaipīt kājas. Savukārt tad, kad Filajs bija nolaidies neparedzētā vietā un no Rozetas nebija saskatāms, zonde „žēlojās”, ka Filajam, ja viņš grib, lai viņu atrod, vajadzēja valkāt dzeltenu cepurīti un vicināt karogu. Šķiet, ka šī pieeja attaisnojās, jo sabiedrība uz notikumiem reaģēja ļoti emocionāli. Kad sakari ar Filaju pārtrūka, tviterī bija lasāmi aizkustinoši komentāri, piemēram, „Tie varbūt ir tikai uzgriežņi, skrūves, alumīnijs un mikroshēmas, taču Filajs pārstāv mūs. Un zinātni.”

Tvīts par to, ka zonde „Rosetta” nespēj ieraudzīt Filaju uz komētas virsmas. ESA attēls

Tomēr varbūt viss vēl nav beidzies. Kad Čurjumova – Gerasimenko komēta tuvosies Saulei, no tās virsmas arvien vairāk sāks iztvaikot gāzes, raujot līdzi arī putekļus. Šāds fontāns vai arī virsmas satricinājums, ko rada slāņu pārvietošanās, ja paveiksies, var izsviest Filaju saulainā vietā, kur tas varētu uzlādēt baterijas un pamosties no elektroniskās komas. Savukārt nākamā gada augustā, kad komēta atradīsies vistuvāk Saulei, saules bateriju apgaismojums varētu izrādīties pietiekams arī patreizējā aparāta atrašanās vietā, un tas var atsākt darboties. Cerēsim uz Filaja piedzīvojumu turpinājumu.

Lasi vēl portālā Starspace:

Filajs nosēdies uz komētas

Filajs ir aizmidzis

Skaties Youtube:

Mākslas īsfilma „Ambīcijas”

13. novembra preses konference par nolaišanās statusu un pirmajiem rezultātiem

 Multiplikācijas filma par "Rosetta" un Filaju


Šnobeļa balva

$
0
0
Kārtējais stāsts par atklājumiem, kas sākumā liek smieties un pēc tam – domāt

IG Nobela balvas nosaukums saistīts ar angļu vārdu ignoble, kuru var tulkot arī kā nedižciltīgs, prasts, plebejisks. Latviski šo balvu sauc par Nobela balvas parodiju, Antinobela balvu vai Šnobeļa balvu. Tā vai citādi, jautrie Hārvarda universitātes studenti 2014. gada rudenī piešķīra balvas jau 24. reizi.

Klasiskais joks ar banāna mizu. Joks ar uzkāpšanu uz banāna mizas un nogāšanos augšpēdus ir zināms jau vairāk nekā simts gadus. Tagad japāņu zinātnieki saņēmuši Antinobela balvu fizikā par to, ka piegājuši lietai nopietni un izmērījuši berzes koeficientu starp banāna mizu un grīdu. Zem linoleja plāksnes tika novietota spēka mērīšanas iekārta. Uz linoleja nolika banāna mizu, kurai kāpa virsū ar apavos ieautām kājām. Kā jau bija sagaidāms, berzes koeficients bija mazs (0,07), šāda koeficienta vērtība raksturīga labi ieeļļotām virsmām. Pētījumi mikroskopā parādīja, ka slīdēšanu izraisa banānu mizas polisaharīdu želeja. Netiek gan ziņots, cik pētnieki eksperimenta gaitā nostiepās garšļaukus.

Ir pierādīts, ka banāna miza ir ļoti slidena. Wikimedia Commons attēls

Jēzus seja uz tostermaizes. Vai esat dzirdējuši gadījumus, kad cilvēki ierauga Jēzus seju mākoņos, uz sienas, klintīs, ūdens atspulgā un citur? Jā, pat uz grauzdētas maizes šķēles. Tā ir pareidolija – fenomens, ka cilvēka smadzenes apkārtējo objektu aprisēs saskata noteiktus tēlus. Kurš no mums gan nav meklējis dzīvnieku kontūras virs galvas slīdošajos mākoņos! Ķīniešu zinātnieki saņēma Šnobeļa balvu neirozinātnē par to, ka noskaidroja, cik spēcīgs ir šis efekts. Pētāmajiem rādīja absolūti nejaušus punktu sakopojumus un sacīja, ka pusē attēlu ir redzamas sejas vai burti. Attiecīgi 34% un 38% gadījumu pētāmie tos arī saskatīja (maksimums būtu aptuveni 50%). Vienlaikus zinātnieki noteica, kuri smadzeņu apgabali piedalās tēlu atpazīšanas procesā. Faktiski pētījums ņemams pilnīgi nopietni, vienīgais nenopietnais tajā bija nosaukums, kurā minēta Jēzus seja uz tostermaizes.

Slavens pareidolijas piemērs ir „seja” uz Marsa. NASA attēls

Tumšā triāde. Austrālijas, Lielbritānijas un ASV pētnieku grupa izanalizēja 263 cilvēku personību un noskaidroja, ka cilvēkiem, kam patīk naktī būt nomodā, biežāk raksturīga paštīksmināšanās, vēlme manipulēt ar citiem un psihopātiskas iezīmes. Par to zinātniekiem piešķīra Antinobela balvu psiholoģijā. Cilvēki dalās „pūcēs” un „cīruļos”, bet ja gulētiešanas laiks neatšķiras no vidējā vairāk kā divas stundas, tas ir normāli. Taču, ja nobīde ir lielāka, cilvēkam var rasties grūtības veikt savu darbu, mācīties vai piedalīties sociālajās aktivitātēs. Par tumšo triādi sauc personības iezīmju trijotni: narcisismu, makiavellismu un psihopātiju. Narcisismam raksturīga tīksmināšanās ar sevi, pārākuma sajūta, līdzjūtības trūkums. Makiavellisks cilvēks labi prot krāpties, izmantot citus cilvēkus, manipulēt ar tiem, ciniski ignorējot morāles normas. Psihopātijai raksturīga antisociāla uzvedība, impulsivitāte, savtīgums, nežēlība un cietsirdība. Traki, vai ne? Taču jāsaprot, ka ne visiem „naktsputniem” tumšās triādes īpašības izpaužas tik izteikti, kā aprakstīts.

Vampīriem, kā jau nakts radījumiem, vajadzētu būt ļoti izteiktām tumšās triādes īpašībām. Wikimedia Commons attēls

Trakā kaķu tante? Sabiedrības veselības balvu saņēma Čehijas un citu valstu zinātnieku grupa, kas pētīja toksoplazmozes ietekmi uz cilvēka uzvedību. Toksoplazma ir parazītisks vienšūnis, kas inficējis aptuveni trešo daļu cilvēku visā pasaulē. Galvenais infekcijas nēsātājs ir kaķi. Kaķiem šis parazīts ir izdevīgs, jo ar to inficētas peles un žurkas mazāk baidās no kaķu smakas un kaķiem tās ir vieglāk noķert. Reti kuram cilvēkam toksoplazmoze izpaužas kā akūta slimība, lielākajai daļai ir tikai pasīvas cistas muskuļu un nervu audos. Kādu laiku atpakaļ zinātnieki ieinteresējās, vai šis vienšūnis spēj ietekmēt cilvēku uzvedību. Statistiskie pētījumi parāda, ka ar toksoplazmu inficēti cilvēki ir neapmierinātāki ar dzīvi, saspringtāki, nervozāki, viņiem ir mazāka impulsivitāte un tieksme uz neparastām darbībām, viņi nav tik apķērīgi kā citi un ar mazāku IQ. Iedarbības mehānisms nav zināms, kaut arī pētnieki domā, ka parazīta cistu klātbūtne paaugstina dopamīna koncentrāciju smadzenēs. Iespējama pat saistība ar depresiju. 40 procentiem pacientu, kas vērsās ārstniecības iestādē ar sūdzībām par kaķa kodumu, konstatēja depresiju. Turklāt lielākā daļa sirdzēju bija sievietes. Tiem, kam bija iekodis suns, depresija bija tikai 30 procentos gadījumu. No šejienes nav vairs tālu līdz idejai par trako kaķu tanti, kurai toksoplazmas izmainījušas uzvedību tiktāl, ka viņa nespēj dzīvot bez saviem mīļotajiem kaķīšiem. Taču šo domu zinātne neatbalsta.

Kā kaķi spēj ietekmēt cilvēku uzvedību?  Wikimedia Commons attēls

Suņi čurā uz austrumiem. Jeb rietumiem, atkarībā no tā, vai pret ziemeļiem pagriezta suņa galva vai aste, tā konstatēja Čehijas, Vācijas un Zambijas zinātnieki. Divus gadus viņi vēroja 70 suņu urinēšanu (5582 gadījumi) un defekāciju (1893 gadījumi) un secināja, ka tad, kad ir stabils magnētiskais lauks, t.i., nav ģeomagnētiskās vētras, suņiem nokārtošanās laikā ir tendence novietot savu ķermeni ziemeļu – dienvidu virzienā.  Šo principu – analizēt ķermeņa orientāciju specifiskās situācijās, zinātnieki izmanto, lai pētītu dzīvnieka spēju sajust Zemes magnētisko lauku. Tas ir pirmais gadījums, kad šāda spēja konstatēta suņiem, taču ir secināts, ka arī liellopiem un briežiem, kad tie plūc zāli vai atpūšas, ir tendence novietoties uz konkrētu debespusi. Tiesa, pētījumā nekas nav teikts, kādā virzienā orientētas ielas tajā apdzīvotajā vietā, kur pētāmie suņi kārtoja savas darīšanas. Tas varēja būtiski ietekmēt rezultātus.

Izrādās, ka suņi pirms nokārtošanās paskatās savā „iekšējā kompasā”. Wikimedia Commons attēls

Spīdzināšana gleznu galerijā. Ja esat nolēmis ar varu piespiest kādu atzīties, tad nav vērts to darīt gleznu galerijā. Pie šāda secinājuma var nonākt, iepazīstoties ar itāļu zinātnieku pētījumu, kas viņiem atnesa Šnobeļa balvu mākslā. Divpadsmit brīvprātīgajiem dedzināja roku ar lāzeru. Ja cilvēki šajā laikā raudzījās uz skaistām gleznām, tad sāpju sajūta bija mazāka nekā tad, ja viņi raudzījās uz neitrālām vai neglītām gleznām. Pie kam mazāka bija ne tikai subjektīvā sāpju sajūta, bet arī noteiktu smadzeņu viļņu amplitūda, kas saistīta ar sāpju signāliem smadzenēs.

Šāda tipa gleznas samazina sāpju sajūtu. Wikimedia Commons attēls

Cūkgaļa degunā. Deguna asiņošana ir nepatīkama. Vēl nelāgāk, ja pacientam ir Glancmana trombastēnija, reta slimība, kas bojā par asins sarecēšanu atbildīgos trombocītus. Tad pacients var noasiņot līdz nāvei. Un asiņošana visbiežāk notiek no deguna. Ko tik ārsti nav darījuši, lai slimību izārstētu vai ķirurģiski apturētu deguna asiņošanu! Tāpēc medicīnas balvas saņēmēji no ASV un Indijas ķērās pie salmiņa un aprakstīja gadījumu, kad četrus gadus vecam bērnam asiņošanu apturēja degunā iebāzti sālītas cūkgaļas gabali. Cūkgaļa satur specifiskus koagulantus, bet lielais sāls daudzums palīdz uzsūkties šķidrumam. Kas zina, varbūt vēl kādam slimniekam šī recepte noderēs!

Izņēmuma gadījumā pret asiņošanu no deguna var noderēt arī sālīta cūkgaļa. Wikimedia Commons attēls

Bailēm lielas acis. Svalbāras arhipelāgā, kura lielākā sala ir Špicbergena, dzīvo nelieli un īskājaini ziemeļbrieži. Starptautiska pētnieku komanda nolēma pārbaudīt to modrību un par to saņēma arktiskās zinātnes Antinobela balvu. Ziemeļbriežiem tuvojās gan par polārlāci pārģērbts cilvēks, gan cilvēks parastā, tumšā apģērbā. Ziemeļbrieži aktīvāk reaģēja pirmajā gadījumā. Tie ātrāk sacēla trauksmi un arī aizbēga 2,3 reizes tālāk nekā tad, ja briežiem tuvojās cilvēks. Interesanti, kāda būtu reakcija uz apgrieztu eksperimentu, proti, ja cilvēkiem tuvotos parasts un par polārlāci pārģērbts ziemeļbriedis?

Par polārlāčiem pārģērbušies zinātnieki biedēja Špicbergenas ziemeļbriežus. Wikimedia Commons attēls

Desiņas no bērnu kakām? Izklausās atbaidoši. Aptuveni šādi virsraksti šogad parādījās presē, kad kļuva zināms par spāņu zinātnieku veikto pētījumu, kas viņiem atnesa Antinobela balvu pārtikas zinātnē. Taču no kakām tur nav ne smakas! Burtiskā nozīmē. Spāņu pētnieki no maza bērna fekālijām izdalīja vairākus laktobaktēriju paveidus un pārbaudīja, vai tās ir iespējams izmantot kā probiotiķus – dzīvus mikroorganismus, kas uzņemti organismā atbilstošā daudzumā, labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu un organisma veselību. Laktobaktērijas var izmantot arī gaļas fermentēšanai desu gatavošanas procesā. Dažiem laktobaktēriju celmiem pat, iespējams, ir pretiekaisuma un pretvēža īpašības. Patiesībā mēs jau sen lietojam no cilvēka fekālijām iegūtās Lactobacillus rhamnosus GG, kuras pievieno, piemēram, jogurtiem.

Jogurta pagatavošanā izmanto laktobaktērijas. Dažos gadījumos tās var būt iegūtas no cilvēka fekālijām. Wikimedia Commons attēls

Vai spējam ietekmēt planētas klimatu?

$
0
0
Mūsu civilizācijas tehnoloģiskā varenība liek domāt, ka spējam ietekmēt Zemes siltumnīcas efektu. Vai tā ir? Papētīsim skaitļus!

Saules starojums sasniedz Zemes virsmu un sasilda to. Sasilusī planētas virsma izstaro siltumu, kuru uztver un saglabā atmosfērā esošās gāzes. To sauc par siltumnīcas efektu un atbilstošās gāzes – par siltumnīcas gāzēm. Siltumnīcas efekts paaugstina Zemes globālo temperatūru par veseliem 33 grādiem. Bez tā vidējā temperatūra uz zemeslodes būtu –18 grādi! Faktiski, tikai pateicoties siltumnīcas efektam, mūsu planēta nav sasalusi un uz tās var pastāvēt dzīvība. Taču pēdējā laikā daudzi uztraucas par siltumnīcas efekta pastiprināšanos, par globālo sasilšanu, kuras cēloni saista ar cilvēka radītajiem oglekļa dioksīda izmešiem atmosfērā. Vai tā ir?

Siltumnīcas efekta shēma. Siltumnīcas gāzes saglabā siltumu Zemes atmosfērā. Wikimedia Commons attēls, latviskots

Galvenās siltumnīcas gāzes ir ūdens tvaiks, oglekļa dioksīds, metāns un dislāpekļa oksīds jeb smieklu gāze. Visu šo gāzu koncentrācija atmosfērā ir pieaugusi, salīdzinājumā ar laiku pirms industriālās revolūcijas., t.i. salīdzinot ar aptuveni 1750. gadu (skat. tabulu). Galvenais oglekļa dioksīda koncentrācijas pieauguma cēlonis ir fosilā kurināmā dedzināšana, mazāka nozīme ir cementa ražošanai un tam, ka samazinās mežu platības. Var pat pieņemt, ka viss oglekļa dioksīda koncentrācijas pieaugums atmosfērā (no 280 miljonajām daļām jeb ppm līdz 400 miljonajām daļām) ir cilvēka radīts. Dabiskie oglekļa dioksīda avoti (augu pūšana, mazākā mērā – mežu ugunsgrēki un vulkānu izmeši) katru gadu izsviež atmosfērā lielu daudzumu šīs gāzes, taču apmēram tikpat daudz oglekļa dioksīda augi patērē fotosintēzei. Šo dabisko līdzsvaru izjauc cilvēka radītais oglekļa dioksīds, kas gan veido tikai 3% no ik gadus dabas radītā oglekļa dioksīda daudzuma, taču laika gaitā uzkrājas.

Oglekļa (nevis oglekļa dioksīda!) cikla shematisks attēlojums. Cilvēku ieguldījums ir neliels, taču tas rada uzkrājumu atmosfērā. ASV Enerģijas departamenta attēls

Par to, cik lielu daļu atmosfēras metāna veido cilvēku darbība (galvenais avots ir lopkopība), domas dalās, taču pieņemsim augšējo robežu – 70%. Savukārt dislāpekļa oksīda radīšanā (zemkopība, slāpekļa minerālmēslu izmantošana) cilvēku darbībai ir mazāka nozīme (30%). Ar ūdens tvaiku situācija ir pilnīgi citāda – mūsu darbošanās nespēj kaut cik manāmi ietekmēt ūdens tvaiku daudzumu atmosfērā. Tvaiku koncentrācija ir atkarīga no gaisa temperatūras un mitruma un svārstās no 0,01 līdz 3 procentiem. Turklāt ūdens tvaiku saturs gaisā pēdējos 250 gados nav būtiski palielinājies. Līdz ar to šajā jomā cilvēku (antropogēnā) ietekme ir pielīdzināma nullei.

Ne visas gāzes vienādi iespaido siltumnīcas efektu, katrai no tām ir aprēķināts globālās sasilšanas potenciāls – skaitlis, ar kuru jāpareizina gāzes koncentrācija, lai novērtētu tās ieguldījumu globālajā sasilšanā. Oglekļa dioksīdam to pieņem vienādu ar 1, metānam tas ir aptuveni 72, bet smieklu gāzei – ap 289. Ūdens tvaikam globālās sasilšanas potenciālu nevar precīzi aprēķināt, jo tvaika koncentrācija gaisā mēdz būt ļoti atšķirīga. Ja ņem vērā globālās sasilšanas potenciālu, tad iznāk, ka cilvēka radītais oglekļa dioksīda pieaugums atmosfērā „nodrošina” aptuveni divas trešdaļas antropogēnās ietekmes (skat. tabulu), metāns – nepilnu vienu trešdaļu, bet dislāpekļa oksīds – vien dažus procentus. Varētu domāt, ka mums tiešām ir pamats uztraukties par oglekļa dioksīda daudzuma palielināšanos.

Gāze

Saturs, ppm ap 1750.

Saturs, ppm tagad

Pieauguma antropogēnā daļa, %

Cilvēku radītā koncentrācija, ppm

Globālās sasilšanas potenciāls

Antropogēnais faktors

Antropogēnā ietekme, %

H2O

100 – 30 000*

0

0

0

0

CO2

280

400

100

120

1

120

66

CH4

0,7

1,8

70

0,77

72

55

30

N2O

0,27

0,33

30

0,02

289

6

4

* Ūdens tvaika koncentrācija ir dažāda, bet laikā maz mainīga.

BET. Šajā ainā nav ņemts vērā ūdens tvaiks, kas ir GALVENĀ siltumnīcas gāze. Ir novērtēts, ka ūdens tvaiks kopā ar mākoņiem rada 66 – 85% visa siltumnīcas efekta. Tā ir aisberga neredzamā, taču lielākā daļa. Oglekļa dioksīda ieguldījums siltumnīcas efektā ir 9 – 26%, metāna daļa ir 4 – 9%. Atlikušos dažus procentus savā starpā „sadala” pārējās siltumnīcas gāzes. Minētie 9 – 26% attiecas uz visu atmosfērā esošo oglekļa dioksīdu. Antropogēnā daļa no tā ir viena trešdaļa (120 ppm pieaugums / 400 ppm kopējā koncentrācija = 0,3). Tas nozīmē, ka antropogēnās izcelsmes oglekļa dioksīda ietekme uz siltumnīcas efektu ir vēl trīs reizes mazāka (3 – 8%). Jāņem vērā, ka šis apskats balstīts uz „vispārpieņemtiem” skaitļiem. Daži pētnieki uzskata, ka ūdens tvaiku īpatsvars siltumnīcas efektā ir lielāks (95%), bet antropogēnā oglekļa dioksīda īpatsvars – mazāks. Vai šie daži procenti spēj būtiski ietekmēt mūsu planētas klimatu? Starp citu, 21. gadsimtā globālā sasilšana ir „paņēmusi pauzi”.

Siltumnīcas gāzu un mākoņu ieguldījums siltumnīcas efekta veidošanā. Stabiņa garuma izmaiņa parāda attiecīgā lieluma noteikšanas neprecizitāti. NASA attēls, latviskots

Kamēr zinātnieku domas dalās (klimata skeptiķi gan ir mazākumā), politiskā atbilde ir „jā” un daudzas valstis ir vienojušās samazināt gaisā izsviežamā oglekļa dioksīda daudzumu (Kioto protokols). Piemēram, Eiropas Savienība izpildīja savu apņemšanos līdz 2012. gadam samazināt oglekļa dioksīda izmešus par 8% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. Tas nozīmē, ka 2012. gadā Eiropas Savienības valstis atmosfērā izsvieda 92% oglekļa dioksīda salīdzinot ar 100% līmeni 1990. gadā. Taču tādā veidā var tikai nedaudz palēnināt oglekļa dioksīda koncentrācijas pieaugumu atmosfērā. Tikai, ja mēs nemaz nededzinātu fosilo kurināmo (ko mēs nevaram atļauties), tad varētu sagaidīt, ka oglekļa dioksīda pieaugums atmosfērā apstātos. Taču vienalga tā koncentrācija nesamazinātos, un oglekļa dioksīda radītais siltumnīcas efekts nekļūtu vājāks, ja vien neņem vērā dabiskos oglekļa aprites procesus, kas varētu šo koncentrāciju samazināt. Bet ja atceramies, ka galveno siltumnīcas efekta daļu tik un tā nosaka ūdens tvaiks, centieniem samazināt oglekļa dioksīda izmešus ir maza nozīme. No otras puses, izmešu samazināšana ir vērtējama pozitīvi, piemēram, moderno automobiļu izplūdes gāzēs ir mazāk oglekļa dioksīda nekā agrāk. Galu galā, kāpēc piesārņot vidi, ja to var nedarīt! Taču ir svarīgi, lai šie ierobežojumi būtiski nesadārdzinātu tehnoloģijas un gala produkcijas cenu.

Vai mūsu centieni par dažiem procentiem samazināt oglekļa dioksīda izmešus spēj būtiski ietekmēt siltumnīcas efektu? Runājot līdzībās, vai aisberga virsotnes nelīdzenumu noskrubināšana spēs mainīt aisberga peldēšanas virzienu?

Ko varēsim novērot debesīs 2015. gadā?

$
0
0
2015. gadā ir gaidāmi daudzi nozīmīgi astronomiski notikumi

Dažādos pasaules reģionos būs novērojami divi Saules un divi Mēness aptumsumi. Latvijā būs novērojams viens daļējs Saules aptumsums un viens pilns Mēness aptumsums. Janvārī un februārī Zemes ziemeļu puslodē būs novērojama Lavdžoisa komēta. Visa gada garumā Mēness 13 reizes aizklās Vērša zvaigznāja spožāko zvaigzni Aldebaranu. Piecas no šīm aizklāšanām būs redzamas arī Latvijā. 2015. gadā būs novērojamas arī vairākas planētu vizuālās satuvošanās. Kosmisko misiju jomā ar lielu interesi tiek gaidīts 2015. gada februāris, kad kosmiskais aparāts Dawn uzsāks lielākā asteroīda Cereras izpēti, kā arī 2015. gada jūlijs, kad kosmiskais aparāts New Horizons palidos garām Plutonam.

Pēc nedaudz vairāk nekā četru gadu pārtraukuma Latvijā atkal būs novērojams daļējs Saules aptumsums. Aptumsums būs novērojams 20. martā. Rīgā tas sāksies plkst. 10:55 un beigsies plkst. 13:13. Aptumsuma maksimumā Mēness būs aizsedzis nedaudz vairāk par trijām ceturtdaļām no Saules diska (maksimālā fāze (0,775) Rīgā būs plkst. 12:04). Atlantijas okeāna ziemeļos, Fēru salās, Norvēģu jūrā, Ziemeļu Ledus okeānā un Svalbāras arhipelāgā šajā datumā būs novērojams pilns Saules aptumsums. 28. septembrī Latvijā būs novērojams pilns Mēness aptumsums. Tas sāksies plkst. 3:12, bet beigsies plkst. 8:22 jau pēc Mēness rieta, taču aptumsuma daļējā un pilnā fāze būs novērojama no sākuma līdz beigām.

2014. gada nogalē Zemes dienvidu puslodes iedzīvotājus ir patīkami pārsteigusi Lavdžoisa komēta (C/2014 Q2 Lovejoy), kuras spožums ir pārsniedzis prognozēto, tādēļ jau šobrīd to ir iespējams novērot ar nelielu binokli. Janvārī un februārī komēta būs novērojama Zemes ziemeļu puslodē, kad tā pārvietosies pa Eridānas, Vērša, Auna, Trijstūra un Andromedas zvaigznāju. Šo komētu varēs labi redzēt arī Latvijā.

2015. gadā Latvijā piecas reizes būs iespējams novērot, kā Mēness aizklāj Vērša zvaigznāja spožāko zvaigzni Aldebaranu. Aizklāšanas būs redzamas 26. februārī pēc pusnakts, 21. aprīlī vakarā, 5. septembrī agrā rītā, 29. oktobrī pirms pusnakts un 23. decembrī vakarā. Mēness aizklāj Aldebaranu 48 – 49 reizes pēc kārtas ar 18,6 gadu intervālu. 2015. gada 29. janvārī novērojamā aizklāšana ievadīs 49 aizklāšanu ciklu, kas noslēgsies 2018. gada 3. septembrī. Iepriekšējais 48 aizklāšanu cikls bija no 1996. gada 8. augusta līdz 2000. gada 14. februārim, bet nākamais 48 aizklāšanu cikls būs no 2033. gada 18. augusta līdz 2037. gada 23. februārim.

2015. gadā būs novērojamas visas spožākās Saules sistēmas planētas. Merkurs būs redzams vakaros janvāra vidū un maija pirmajā pusē, bet ap oktobra vidu tas būs novērojams rīta stundās. Venēra būs redzama vakaros līdz pat jūlijam, bet, sākot ar septembri, tā būs novērojama rīta stundās. Marss līdz aprīļa sākumam būs redzams vakaros, bet no augusta līdz gada beigām – rītos. Jupiters līdz marta vidum būs novērojams visu nakti, marta otrajā pusē, aprīlī un maija pirmajā pusē – visu nakti, izņemot rīta stundas, maija otrajā pusē un jūnija pirmajā pusē – nakts pirmajā pusē, jūlijā – vakaros, no septembra vidus līdz novembrim – rītos, bet decembrī – nakts otrajā pusē. Saturns janvārī un februārī būs novērojams rīta stundās, martā un aprīlī – nakts otrajā pusē, maijā un jūnijā – visu nakti, no jūlija līdz septembrim – nakts pirmajā pusē un vakaros, bet no decembra vidus – rītos.

2015. gadā interesantākā planētu vizuālā satuvošanās (konjunkcija) būs novērojama 1. jūlija vakarā, kad Venēra atradīsies 0,4 grādus uz dienvidiem no Jupitera. 20. janvāra vakarā Marss atradīsies 0,2 grādus uz dienvidiem no Neptūna, tādēļ šo brīdi var izmantot, lai teleskopā viegli atrastu un aplūkotu Neptūnu, kas nav redzams ar neapbruņotu aci vai binokli. 4. marta vakarā Venēra atradīsies tikai 0,1 grādu uz ziemeļiem no Urāna, bet 11. marta vakarā Marss atradīsies 0,3 grādus uz ziemeļiem no Urāna. Abas minētās konjunkcijas var izmantot, lai viegli atrastu un teleskopā vai binoklī aplūkotu Urānu, kas ar neapbruņotu aci praktiski nav saskatāms.

2015. gada februārī kosmiskais aparāts Dawn uzsāks lielākā asteroīda Cereras izpēti. Šis būs Dawn misijas pēdējais izpētes objekts, un šobrīd tiek plānots, ka misija tiks pabeigta 2015. gada jūlijā. Ap šo pašu laiku kosmiskais aparāts New Horizons sasniegs Plutonu un palidos tam garām aptuveni 10 000 km attālumā. Savukārt Plutona pavadonim Haronam kosmiskais aparāts palidos garām 27 000 km attālumā. Misijas turpinājumā New Horizons laikā no 2016. gada līdz 2020. gadam plāno pētīt vēl citus Koipera joslas objektus. New Horizons devās ceļā uz Plutonu 2006. gada 19. janvārī, kad Plutons vēl oficiāli bija devītā Saules sistēmas planēta, bet ar 2006. gada 24. augusta Starptautiskās Astronomijas savienības Ģenerālās asamblejas lēmumu tas ieguva savu jauno pundurplanētas statusu. Jāatzīmē, ka ar šo pašu lēmu pundurplanētas statuss tika piešķirts arī Cererai, taču, ņemot vērā faktu, ka gadu desmitiem Cerera bija plaši pazīstama kā pirmais atklātais un arī lielākais asteroīds, tā aizvien bieži tiek dēvēta par asteroīdu.      

2015. gadā, kā ierasts, būs novērojamas trīs aktīvākās meteoru plūsmas – Kvadrantīdas, Perseīdas un Geminīdas.  4. janvārī nakts otrajā pusē būs Kvadrantīdu meteoru plūsmas maksimums, kad stundā varētu būt novērojami aptuveni 50 – 80 meteori. Perseīdu meteoru plūsmas maksimums ir gaidāms 13. augusta rītā, kad varētu būt novērojami līdz pat 60 meteoriem stundā. Savukārt 2015. gada 14. decembra vakarā būs Geminīdu meteoru plūsmas maksimums, kura laikā varētu ieraudzīt līdz pat 90 krītošajām zvaigznēm stundā.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija LAB mājaslapā.

Starspace.lv ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA StarSpace nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus, kā arī izplata teleskopus. Plašāka informācija pieejama vietnē Starspace.

Ziemeļblāzmas Latvijā

$
0
0
Ziemeļblāzma ir daudz biežāk novērojama parādība nekā pieņemts domāt!

Kad nakts laikā pie debesīm ziemeļa pusē gaišums atspīd, to sauc par baigiem jeb kāviem, jo tur nomirušu kara vīru dvēseles kaujoties. K. Šilings, 1832. g., Tirza.

Cik tad bieži pie mums šie kāvi jeb ziemeļblāzma ir redzama? To mēģināsim noskaidrot. Atceros, ka lasīju žurnālā „Zvaigžņotā Debess” par ziemeļblāzmas novērojumiem 20. gadsimta 80. gados. Vai, lūk, informācija no Vikipēdijas: „1989. gada 21. oktobrī Smiltenes un Alsviķu iedzīvotāji novērojuši ziemeļblāzmu. Vakarā ap 19:00 – 21:00 debess ziemeļu pusē novēroti lieli sarkani plankumi ar gaišām viļņveida svītrām.” Šāda informācija presē nebija bieža un šķita, ka ziemeļblāzma Latvijā redzama gauži reti. Pašam pirmo reizi gadījās redzēt sarkanu blāzmu Tukuma pusē ap 2003. gadu, citi bija redzējuši spožu ziemeļblāzmu 2001. gadā.

Ziemeļblāzma 2013. gada 17. martā (Kp = 6). I. Vilka foto

Bet pēdējos gados situācija ir radikāli mainījusies, aurora borealis ir biežs tīmekļa portālu un citu masu mediju ziņojumu temats. Kas noticis? Vai ziemeļblāzmas ir kļuvušas daudz biežākas? Nē, atbilde meklējama modernajās tehnoloģijās. Pirmkārt, daudzās tīmekļa vietnēs, no kurām, iespējams, populārākā ir www.spaceweather.com, un pēdējā laikā arī mobilo ierīču aplikācijās ir pieejamas ziņas par globālo jeb planetāro ģeomagnētisko indeksu Kp, kas labi raksturo iespēju ieraudzīt ziemeļblāzmu. Turpat bieži atrodama arī magnētisko polu apņemošā ziemeļblāzmu gredzena vizualizācija. Atliek vien pārbaudīt, vai gredzens ir tik plašs, ka sniedzas līdz Baltijai. Vietnē www.calsky.com un droši vien arī citur ir iespējams pasūtīt automātisku e-pastu, kas pabrīdinās par Kp indeksa pieaugumu. Tad var doties ārā un raudzīties uz ziemeļu pusi, vai pamalē nav redzams bāls spīdums. Bet ja cilvēks nav tik liels ziemeļblāzmu interesents, lai sekotu Kp indeksam? Tad sāk darboties sociālie tīkli. Atliek pie debesīm parādīties ziemeļblāzmai, kad ziņa par to izplatās tviterī, feisbukā vai draugos.

2001. gada 31. martā Kp indekss sasniedza maksimālo vērtību 9. Ziemeļblāzma Rīgā sniedzās līdz pat zenītam. NOAA attēls

Trešā modernā tehnoloģija, kas ir iesaistīta biežākā ziemeļblāzmu novērošanā, ir digitālie fotoaparāti, kuru jutība pēdējā laikā ir ievērojami augusi. Pat ar vienkāršu fotoaparātu, kuram iespējams iestādīt dažu sekunžu garu ekspozīcijas laiku, ar aci redzamā bālā spīduma vietā var nofotografēt koši zaļu loku, kam bieži vien pāri klājas sarkana cepure. Ar šādu foto jau var palepoties sociālajos tīklos. Sava loma ir arī cilvēciskajam faktoram. Ziemeļblāzmu un citu astronomisko parādību novērošanas entuziasts Jānis Šatrovskis parādīja, ka ar pacietību un, atvēlot gulēšanai maz laika, Latvijā šo skaisto parādību ir iespējams novērot samērā bieži. Pēdējos piecos gados viņš ir novērojis kopumā 48 ziemeļblāzmas, vidēji 10 reizes gadā.

Ziemeļblāzmu izplatības gredzens 2015. gada 17. martā, kad debesīs bija novērojama krāšņa gaismu spēle. NOAA attēls

Labi, bet cik tad bieži Latvijā teorētiski būtu iespējams redzēt ziemeļblāzmu? Lai ziemeļblāzmu gredzens izplestos līdz mūsu valsts robežām, un kāvi būtu garantēti redzami, nepieciešams, lai Kp būtu vismaz 6. Taču pieredze rāda, ka arī pie Kp = 5 bieži vien blāzma ir novērojama. Te gan stingru likumsakarību nav. Kā norāda Jānis Šatrovskis, un tas saskan arī ar autora pieredzi, reizēm ziemeļblāzma redzama jau pie Kp = 4, bet citreiz pie Kp = 5 tā nav saskatāma. Kp indekss, kas raksturo Zemes magnētiskā lauka intensitātes svārstības, var būt robežās no 0 līdz 9. Ja magnētiskā lauka svārstības ir lielas, tad to sauc par ģeomagnētisko vētru (Kp = 5 vai vairāk). Ģeomagnētiskā vētra ar Kp = 9 pēdējos piecos gados nav bijusi, bet Kp = 8 reģistrēts piecas reizes, divreiz 2011. gadā un trīs reizes šogad, tai skaitā 17. martā, kad krāšņu ziemeļblāzmu redzēja daudzi Latvijas iedzīvotāji.

Kādai jābūt Kp indeksa vērtībai dažādās Eiropas vietās, lai varētu novērot ziemeļblāzmu. Aurora Service attēls

Ziņas par ģeomagnētiskā indeksa vērtībām atrodamas ASV Okeānu un atmosfēras aģentūras arhīvā. Tās izanalizējot, parādās šāda aina. Pēdējos piecos gados Kp indekss vērtību 5 ir sasniedzis vidēji 24 dienas gadā, Kp = 6 bijis 11 dienas gadā, Kp = 7 bijis 2 dienas gadā, bet Kp = 8 sasniedzis vidēji tikai 1 dienu gadā (skat. tabulu). Taču kopumā tās ir aptuveni 38 reizes gadā, kad teorētiski pie mums varētu redzēt ziemeļblāzmu. Taču te jāņem vērā vairāki faktori. Dažkārt Kp indekss sasniedz maksimumu dienas laikā, kad ziemeļblāzmu redzēt nevar. Bet pats galvenais traucēklis ir laikapstākļi. Ja debesis ir apmākušās, ziemeļblāzmas spīdums nespēj izlauzties cauri. Novērojumi nav iespējami arī gaišajās vasaras naktis. Kā rāda J. Šatrovska novērojumu statistika, ziemeļblāzmu redzamības sezona lielākoties beidzas aprīlī un atsākas tikai augusta vidū.

Tabulā apkopoti paaugstināta Kp indeksa dati par pēdējiem pieciem gadiem. I. Vilka apkopojums

2015. gadu var neapšaubāmi nosaukt par ziemeļblāzmu gadu, jo šogad tādu dienu (pareizāk sakot, nakšu), kad Kp indekss bija 5 un augstāks, bija aptuveni divas reizes vairāk nekā iepriekšējos četros gados (skat. tabulu). Šogad arī autoram, kurš neseko ziemeļblāzmām regulāri, ir izdevies tās redzēt piecas reizes. Īpaši efektīga blāzma bija 7. oktobrī, kad Kp indeksa vērtība sasniedza 7 (skat. video).

Ne visos mēnešos ir līdzvērtīgas iespējas novērot šo skaisto atmosfēras parādību. Izrādās, ka ziemeļblāzma „mīl” pavasara un rudens ekvinokcijas laiku. Apskatot grafiku redzam, ka tiešām pēdējos piecos gados Kp > 4 visbiežāk bijis martā. Kā nākamais seko jūnijs, bet, kā jau noskaidrojām, vasara novērojumiem neder. Tad nāk „rudens plato” – augusts, septembris un oktobris, kad ziemeļblāzmas redzamības iespējamība ir aptuveni vienāda. Daudzu gadu novērojumu dati to apstiprina, Latvijā visefektīgākās ziemeļblāzmas redzētas martā un septembrī, oktobrī. Augustā nē, jo tad nakts debesis vēl ir samērā gaišas.

Pēdējos piecos gados vispiemērotākie mēneši ziemeļblāzmas vērošanai bijuši marts, septembris un oktobris. Uz vertikālās ass – vidējais dienu skaits attiecīgajā mēnesī, kad Kp lielāks par 4. I. Vilka infografika

Kāpēc tā? Zinātnieki saka, ka šajos laika periodos Zemes un tās magnētiskā apvalka (magnetosfēras) novietojums attiecībā pret Saules magnētisko lauku ir tāds, ka noteiktos apstākļos „atveras durvis” no Saules izsviesto lādēto daļiņu vieglākai iekļūšanai Zemes magnetosfērā. Šajā laikā pat neliels daļiņu plūsmas pieaugums izraisa ģeomagnētisko vētru. Zemes magnetosfērā cirkulē „savas” lādētās daļiņas – protoni un elektroni. Kad Saules lādēto daļiņu (Saules vēja) mākonis „trāpa” Zemes magnetosfērai, magnetosfēras daļiņas traucas lejup un saduras ar gāzu atomiem atmosfēras augšējos slāņos aptuveni 90 – 150 km augstumā. Papildu enerģiju ieguvušie gāzu atomi pēc tam izstaro dažādas krāsas gaismu.

Autora jaunākais „ieguvums” – ziemeļblāzma 2015. gada 14. decembrī (Kp = 5). I. Vilka foto

Cik krāšņas ziemeļblāzmas gaidāmas 2016. gadā? Grūti pateikt, vai to būs tikpat daudz kā šogad, jo Saules aktivitātes maksimums iestājās 2014. gada sākumā, un turpmāk līdz 2020. gadam mūsu zvaigzne kļūs arvien „mierīgāka”. Tām Saules aktivitātes izpausmēm, kas ir „atbildīgas” par ziemeļblāzmām, vajadzētu mazināties. Taču ir pētījumi, kas rāda, ka spēcīgākās ģeomagnētiskās vētras notiek Saules maksimuma laikā vai trīs gadu laikā pēc tā. Jebkurā gadījumā itin droši var prognozēt, ka 2016. gada martā un rudenī kāda kāviem bagāta nakts mūs sagaida. Sekojiet Kp indeksa vērtībai!

Kā nosēdināt raķeti?

$
0
0
Kosmonautika ir izšķērdīga, izlietotās raķetes izsviež atkritumos. Kā labot situāciju?

Zinātniskajā fantastikā bieži aprakstīta šāda aina. Debesīs parādās spoža liesma, tad atskan dārdoņa. Balansējot uz uguns staba, kosmiskā raķete lēni tuvojas planētas virsmai, līdz nosēžas uz plati izplestiem amortizatoriem. Kad izklīduši nolaišanās saceltie putekļi, no raķetes izkāpj kosmonauti, paveic savu darāmo, iekāpj atpakaļ raķetē un aizlido. Kā tas ir reālajā kosmonautikā? Sāksim no otra  gala, ar startu.

Pagaidām viss sakrīt, kosmodromā stāv liela raķete, kas izsviež uguni un, dārdoņai skanot, lēni paceļas gaisā. Bet pēc dažām minūtēm aina mainās, lielākā daļa raķetes (pirmā pakāpe) tiek atdalīta un krīt zemē. Ceļu uz orbītu turpina otrā pakāpe, kas nes derīgo kravu. Arī tā tiek atdalīta un nokrīt, orbītā ap Zemi paliek tikai kosmosa kuģis vai mākslīgais pavadonis. Ja nepieciešams sasniegt augstāku orbītu, vajadzīga vēl trešā raķetes pakāpe. Piemēram, divpakāpju raķetes Falcon 9 starta masa pilnās jaudas versijā ir aptuveni 540 tonnas, bet derīgā krava ir 13 tonnas. Tas nozīmē, ka orbītā nonāk tikai 1/40 daļa sākotnējās masas. Tieši tāpēc kosmodromus ierīko tā, lai lidojuma sākotnējā daļā raķete lidotu pāri okeānam vai neapdzīvotiem apvidiem, kur var nokrist izmantotās daļas.

Elementārākais risinājums šķiet – uzbūvēt vienpakāpes raķeti, kas nonāk kosmosā un vienā gabalā atgriežas uz Zemes. Tādi mēģinājumi ir bijuši. McDonnell Douglas būvētais un NASA atbalstītais lidaparāts, 12 metrus augstais DC-XA 1996. gadā pacēlās 3 km augstumā un veiksmīgi vertikāli nosēdās. Tiesa, tas bija tikai samazināts prototips tehnoloģiju izmēģināšanai un nevarēja sasniegt kosmosu. Pilna mēroga vienpakāpes raķetei vajadzēja būt trīs reizes lielākai. Tāda netika uzbūvēta. Enerģijas ekonomijas princips – atmest izlietoto, kas kavē turpmāko kustību uz orbītu, uzvarēja.

Kompānijas McDonnell Douglas un NASA lidaparāts DC-XA demonstrēja vienpakāpes kosmiskās raķetes darbības principu. NASA attēls

Bet varbūt nevajag ļaut raķetes pirmajai pakāpei vienkārši nokrist, bet to nosēdināt un izmantot atkārtoti? Galu galā pirmā pakāpe ir lielākā un masīvākā raķetes daļa, tajā ir daudz dzinēju un citu svarīgu daļu. Piemēram, Falcon 9 raķetes pirmajai pakāpei ir 9 dzinēji, kurpretī otrajai pakāpei – tikai viens. Tieši uz šo variantu pašlaik virzās kosmonautikas attīstība. Jau Space Shuttle kosmoplānos, kas lidoja kosmosā no 1981. līdz 2011. gadam, šī pieeja tika izmantota. Divi 45 metrus augstie cietās raķešdegvielas starta paātrinātāji, kas atradās milzīgas degvielas tvertnes sānos, un startā svēra 590 tonnas, pēc degvielas izlietošanas ar izpletni nolaidās okeānā. Tos „izzvejoja”, nogādāja atpakaļ starta vietā, nomainīja nolietotās daļas, uzpildīja ar degvielu, un varēja izmantot atkal. Taču šī procedūra prasīja diezgan ilgu laiku, arī sāļais okeāna ūdens nenāca raķetes detaļām par labu.

Kosmoplāna Space Shuttle starta paātrinātājs nolaižas okeānā. NASA attēls

No atkārtotas izmantošanas viedokļa Space Shuttle bija visai lietderīgs, jo uz Zemes vienā gabalā atgriezās arī pats kosmoplāns, kas planēja lejup un piezemējās uz skrejceļa kā lidmašīna. Šādu pieeju izmanto arī Virgin Galactic, kas plāno līdz kosmosa robežai 100 kilometru augstumā vest tūristus. Kosmosa kuģis SpaceShipTwo pēc lidojuma augstākā punkta sasniegšanas planē lejup un nosēžas uz skrejceļa. Diemžēl projekta realizāciju aizkavēja kosmosa kuģa avārija 2014. gada oktobrī, kuras rezultātā tas gāja bojā. SpaceShipTwo otrais eksemplārs top, bet vēl nav gatavs. Horizontālās nolaišanās principam ir savas priekšrocības – iespējams izmantot aerodinamisko cēlējspēku. Ir arī trūkumi – kosmiskajam kuģim vajadzīgi spārni, kas palielina kuģa masu. Taču sīkāka priekšrocību un trūkumu analīze būtu cita raksta temats.

Kosmosa tūristiem paredzētais SpaceShipTwo dodas vienā no saviem sekmīgajiem lidojumiem. Wikimedia Commons attēls

Ja jau Space Shuttle bija tik labi izdomāts, kāpēc to pārtrauca izmantot? Iemeslu ir daudz. Kosmoplāna lidojumi tomēr bija dārgi, un kopumā sistēma bija sarežģīta. Gadījās divas avārijas, kuru rezultātā gāja bojā divi kosmoplāni un to apkalpe. Tās bija lielākās katastrofas kosmisko lidojumu vēsturē. Pakāpeniski kļuva skaidrs, ka nepieciešams atgriezties pie vienkāršākiem, līdz ar to drošākiem risinājumiem, tai pat laikā meklējot jaunas pieejas, kā tos pilnveidot. ASV lika uzsvaru uz privātā sektora iesaistīšanu. Vislabākos panākumus guva Īlona Maska (Elon Reeve Musk, dz. 1971) vadītā kompānija SpaceX, kas īsā laikā izstrādāja jau iepriekš pieminēto nesējraķeti Falcon 9 un kosmosa kuģi Dragon.

2011. gadā SpaceX paziņoja, ka viņu mērķis ir panākt, lai raķetes pirmā pakāpe vertikāli nosēžas atpakaļ starta vietā, izmantojot savus dzinējus. Tad raķetes sagatavošana atkārtotam startam būtu ātra un vienkārša. Sākotnēji bija iecerēts atgūt arī raķetes otro pakāpi. Ja to aprīkotu ar siltumaizsardzības vairogu, pakāpe varētu nolaisties uz Zemes līdzīgi, kā to pašlaik dara kosmosa kuģu nolaižamie aparāti. Taču no šīs idejas pagaidām atteicās. Otrā pakāpe, kas sadeg atmosfērā, veido nepilnus 20 procentus Falcon 9 starta masas.

SpaceX “Sienāzis” palecās līdz dažu simtu metru augstumam un sekmīgi piezemējās. Wikimedia Commons attēls

Nolaišanās paņēmienus sākumā izmēģināja poligonā ar mazāka izmēra raķetēm – Grasshopper (Sienāzi) un F9R Dev, kas bija būvētas no Falcon 9 daļām un veica lidojumus dažu simtu metru augstumā. Izmēģinājumus kosmisko raķešu starta laikā SpaceX veica pakāpeniski, sākot ar 2013. gada septembri. Sākumā izmēģināja pirmās pakāpes pagriešanu un bremzēšanu no virsskaņas ātruma līdz ievērojami zemākam ātrumam. Otrajā piegājienā raķete lēni nolaidās okeānā, taču lielie viļņi sabojāja tās korpusu. Trešajā lidojumā izmēģināja raķetes atgriešanos pēc iespējas tuvu starta vietai, jo, lai nogādātu orbītā derīgo kravu, raķete lido ne tikai augšup, bet arī pārvietojas horizontāli. Turpmāk uzlaboja nolaišanās precizitāti, lai raķete nonāktu tieši paredzētajā vietā. 2015. gadā notika divi mēģinājumi nosēdināt Falcon 9 pirmo pakāpi uz okeānā peldošas platformas. Abi bija neveiksmīgi, raķete smagi piezemējās uz platformas un apgāzās. Jāņem vērā, ka platforma bija „grūts mērķis”. Tās platums ir tikai 52 metri, savukārt raķetes nosēšanās kāju plētums ir 18 metri.

Divi 2015. gadā veiktie mēģinājumi nosēdināt Falcon 9 pirmo pakāpi uz platformas okeānā bija neveiksmīgi. SpaceX attēls

Pa to laiku, par saviem plāniem iepriekš neko īpaši neziņojot, panākumus guva cita privātā kompānija Blue Origin ar savu suborbitālo raķeti New Shepard, kas paredzēta kosmisko tūristu pacelšanai līdz kosmosa robežai, kā arī dažādu eksperimentu veikšanai. Kompānijas īpašnieks ir Amazon.com dibinātājs, biznesmenis Džefs Bezoss (Jeff Bezos). Raķetei New Shepard ir viena pakāpe, kuras apakšgalā ir viens dzinējs, bet augšgalā novietota apkalpes kapsula. Kapsulā var izvietoties trīs cilvēki, vai pat vairāk. Nepilnu divu minūšu laikā pēc starta raķete sasniedz 40 kilometru augstumu, tad dzinēji tiek izslēgti un raķete kustas augšup pēc inerces. Tuvu lidojuma augstākajam punktam, kas nedaudz pārsniedz 100 kilometrus, kapsula tiek atdalīta un nākotnē apkalpe varēs izbaudīt bezsvara stāvokli un aplūkot Zemi pa kapsulas lielajiem logiem. Kapsula nolaižas ar izpletņiem, bet raķete brīvi, taču kontrolēti krīt, līdz dažus desmitus sekunžu pirms piezemēšanās iedarbina dzinēju. Tas darbojas ar nelielu daļu pilnas jaudas, taču ar to pietiek (degvielas tvertnes ir gandrīz tukšas un raķetes masa ir ievērojami mazāka nekā startā), lai raķeti nobremzētu un mīksti nosēdinātu uz atbalsta kājām izvēlētajā vietā.

Suborbitālā raķete New Shepard 2015. gada 23. novembrī veiksmīgi startēja un arī veiksmīgi nosēdās. Blue Origin attēls

2015. gada aprīlī New Shepard sasniedza 93,5 kilometru augstumu. Kapsula atdalījās un nolaidās, kā paredzēts, taču raķeti neizdevās nosēdināt hidraulikas kļūmes dēļ. Toties 2015. gada 23. novembrī viss noritēja kā pa diedziņu, un pēc 100,5 kilometru augstuma sasniegšanas raķete veica veiksmīgu vertikālu nolaišanos (skat. video). Vai tas nozīmē, ka Džefs Bezoss „izgrieza pogas” Īlonam Maskam? Ne gluži. New Shepard ir suborbitāliem lidojumiem (uz augšu un atpakaļ, neapriņķojot Zemi) paredzēta raķete, tā ir daudz īsāka un vieglāka par Falcon 9 pirmo pakāpi (skat. zīmējumu). New Shepard, kas starp citu, nosaukta par godu pirmajam amerikāņu astronautam Alanam Šepardam, kurš veica suborbitālo lidojumu, atgriežas uz Zemes ar salīdzinoši nelielu ātrumu. Falcon 9 tajā brīdī, kad 80 kilometru augstumā atdalās otrā pakāpe, ir ieskrējusies līdz desmitkārtīgam skaņas ātrumam jeb aptuveni 10 000 km/h. Lidojot pēc inerces, tā sasniedz aptuveni 200 kilometru augstumu. Tas nozīmē, ka raķete ir jāpagriež atpakaļ uz kosmodromu, kurš atrodas diezgan tālu, un pamatīgi jānobremzē, iekams veikt pašu nosēšanās operāciju (skat. shēmu).

Raķešu New Shepard un Falcon 9 izmēru salīdzinājums. Falcon 9 fanu veidots zīmējums

Taču Džefs Bezoss neapšaubāmi ir aizsteidzies priekšā Virgin Galactic šefam, miljardierim Ričardam Brensonam. Ja arī turpmākie New Shepard izmēģinājumi būs veiksmīgi, var gadīties, ka pirmie „suborbitālie tūristi” lidos tieši ar šo raķeti.

No iepriekš sacītā iespējams saprast, kāpēc šo rindu autors ar nepacietību un turot īkšķus gaidīja Falcon 9 nākamo startu, kurā bija paredzēts raķetes pirmo pakāpi nosēdināt ne vairs uz peldošas platformas, bet nogādāt atpakaļ kosmodromā. Pēc pāris dienu kavēšanās 2015. gada 21. decembrī raķete startēja. Pirmās ovācijas sākās jau pēc otrās pakāpes atdalīšanās (otrā pakāpe sekmīgi palaida orbītā 11 sakaru pavadoņus). Kad raķetes pirmā pakāpe uz liesmu staba tuvojās kosmodromam, izlaida nosēšanās kājas, nedaudz sašūpojoties nosēdās un raķešdzinēju liesma nodzisa, lidojumu vadības centrā sākās patiesa līksmība (skat. video). Pirmo reizi kosmisko lidojumu vēsturē lielākā daļa orbitālās raķetes sveika un vesela bija atgriezusies kosmodromā. Šī bija arī pirmā reize, kad Falcon 9 lidoja pilnās jaudas versijā. Tas nozīmē to, ka raķešdegviela un oksidētājs – šķidrais skābeklis tika atdzesēti vairāk nekā parasti, lai tie būtu blīvāki, un tajās pašās raķetes tvertnēs varētu iepildīt lielāku masu.

Raķetes Falcon 9 pirmās pakāpes veiksmīgā nolaišanās kosmodromā 2015. gada 21. decembrī ieies kosmonautikas vēsturē. Wikimedia Commons attēls

Domāju, piekritīsiet, ka tas jau nedaudz sāk izskatīties pēc raksta sākumā ieskicētās ainas no zinātniskās fantastikas grāmatām. Protams, vēl nepieciešams, lai pirmais panākums kļūtu par regulāru praksi, taču ceļš uz ievērojami lētākiem kosmiskajiem lidojumiem ir nosprausts.

Raķešu New Shepard un Falcon 9 lidojuma shēma. Autors: zlsadesign, I. Vilka latviskojums

Gravitācijas viļņus meklējot

$
0
0
Zinātnieki meklēja gravitācijas viļņus jau 50 gadus. Ir pienācis izšķirošais brīdis

Manas agrākās baumas par LIGO apstiprinājuši neatkarīgi avoti. Sekojiet jaunumiem! Var izrādīties, ka gravitācijas viļņi ir atklāti!! Aizraujoši. Arizonas štata universitātes kosmologa Lorensa Krausa tvīts 11.01.16.

Baumas par gravitācijas viļņu atklāšanu fiziķu vidē izplatās gluži kā gravitācijas viļņi no divu melno caurumu saplūšanas. Kas tad ir gravitācijas viļņi un kāpēc tos tik grūti ieraudzīt? Būtībā gravitācijas viļņi ir laiktelpas deformācija, kas viļņveidīgi izplatās uz visām pusēm no avota. Gravitācijas viļņu avots ir jebkurš ķermenis, kas kustas ar paātrinājumu (ar dažiem ierobežojumiem). Sasitiet plaukstas! Jūs nupat radījāt gravitācijas viļņus, taču tie ir pārāk vāji, lai tos varētu izmērīt. Ja paņemsiet rokā hanteli un grozīsiet to, viļņi būs spēcīgāki. Tieši no šāda tipa avotiem zinātnieki cer reģistrēt gravitācijas viļņus, vienīgi abu hanteles bumbu vietā jāņem ķermeņi ar ļoti lielu masu, kas ātri riņķo ap kopējo masas centru, piemēram, divas neitronu zvaigznes vai divi melnie caurumi. Viens no spēcīgākajiem gravitācijas viļņu avotiem varētu būt divu melno caurumu saplūšana. Izstarojot gravitācijas viļņus, rotējošā sistēma zaudē enerģiju, abi melnie caurumi tuvojas, riņķo arvien ātrāk, līdz saplūst vienā veidojumā.

Gravitācijas viļņu pastāvēšanu, balstoties uz vispārīgās relativitātes teoriju, paredzēja Alberts Einšteins tieši pirms 100 gadiem. Šajā teorijā gravitācija tiek traktēta kā parādība, kas rodas laiktelpas liekuma dēļ. Liekumu rada ķermeņu masa. Jo lielāka ir masa noteiktā tilpumā, jo lielāks ir laiktelpas liekums uz šā tilpuma robežas. Kad ķermenis, kam piemīt masa, kustas, tas maina laiktelpas liekumu. Noteiktos apstākļos objekti, kas kustas ar paātrinājumu, rada viļņveidīgas laiktelpas liekuma izmaiņas – gravitācijas viļņus, kas izplatās ar gaismas ātrumu.

Divu lielas masas objektu radīto gravitācijas viļņu vizualizācija. Wikimedia Commons attēls

Kad gravitācijas vilnis iziet cauri kādam objektam, piemēram, Zemei, iespējams novērot viļņa radītās laiktelpas deformācijas. Attālums starp diviem brīvi novietotiem objektiem sāk ritmiski mainīties atbilstoši gravitācijas viļņa frekvencei. Piemēram, kāds nepiestiprināts stienis sāk iztiepties un sarauties. Jo tālāk atrodas objekts, kas radījis gravitācijas viļņus, jo efekts ir mazāks. Praksē sagaida, ka astronomisku objektu radītie gravitācijas viļņi spēj deformēt objektu uz Zemes mazāk kā par 10–20 daļu no tā garuma. Uzrakstīsim šo skaitli tradicionālā veidā: 0,00000000000000000001. Tas ir ļoti, ļoti maz, un šādas izmaiņas ir ļoti grūti izmērīt. Piemēram, divsimt kilometrus garš stienis sarautos un izstieptos tikai par vienu ūdeņraža atoma kodola tiesu.

Vispārīgā relativitātes teorija ir pārbaudīta daudzkārt un dažādos veidos, un tās paredzējumi vienmēr ir apstiprinājušies. Piemēram, to, ka gaisma noliecas gravitācijas laukā, konstatēja jau 1919. gadā. Taču gravitācijas viļņi nedevās rokā. Merilendas universitātes fiziķis Džozefs Vēbers (1919 – 2000) aptuveni pirms 50 gadiem sāka mērīt lielu alumīnija cilindru svārstības, kuras varētu radīt gravitācijas viļņi. Un, kaut arī viņš vairākas reizes paziņoja, ka konstatējis gravitācijas viļņus, citiem fiziķiem neizdevās viņa rezultātus atkārtot. Vēbera iekārta spēja uztvert stieņu garuma izmaiņas ar kārtu 10–16.

Iznāk, ka gravitācijas viļņi nedodas rokā jau 50 gadus, un tieši tāpēc tik nozīmīgi ir jaunākie rezultāti, kas, iespējams, ir iegūti ar LIGO iekārtu. LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) ir ASV gravitācijas viļņu observatorija. Faktiski tās ir divas. Viena atrodas Vašingtonas štatā ASV rietumos, otra – Luiziānas štatā, abas šķir 3000 km liels attālums. Katrā observatorijā ir divas 4 kilometrus garas caurules, kas savienotas perpendikulāri L burta veidā. Tajās tiek uzturēts ļoti dziļš vakuums. Cauruļu galos ir spoguļi, kas atstaro lāzera gaismu. Gaisma šaudās starp spoguļiem vairākus desmitus reižu un veic vairākus simtus kilometru lielu attālumu, līdz tiek novirzīta uz uztvērēju. Šo sistēmu sauc par lāzera interferometru, jo tiek izmatota gaismas interference. Gaismas viļņi no abām caurulēm pienāk uztvērējā pretējās fāzēs, savstarpēji dzēšas, un detektors nekādu gaismu neuztver. Ja kādu iemeslu dēļ, piemēram, pienākot gravitācijas vilnim, attālums starp spoguļiem izmainās, viļņu sinhronums tiek izjaukts, un detektorā parādās gaisma.

LIGO observatorijas četrus kilometrus garās caurules. Skats no gaisa. LIGO Laboratory attēls

Sistēma ir ārkārtīgi jutīga, tā uztver arī vietējos „trokšņus”. Spoguļu un uztvērēja stāvokli ietekmē transporta radītie satricinājumi, koku gāšana, seismiskas svārstības. Tāpēc spoguļi un uztvērējs ir novietoti sarežģītās piekarēs, kas svārstības samazina. Lai atsijātu vietējos trokšņus, vajadzīgas divas observatorijas. Ja signālu uztver tikai viena no tām, tas, visticamāk, ir vietēju apstākļu radīts. Divu observatoriju papildu pluss ir iespēja aptuveni noteikt virzienu uz gravitācijas viļņu avotu, ja signāls pienāk abās observatorijās. LIGO veica novērojumus no 2002. līdz 2010. gadam. Iekārta spēja konstatēt spoguļu attāluma izmaiņas aptuveni par 10–22, taču gravitācijas viļņus neizdevās reģistrēt.

Lai LIGO sasniegtu superaugstu mērījumu precizitāti, vajadzīga sarežģīta mašinērija. LIGO Laboratory attēls

Turpmāk līdz 2015. gadam LIGO uzlaboja – uzstādīja jaudīgāku lāzeru, pilnveidoja spoguļu piekares. 2015. gada 18. septembrī Advanced LIGO, kā tagad to sauc, sāka darboties. Iekārtas jutība ir palielināta trīs reizes, turklāt tagad tā strādā gandrīz 24 stundas diennaktī. Ja iepriekš LIGO būtu spējis konstatēt divu neitronu zvaigžņu saplūšanu kādā tālā galaktikā 20 megaparseku attālumā, tad tagad šis attālums ir trīs reizes lielāks, bet novērojumiem pieejamās kosmiskās telpas tilpums attiecīgi ir 27 reizes lielāks. Zinātnieki cer, ka ar šādu jutību viņi varēs konstatēt neitronu zvaigžņu vai melno caurumu saplūšanu aptuveni 10 reizes gadā.

Viens no LIGO interferometra spoguļiem. LIGO Laboratory attēls

Jau 2015. gada septembrī, pavisam drīz pēc Advanced LIGO iedarbināšanas parādījās baumas, ka ar uzlaboto iekārtu ir izdevies reģistrēt gravitācijas viļņus. Par to tvītoja raksta ievadā minētais Lorenss Krauss. Čehu fiziķis–teorētiķis Lubošs Motls savā blogā raksta, ka pēc viņa ziņām, gravitācijas viļņi konstatēti pat divreiz. Turpat arī atrodams labs pārskats tiem, kas grib padziļināti iepazīties ar gravitācijas viļņu teoriju. Taču ar baumām jābūt uzmanīgiem. Ir zināms, ka sākotnējā LIGO darbības periodā divas reizes iekārtā tika apzināti ievadīts „viltus” signāls. Pirmajā reizē LIGO projekta darbinieki to atšifrēja, bet otrajā reizē jau bija gatavi paziņot par gravitācijas viļņu atklāšanu. Nav izslēgts, ka pašlaik ir izdarīts tas pats. 2016. gada 12. janvārī noslēdzās pirmais Advanced LIGO darbības posms.

Lorenss Krauss nav vienīgais, kas pielej eļļu ugunī. Stens Sigurdsons no Pensilvānijas štata universitātes norāda, ka pēkšņi parādījušies vairāki zinātniskie raksti par melno caurumu saplūšanu ar līdzīgiem gala secinājumiem. Turklāt izrādās, ka LIGO projektā iesaistītie fiziķi atsakās no šā gada sākumā ieplānotajām konferencēm par labu kādam citam pasākumam. Sigurdsons pat ir izrēķinājis, ka paziņojums par gravitācijas viļņu atklāšanu gaidāms ap 2016. gada 11. februāri. Tai pat laikā LIGO projekta oficiālais „runasvīrs” Luiziānas štata universitātes fizikas un astronomijas profesore Gabriela Gonsalesa saka, ka vajadzīgs laiks, lai izanalizētu, interpretētu un recenzētu iegūtos datus. Pirmā novērojumu perioda rezultātus būs iespējams paziņot tuvāko mēnešu laikā.

Papildinājums 2016. gada 11. februārī

Fiziķu nosauktais paziņojuma datums izrādījās pareizs. 2016. gada 11. februārī LIGO preses konferencē Vašingtonā plkst. 17.34 pēc Latvijas laika atskanēja ilgi gaidītie vārdi "Dāmas un kungi! Mēs esam atklājuši gravitācijas viļņus. Mēs to paveicām!" 2015. gada 14. septembrī abas LIGO observatorijas reģistrēja samērā stipru signālu (10–21), ko bija radījusi divu melno caurumu saplūšana aptuveni 1,3 miljardu gaismas gadu attālumā. Katra melnā cauruma masa bija apmēram 30 Saules masas un saplūšanas laikā niecīgā sekundes daļā 3 Saules masas pārvērtās gravitācijas viļņu enerģijā. Ir novērtēts, ka šajā īsajā laika sprīdī izdalītā jauda pārspēja VISU Visuma redzamo zvaigžņu kopējo jaudu. Nu ko, GRAVITĀCIJAS VIĻŅI IR ATKLĀTI, tagad tikai fiziķiem un astronomiem jādomā, kā tos labāk izmantot Visuma izpētei.

 

Attēlā redzamas abos LIGO detektoros reģistrētās gravitācijas viļņu svārstības. LIGO attēls

Bolīdu rudens

$
0
0
2017. gada septembrī Latvijā novēroti trīs ļoti spoži meteori, ko sauc par bolīdiem. Vai tā ir nejauša sakritība jeb kas vairāk?

Ar autoru sazinājās kāda sieviete no Jēkabpils, kas pastāstīja, ka viņas vīrs, apsardzes darbinieks, 2017. gada 2. septembrī plkst. 23:35  savā darba vietā Jēkabpils nomalē redzēja debesīs spīdošu objektu, kas tuvojās. Novērošanas kamerās bija redzams, ka visa teritorija uz īsu brīdi kļuva gaiša. Bijusi sajūta, ka objekts nāk arvien zemāk un zemāk, bet tad objekts aizgāja dienvidu virzienā. No apraksta var secināt, ka tas bijis ļoti spožs bolīds – neliels debess ķermenis, kas ielido Zemes atmosfērā un sadeg. Vēl spožāks bolīds Latvijā fiksēts 2011. gada 21./22. maija naktī, kad dažiem vērotājiem šķita, ka pienācis pasaules gals.

Nākamais notikums risinājās 2017. gada 25. – 26. septembra naktī, kad aktīvam dabas un debesu filmētājam Arvīdam Barānovam ļoti palaimējās. Ķemeru purvā uzņemot zvaigžņotās debess attēlu sēriju, īsi pēc pusnakts kadrā trāpījās ļoti spožs, zaļš bolīds. Attēlā redzams, ka trajektorijas beigu daļā bolīds spoži uzliesmoja. No šī punkta pusloka veidā uz leju izplatījās spīdošs gāzu un varbūt arī putekļu mākonis, kas bija vērojams veselu pusstundu. Saliekot kopā uzņemtos kadrus, izveidojās unikāls video.

26. septembra bolīda lidojums un bolīda pēda. Arvīda Barānova (instagram.com/arvids/) foto

Uz trešo notikumu nebija ilgi jāgaida, Vilnis Vītols Jelgavā 2017. gada 30. septembra vakarā ap 22:10 vidējā leņķiskā augstumā (35 līdz 45 loka grādi) redzēja ļoti spožu, zilu bolīdu – uguns bumbu Mēness lielumā ar spilgti zilu, ļoti garu un kvēlojošu asti, kas pa lēzenu trajektoriju pārvietojās uz rietumu pusi. Novērojuma ilgums bija 4 – 5 sekundes. Bolīdam bija novērojami divi nelieli spožuma uzplaiksnījumi un trešais – lielāks. Astes krāsa mijās no zilas uz baltu. Skaņas pēc tam nebija. V. Vītols sazinājās ar šā raksta autoru, kurš tviterī aicināja atsaukties citus notikuma aculieciniekus. No saņemtajiem ziņojumiem izrādījās, ka bolīds redzēts daudzviet Latvijā, no Madonas līdz pat Liepājai, skat. karti. No Rīgas uz austrumiem debesis lielākoties bija apmākušās, tāpēc, piemēram, Madonā redzēta tikai blāva, zila gaisma rietumu virzienā kā tāla zibens gaisma. Savukārt Tūjā debesis izgaismojās tā, it kā būtu izšauta raķete.

 2017. gada 30. septembra bolīda novērojumu vietas. Google karte

Lai arī Rīgā debesis bija apmākušās, Paula Vilsone uz īsu brīdi ziemeļrietumu pusē vidējā augstumā ievēroja precīzi taisnu, gaiši zilu svītru, kuras garums bija sprīdis, ja mēra ar izstieptu roku. Svītra pa vidu bija tumšāka, bet pēc tam turpinājās. Vairāki cilvēki redzējuši šo parādību, braucot automašīnā. Braucot pa autoceļu A10 redzēta gaisma kā no signālraķetes, tikai ļoti īsu brīdi un neparasti zilgana. Pie Talsiem tas izskatījies tā, it kā aizmugurē tuvu braucošā mašīna ieslēgtu tālos uguņus. Tvitera lietotājs @art_joma raksta, ka savā desmit gadu astronomisko novērojumu vēsturē neko tādu nav redzējis. Savu Dobelē veikto novērojumu viņš attēloja zvaigžņu kartē. Bolīda trajektorijas novietojuma un garuma kļūda ir aptuveni 5 loka grādi, lidojuma ilgums 2,5 – 3 sekundes, novērota bolīda sadalīšanās.

30. septembra bolīda trajektorija zvaigžņu kartē. @art_joma attēls

Bolīda krāsa biežāk norādīta kā zila, bet dažiem novērotājiem tas šķitis zilganzaļš vai koši zaļš. Piemēram, Vērgalē zili zaļš bolīds redzēts ziemeļaustrumu virzienā, tas lidojis uz ziemeļrietumu pusi apmēram 40 loka grādu augstumā. Aivars Miška, kurš atradās dabas takā pie Pēterezera, saka, ka bolīds bijis koši zaļā krāsā. Ļoti iespaidīgs šķitis bolīds Andim Jēkabsonam, kurš tajā laikā atradās medībās Talsu novadā. Tā kā viņš bija nosēdējis tumsā divas stundas, tad novērotāju pārsteidzis bolīda lielais spožums. Katrā ziņā viss mežs bija izgaismots, zem kokiem visu varēja redzēt. Bolīda spožums lidojuma beigās mainījies, apmēram tā, kā mirgo mobilā telefona zibspuldze. Arī viņš norāda, ka bolīds atradies ziemeļaustrumu pusē. Parādības ilgums 5 – 6 sekundes.

Bolīdu savā observatorijā Balgalē redzēja arī Sergejs Kļimanskis, kurš šajā laikā demonstrēja debesis apmeklētāju grupai. Bolīds bijis pārsteidzoši spožs, bet lidojuma laiks tik neilgs, ka nav paguvuši ievērot, vai uz zemes redzamas ēnas. Toties vienlaikus ar lidojumu dzirdējuši šņācošu skaņu. Tā ir reta parādība, un to sauc par elektrofono bolīdu. Parādības cēlonis līdz galam nav skaidrs. Saprotams, ka tā nav skaņa, kas izplatās pa gaisu no bolīda sprādziena vietas un sasniedz novērotāju pēc ilgāka laika, kas mērāms minūtēs. Domājams, ka šajā gadījumā bolīda pēdas jonizētās gāzes izstaro radioviļņu impulsu, kas ar gaismas ātrumu sasniedz zemi un iesvārsta apkārtējos priekšmetus, radot skaņu. Šāda skaņa biežāk dzirdama, ja novērojumu vietas tuvumā atrodas elektriskie vadi.

Lielzeltiņu observatorija Balgalē. Ilgoņa Vilka foto

Tātad, viena mēneša laikā novēroti trīs spoži bolīdi, kaut arī parasti Latvijā šāda parādība vērojama reizi vairākos gados. Vai tā ir sagadīšanās, jeb te jāmeklē kāda likumsakarība? Eļļu ugunī pielēja kāda Dr. M. A. Rose raksts par to, ka pēdējos gados bolīdu skaits it kā strauji pieaugot. Vai sīko debess ķermeņu kustību Saules sistēmā ietekmē kāds liels, tuvs debess ķermenis, kas ar savu gravitāciju novirza asteroīdu šķembas un komētu paliekas tuvāk Saulei un Zemei, līdz ar to šīs šķembas biežāk ietriecas Zemes atmosfērā, radot bolīdus? Bet varbūt īslaicīgu bolīdu skaita pieaugumu septembrī izraisīja 15 m lielais objekts 2012 TC4, kas 2017. gada 12. oktobrī palidoja garām Zemei 50 tūkstošu km attālumā, jo tam pa priekšu lidoja sīkāku šķembu mākonis?

Asteroīda 2012 TC4 pārlidojums 12. oktobrī. NASA/JPL-Caltech zīmējums

Ja aplūko Starptautiskajai Meteoru organizācijai (International Meteor Organization) iesūtītos bolīdu (fireball) novērojumus, tāds iespaids var rasties. Ja 21. gadsimta sākumā organizācija saņēma tikai dažus ziņojumus gadā, tad 2016. gadā ziņojumu skaits ir pieaudzis līdz 5359, skat. grafiku. Taču tas nenozīmē, ka bolīdu SKAITS ir palielinājies. Šī statistika raksturo interneta pieejamības paplašināšanos un sociālo tīklu attīstību, kuros cilvēki dalās ar nejaušiem, bet iespaidīgiem novērojumiem. Īpaši daudz ziņojumu ir kopš 2013. gada, kad Čeļabinskas notikums pievērsa plašas publikas uzmanību no kosmosa krītošiem ķermeņiem. Lai novērtētu bolīdu skaita izmaiņas, vajadzīgs kāds „bezkaislīgs” datu avots.

Starptautiskajai Meteoru organizācijai iesūtīto ziņojumu skaits (2000 – 2016). Ilgoņa Vilka infografika

Zemei tuvo objektu izpētes centrs (Center for Near Earth Object Studies) sniedz ziņas par bolīdiem, kas novēroti ar „ASV valdības sensoriem”, tos sīkāk neatšifrējot, bet to starpā ir militārie satelīti, kas vēro infrasarkanā starojuma uzplaiksnījumus atmosfērā, jo tie var liecināt par  ballistiskās raķetes palaišanu vai kodolizmēģinājumu atmosfērā. Tiesa, šajā statistikā uzskaitīti tikai spožākie bolīdi, kuru kopējā uzliesmojuma enerģija pārsniedz 20 gigadžoulus, kas atbilst sprādzienam, ko rada 5 tonnas trotila. Lielākais, sarkanais aplītis atbilst Čeļabinskas gadījumam, kad sprādziena enerģija sasniedza 440 kilotonnas. Objekta diametrs bija aptuveni 20 metri, un tas uzliesmoja spožāk par Sauli.

Ar ASV valdības sensoriem fiksēto lielas enerģijas bolīdu karte kopš 1988. gada. Alan B. Chamberlin. JPL/Caltech attēls

Ar ASV valdības sensoriem fiksēto lielas enerģijas bolīdu skaits (2000 – 2016). Ilgoņa Vilka infografika

Ar jaudīgajiem bolīdiem viss ir skaidrs, to skaits gadu no gada nedaudz mainās, bet nepieaug. Taču, kā redzam attēlā, kopš novērojumu sākuma 1988. gadā virs Baltijas valstīm neviens šāds notikums nav fiksēts. Lai saprastu, kas notiek ar mazākas enerģijas bolīdiem, kādi novēroti arī pie mums, jāmeklē citas ziņas.

Bolīdu, kura triecienā izdalās 20 gigadžoulu liela enerģija, rada aptuveni metru liels ķermenis un tā spožums ir aptuveni –20. zvaigžņlielums, kas jau tuvojas Saules spožumam. Salīdzinājumam, ļoti spožu meteoru, kura spožums ir robežās no Venēras spožuma (–4. zvaigžņlielums) līdz pilnmēness spožumam (–12. zvaigžņlielums), rada 3 līdz 30 cm liels ķermenis, kas ietriecas un sadeg atmosfērā. Ja ķermeņa izmēri ir no 30 cm līdz 1 metram, tā spožums ir robežās no pilnmēness spožuma līdz –20. zvaigžņlielumam, un to sauc par bolīdu. Spožākie bolīdi jeb superbolīdi ir ugunsbumbas apmēram pilnmēness izmērā un spēj izgaismot apkārtni tā, ka uz brīdi redzamas apkārtējo priekšmetu ēnas. No tiem bieži dzirdama skaņa, un kādas nesadegušas bolīda daļas var nokrist uz Zemes kā meteorīti.

Spožus meteorus un bolīdus fiksē NASA Visas debess bolīdu novērojumu tīkls (NASA’s All Sky Fireball Network), kura kameras izvietotas vairākos ASV štatos. Šo bolīdu tīklu maz ietekmē laikapstākļi, piemēram, ja ASV austrumu krastā ir apmācies, valsts rietumu daļā debesis var būt skaidras, un otrādi. Vietnes www.spaceweather.com arhīvā kopš 2013. gada oktobra pieejamas ziņas par bolīdiem, kas novēroti ar šo tīklu. Autors nolēma pārbaudīt, vai šogad septembrī virs ASV teritorijas (un tātad, domājams, arī citur pasaulē) ir palielinājies krītošo bolīdu skaits? Skaitļi apgalvo pretējo, šā gada septembrī tīkls reģistrējis 672 bolīdus, 2016. gadā – 691, 2015. gadā – 588 un 2014. gadā – 668 bolīdus. Tas nozīmē, ka septembrī uz Zemes krītošo bolīdu skaits pēdējos četros gados ir aptuveni pastāvīgs un izmaiņas no gada uz gadu ir nelielas. Līdz ar to autora izvirzītie pieņēmumi neapstiprinājās. Bolīdu skaits pēdējos gados nepalielinās un arī šā gada septembrī paaugstināta bolīdu krišanas aktivitāte nav reģistrēta.

Spožs meteors, ko fiksējis NASA Visas debess bolīdu novērojumu tīkls. NASA attēls

Bet varbūt, ka citos gadalaikos var redzēt vairāk bolīdu? Pētījumi rāda, ka visvairāk bolīdu novēro februārī un martā, kad to skaits ir par 10 – 30 % lielāks nekā, piemēram, septembrī. Iespējams, ka šajā laikā Zeme savā kustībā ap Sauli iet cauri nedaudz „piesārņotākai” Saules sistēmas daļai. Tiesa, arī rudenī, pateicoties Ziemeļu Taurīdu un Dienvidu Taurīdu meteoru plūsmām, vērojams neliels bolīdu skaita paaugums. Tā kā Taurīdas vēl ir aktīvas arī novembrī, aicinu vērot debesis un par spožiem bolīdiem ziņot šā raksta autoram uz e-pastu ilgonis.vilks@lu.lv.

Ideālā gadījumā par bolīda novērojumu vajadzētu ziņot šādus faktus: novērotāja vārds, uzvārds, kontakti, novērojumu vieta, novērojuma laiks, bolīda spožums (salīdzinājumā ar zvaigznēm, pilnmēnesi vai sauli), vai bija redzamas kustīgas ēnas, bolīda redzamie izmēri (salīdzinājumā ar zvaigznēm vai Mēnesi), bolīda forma un krāsa, vai bolīds sadalījās/uzliesmoja, lidojuma ilgums un virziens (pēc debespusēm, vai vismaz: pa labi/pa kreisi; uz augšu/uz leju), vai uzreiz jeb vēlāk bija dzirdama skaņa. Jāievēro sava atrašanās vieta, tas vēlāk var palīdzēt noteikt bolīda lidojuma virzienu. Veiksmi novērojumos!


Ciparu vēsture

$
0
0
Mēs ikdienā rakstām skaitļus un veicam aprēķinus, pat neaizdomājoties, ka vēl pirms dažiem gadsimtiem mūsu senči lietoja citus ciparus un citus aprēķinu paņēmienus.

Runājot par ciparu elektroniku, mēs to saucam par digitālo elektroniku. Vārds „digitāls” izveidojās no latīņu vārda „digitus”, kas nozīmē pirksts. Vai esat aizdomājušies, no kurienes nāk sakarība starp pirkstiem un cipariem? Pareizi, no Ēģiptes! Bet kāpēc mēs indiešu ciparus saucam par arābu cipariem? To visu tūdaļ noskaidrosim!

Par mūsdienu ciparu ieviešanu Eiropā lielā mērā jāpateicas arābu zinātniekam Muhamedam ibn Mūsā al-Horezmī. Viņš arī parādīja romiešu ciparu izmantošanas neefektivitāti. Piemēram, jūs varat uz papīra vai galvā sareizināt 123 ar 11. Rezultāts ir 1353. Bet pamēģiniet to pašu izdarīt, izmantojot romiešu ciparus! Jums būtu CXXIII jāsareizina ar XI. Kā to dara? Al-Horezmī ierosināja izmantot desmit ciparu sistēmu, kuru 6. gadsimtā izdomāja Indijā, kas savukārt daudzas matemātikas zināšanas pārņēma no Senās Ķīnas.

Muhameda ibn Mūsā al-Horezmī attēlojums padomju laika pastmarkā.

Tobrīd tieši Ķīnā bija visattīstītākā matemātika. Decimālās skaitļu kārtas tur sāka izmantot apmēram 1000 gadu agrāk nekā Eiropā. Ķīnā tik ļoti aizrāvās ar skaitļu burvību, ka sāka tiem piedēvēt maģiskas īpašības. Darbības ar skaitļiem bija kā saikne ar kosmosu, ar dievībām. Jāteic, ka līdzīga domāšana ķīniešiem ir arī pašlaik. Piemēram, viņi uzskata, ka pāra skaitļi ir sievišķie skaitļi, bet nepāra skaitļi ir vīrišķie skaitļi, vai arī, ka četrinieks ir ļoti nelaimīgs skaitlis, un no tā jāizvairās kā vien var, bet astotnieks nes veiksmi. Kādā ķīniešu teikā no ūdeņiem parādījās bruņrupucis, kam uz muguras bija rakstīti maģiskā kvadrāta skaitļi. Šī kvadrāta skaitļu īpatnība ir tāda, ka jebkuras rindas, kolonnas vai diagonāles summa ir 15.

Maģiskais kvadrāts ķīniešu pierakstā un ar mūsdienu cipariem.

Ķīnieši mācēja pierakstīt samērā lielus skaitļus un veikt saskaitīšanu, izmantojot bambusa kociņus. Kā piemērs attēlā redzams skaitlis 924. Tomēr ne viss bija tik vienkārši, jo Senajā Ķīnā izmantoja tikai deviņus ciparus. Tāpat kā Senajā Romā un Senajā Ēģiptē, Ķīnā nebija nulles jēdziena. Nullei nebija apzīmējuma, un tādas vispār vēl nebija. Skaitot ar kociņiem, šo problēmu ķīnieši atrisināja, atstājot nulles vietu tukšu. Bet kā to pierakstīt? Nevar taču pierakstīt tukšu vietu! Šim nolūkam bija izdomāti hieroglifi, kas apzīmēja desmitus, simtus un tūkstošus.

Skaitļu attēlošana ar kociņiem senajā Ķīnā.

Jāteic, ka arī senajiem ēģiptiešiem bija labas matemātikas zināšanas, kaut arī krietni vājākas kā Ķīnā vai Indijā, jo ēģiptiešus skaitļi galvenokārt interesēja praktiskām vajadzībām. Valsts attīstība bija atkarīga no saražotās pārtikas daudzuma un, piemēram, nodokļi bija jāievāc atkarībā no zemes īpašuma platības. Taisnstūra laukumu varēja aprēķināt, izmantojot akmeņus. Bet kā aprēķināt riņķa laukumu? Tajā laikā nebija pazīstams skaitlis pī. Šādu uzdevumu atrisināja rakstvedis Ahmess. Papirusā, kas datēts ar aptuveni 1550. gadu pirms mūsu ēras, Ahmess noteica apļa laukumu, ja apļa diametrs ir deviņi heti. Ēģiptē garuma mērvienības bija saistītas ar cilvēka ķermeni. Mazākā garuma mērvienība bija pirksta platums. Nākamā mērvienība bija četru pirkstu platums jeb delna. Sešas delnas ir attālums no vidējā pirksta gala līdz elkonim, un to sauca par olekti. Simts olektis veidoja vienu hetu.

Ahmesa papirusa fragments.

Tātad, Ahmesam bija jāuzzina apļa laukums, ja apļa diametrs vienāds ar 900 olektīm. Kā to izdarīt? Šim nolūkam Ahmess no vienādiem akmeņiem salika apli tā, lai apļa diametrs būtu 9 akmeņi. Izrādījās, ka šāda apļa izveidošanai nepieciešami 64 akmeņi. Tad no tiem pašiem akmeņiem salika kvadrātu, kura malas garums izrādījās 8 akmeņi. Ahmess secināja, ja riņķa diametrs ir 9 heti, tad tā laukums ir tikpat liels kā kvadrātam ar malas garumu 8 heti. Rēķinot riņķa laukumu ar mūsdienu formulām, 64 vietā iegūsim skaitli 63,617. Tātad, Ahmesa rezultāts ir samērā precīzs. Jāņem vērā, ka tajos laikos cilvēki aprēķinos izmantoja tikai veselus skaitļus.

Akmeņu aplis ar diametru 9 vienības un kvadrāts no 64 akmeņiem.

Ko tad izdarīja Al-Horezmī? Viņš ierosināja no indiešiem pārņemt viņu ciparu pierakstu un decimālo kārtu izmantošanas principu. Un, kas ir pats svarīgākais, indiešiem bija nulle un tās apzīmējums. Tas deva iespēju ērti pierakstīt lielus skaitļus un veikt darbības ar tiem. Piemēram, saskaitot skaitļus 3040 un 1404, vieni, desmiti, simti un tūkstoši atrodas stabiņā viens zem otra un nav nobīdīti ne pa labi, ne pa kreisi. Mūsdienās šo sistēmu lietojam, pat neaizdomājoties par nulles lielo praktisko nozīmi.

  3040

+1404

--------

=4444

Interesants ir fakts, ka dažu ciparu nosaukumus sanskritā izrunā ļoti līdzīgi kā latviešu valodā. Tā ciparu 2 izrunā kā „dvi”, 3 – „tri”, 4 – „catur”, 6 – „šaš”, 7 – „sapta”, 8 – „ašta”.

Sākotnēji arābu ciparu pieraksts nebija tāds, pie kāda esam pieraduši, gadsimtu gaitā tas ir mainījies. Jau tad, kad arābi sāka izmantot indiešu ciparus, notika nodalīšanās. Arābu pārvaldītajā Spānijas teritorijā attīstījās viens pieraksta veids, no kura arī radās mūsdienu Rietumu pasaulē lietotie cipari. Savukārt austrumu zemēs arābi ciparus pierakstīja atšķirīgi, līdz ar to radās pieraksta veids, ko lieto mūsdienu arābu valstīs.

Rietumu arābu/modernie cipari

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Austrumu arābu cipari

٠

١

٢

٣

٤

٥

٦

٧

٨

٩

Ciparu pieraksta izmaiņas laika gaitā.

Vēlāk arābu zinātnieki izdomāja, ka skaitļu pielietojumu var paplašināt, ieviešot daļskaitļus un skaitļa decimālo daļu atdalot ar īpašu simbolu. Tā virs skaitļa sāka rakstīt kaut ko līdzīgu garumzīmei. To var redzēt arābu zinātnieka Abul-Hasan al-Uklidisi grāmatas fragmentā, kurā pirmo reizi izmantoja decimāldaļas. Fragmentā redzams cipars 9, virs kura ir svītriņa. Šī svītriņa nozīmē, ka tur jābūt decimālajam komatam.

Fragments no Abul-Hasan al-Uklidisi grāmatas.

Vēl Al-Horezmī no indiešu matemātiķiem pārņēma matemātiskās darbības, ko viņš nosauca par sadalīto daļu apvienošanu, jeb al-džabr. Mēs to pazīstam kā algebru. Nosaukums radies no darbībām, kuras Al-Horezmī noskatīja no indiešu tirgoņiem, kas galvā reizināja divciparu skaitļus. Kā viņi to darīja? Piemēram, jāaprēķina reizinājums 94×92. Viņi noteica, ka no 94 līdz 100 trūkst 6, attiecīgi no 92 līdz 100 trūkst 8. Tad no 94 atņēma 8, vai no 92 atņēma 6 un ieguva pirmos divus ciparus 86. Lai iegūtu pārējos divus ciparus, savā starpā sareizināja „iztrūkumus” 6 un 8, 6×8=48. Šādi ieguva rezultātu 8648. Bija arī otra metode. Piemēram, galvā jāsareizina 78×73. Tad vai nu no skaitļa 78 atņem 8 un to pieskaita pie 73, vai no 73 atņem 3 un to pieskaita pie 78. Tad sareizina iegūtos skaitļus 81×70=5670 un pie šī skaitļa pieskaita sākotnējo skaitļu otro ciparu savstarpējo reizinājumu 8×3=24. Rezultātā ieguva gala iznākumu 5694. Al-Horezmī patika, ka šie aprēķini ir tik elementāri, un viņš ierosināja tos izmantot arābu matemātikā.

Arābu cipari, kurus korektāk būtu saukt par indiešu–arābu cipariem, ienāca Eiropā, pateicoties arābu impērijas paplašināšanai, kad tieši Al-Horezmī laikos arābu valdījumiem tika pievienota mūsdienu Spānijas teritorija. 967. gadā klosteri, kur kā mūks kalpoja Gerberts de Aurilaks (Gerbert d’Aurillac), apmeklēja kāds Barselonas grāfs, kurš gatavojās diplomātiskai vizītei pie Kordovas halifa. Klostera abats ierosināja grāfam paņemt līdzi jaunu mūku, kuru ļoti interesēja matemātika un arābu zinātniskie sasniegumi. Tā Gerberts D’Aurilaks pārcēlās uz dzīvi netālu no Barselonas. Tur jaunais mūks vēl vairāk aizrāvās ar matemātiku un astronomiju, kā arī iepazinās ar arābu cipariem. Saprotot to pielietojuma ērtības, viņš sāka arābu ciparus popularizēt starp līdzpilsoņiem, bet neguva atsaucību. Nelīdzēja ne viņa kļūšana par Reimsas (pilsēta Francijā) arhibīskapu, ne arī vēlākā ievēlēšana par pirmo franču izcelsmes Romas pāvestu Silvestru II.

Spāņu garīdznieks un matemātiķis Gerberts de Aurilaks.

Divus gadsimtus pēc pāvesta Silvestra II nāves par arābu cipariem ieinteresējās itāļu matemātiķis Leonardo Fibonači. Viņa tēvs bieži brauca tirgoties uz Budži (mūsdienās Alžīrijas pilsēta Bežaja). Tur Leonardo iepazinās ar arābu un indiešu matemātiķu sasniegumiem un 1202. gadā tos publicēja savā grāmatā „Liber abaci”, kas veltīta skaitlisko aprēķinu veikšanai. Kaut arī grāmatai bija liela piekrišana, tomēr cilvēki ikdienas dzīvē turpināja lietot romiešu un grieķu ciparu sistēmas.

Senajā Grieķijā bija divas skaitīšanas sistēmas. Vienā izmantoja grieķu-romiešu ciparus. Šajā sistēmā simbols I=1, Γ=5, Δ=10, Η=100, Χ=1000, M=10000. Skaitļi tika pierakstīti tāpat kā ar romiešu cipariem. Otru sistēmu Grieķijā vēl arvien izmanto atsevišķos gadījumos, un tajā katram burtam atbilst noteikts cipars.

Ņemot vērā, ka sākotnējais slāvu alfabēts ir cēlies no grieķu alfabēta, tad līdzīga skaitīšana līdz pat 18. gadsimtam bija arī Krievijas impērijas teritorijā. Skaitļus nosauca, izmantojot burtu nosaukumus. Lai tekstā ciparus varētu atšķirt no burtiem, tiem burtiem, kas apzīmēja skaitli, galos lika punktus, un virs šiem burtiem novilka līku līniju.

Grieķu skaitļi kirilicas versijā.

Mūsdienās krievu valodā vēl joprojām lieto dažu skaitļu vārdiskos nosaukumus. Piemēram, lai apzīmētu lielu skaitlisko daudzumu, lieto vārdu „тьма” (tumsa). Izrādās, ka šai „tumsai” ir precīza vērtība 10 000, un savs apzīmējums. Agrāk tika lietoti arī tādi apzīmējumi kā leģions (simts tūkstoši), ļeodrs (miljons), krauklis (desmit miljoni), bluķis (simts miljoni) un tumsu tumsa (miljards). Šīs sistēmas trūkums ir tas, ka katram skaitlim bija savs apzīmējums, kuru vajadzēja atcerēties.

Pulkstenis Suzdaļā (Krievija), kurā stundas apzīmētas ar cipariem-burtiem.

Kā varam redzēt, ciparu un skaitīšanas attīstībā ir bijuši gan diezgan seni, gan samērā jauni pavērsieni. Tagad, lietojot decimālos indiešu–arābu ciparus, mēs pat neaizdomājamies, ka vēl pirms dažiem gadsimtiem šī skaitīšanas sistēma bija kas jauns un grūti pieņemams.

Mākslīgais intelekts, quo vadis?

$
0
0
2017. gadā robotam piešķirta Saūda Arābijas pilsonība. Vai mākslīgā intelekta attīstība sasniegusi tādu līmeni, ka šādam lēmumam ir pamats, jeb tas ir priekšlaicīgs solis? Rakstā aplūkosim svarīgākās definīcijas, nozīmīgākos brīvi pieejamos sasniegumus un labākās publikācijas, minēsim zināmas un dažas jaunas problēmas, kā arī izvērtēsim nākotnes iespējas.

Mākslīgais intelekts (MI) ir viens no mūsu laikmeta svarīgākajiem atklājumiem, kas, iespējams, izmainīs cilvēces attīstības gaitu. Mākslīgais intelekts ir intelekta simulācija mašīnās. Tā šodien tiek veidota, atdarinot cilvēka smadzeņu uzbūvi un darbību. Cilvēka smadzenēs ir aptuveni 1011 neironu un 1015 sinapses (savienojumi starp neironiem). Smadzenes var izpildīt 1014 – 1015 operācijas sekundē, atmiņas apjoms ir 1014 – 1015 bitu. Pēc ātrdarbības un atmiņas apjoma pasaules jaudīgākie datori ir pietuvojušies cilvēka smadzeņu parametriem, bet pēc patērētās jaudas un gabarītiem tie pagaidām ir miljoniem reižu sliktāki. Ja iedomājamies, ka datoru patērētā jauda un izmēri samazināsies pēc Mūra likuma (aptuveni divas reizes divos gados), tad tie pietuvosies cilvēka smadzeņu jaudai (20 W) un izmēriem apmēram pēc 30 – 40 gadiem. Bet Mūra likums neapraksta datoru patērētās jaudas un gabarītu samazināšanos, šie procesi ir daudz lēnāki. Lielas ātrdarbības un veiktspējas datoru patērētā jauda ir no 3 līdz 18 MW, bet masa ir dažas tonnas. Kamēr radikālu fizikāli efektīvāku risinājumu (mazgabarītu un mazjaudīgi skaitļošanas elementi) nav, mākslīgās intelekta veidotāji strādā pie konkrētu uzdevumu risināšanas un to algoritmu un neironu tīkla (NT) struktūras pilnveidošanas.

Pašreizējais stāvoklis

MI jomā raksturīgi skaļi paziņojumi, kas nereti ir visai tālu no īstenības. Piemēram, sacerējuma „Ir bezatbildīgi aizmirst cilvēkus, kad runājam par mākslīgo intelektu” autors raksta: „Šodien mums vairs nav jāspriež par to, vai mākslīgais intelekts tuvojas. Tas jau ir šeit”. Ar šādu publikāciju aplūkošanu nenodarbosimies, bet no lielā krājuma mēģināsim izvēlēties tādas, kas ļauj izveidot priekšstatu par to, kas notiek.

Šodien daudzi mākslīgā intelekta izveidošanas noteikumi ir zināmi, bet pilns MI rašanās noteikumu saraksts nav izveidots, pat labākie autori to nemēģina darīt: „Mēs domājam, ka apziņa radīsies kā komplekss uzvedības modelis, ja būs atbilstoši sensori, skaitļošanas jauda un mācīšanās iespējas”. Izgudrotājs Džefs Hokinss nosauc trīs MI izveidošanai svarīgas nepieciešamās īpašības: 1) mācīšanās, mainot smadzeņu neironu savienojumus; 2) aktīvo neironu "taupīšana", t.i., aktīvi (patērē enerģiju) ir tikai tie neironi, kas piedalās dotā brīža notikumu veidošanā (dzīvajās būtnēs tādu ir ap 1 %); 3) uztverto apkārtējās vides attēlu koriģēšana, saskaņojot tos ar ķermeņa kustībām tā, ka uztvertie attēli paliek nemainīgi.

Pašreizējie roboti ir programmētas mašīnas, kas spēj rīkoties viena uzdevuma robežās. Tie nespēj veidot apkārtējās vides modeļus (AVM), bet lieto programmētāju sagatavotas procesu simulācijas. Autori cer panākt, ka robots varēs mācīties arī no citām situācijām, lietojot „dziļo mācīšanos” (deep learning). Šo virzienu sauc arī par „no situācijas neatkarīgu stimulētu mācīšanos” (domain-independent reinforced learning). Šajā rakstā sastopamas interesantas domas: „Cilvēks nepiedzimst ar uzvedības modeļu komplektu, ko var atvērt kā Šveices nazi, un mūs nav jāprogrammē. Tā vietā mēs apgūstam jaunas iemaņas visas dzīves garumā, mācoties no pieredzes un citiem cilvēkiem. Mācīšanās process tik dziļi sakņojas nervu sistēmā, ka mēs pat nevaram paskaidrot citam cilvēkam, kā tieši atbilstošā darbība jāveic.”

Mēs zinām, ka pēc izšķilšanās no olas krokodilu mazuļi dodas uz upi un uzreiz „prot” peldēt, putni „iemācās” lidot iemēģinot savus spārnus un skatoties uz vecākiem. Arī cilvēku bērniem piemīt līdzīgas īpašības, viņi „prot” zīst mātes pienu, spēj komunicēt ar māti. Programmētāju valodā var teikt, ka daudzu kustību, tendenču un vajadzību bibliotēku dzīvnieki un cilvēki iegūst ģenētiskā ceļā. Robotu veidotājiem jākopē šie evolūcijas sasniegumi, t.i., to ko zīdītājiem sniedz gēni, robotos jāprogrammē. Jo mācīšanās aizņem daudz laikaŠajā interneta vietnē aprakstīts, kā „dziļā mācīšanās” optimizē uzrakstīto programmu: „Dziļā mācīšanās ir tuva tam, kā notiek evolūcija. Programmētāja uzrakstīto komandu vietā, kas atrisina problēmu, programma ģenerē pati savu algoritmu, kas balstās uz piemēriem un vēlamo rezultātu. Mēs varam izveidot šādus modeļus, bet mēs nezinām, kā tie strādā.” Fakts, ka programmas veidotāji paši nezina, kā tā strādā, liecina, ka autori ir pietuvojušies automātiskai AVM ģenerācijai.

Tas, ka jaunu AVM ģenerācijai nepieciešama vispārināšana, ir zināms: ”MI programmas .. veiksmīgi veic konkrētus uzdevumus, bet iemācīto uzvedību nav mēģināts pārnest uz citām jomām.” Šis raksts analizē vispārināšanas aspektus un aplūko, vai nākotnē to spēs veikt datorprogrammas vai roboti.

Definīcijas

Nav iespējams kaut ko izveidot, ja mēs nepasakām sev, nenoformulējam, ko tieši gribam izveidot. Tādēļ definīcijas ir nepieciešamas.

1. Intelekts ir informācijas apstrādes sistēmas (IAS) spēja sasniegt savus mērķus, pielāgojot savu izturēšanos mainīgiem ārējiem apstākļiem, lietojot no apkārtējās vides iegūtas vai pašas izveidotas programmas, un optimizēt savu darbību, lietojot apkārtējās vides modeļus (AVM) un prognozes. Vairāk par modeļiem zinātnē lasiet šeit.

2. Apkārtējās vides modeļi ir ieprogrammēti, iemācīti vai IAS izveidoti sadarbības algoritmi starp to un apkārtējo vidi, kas ļauj prognozēt konkrētās sadarbības notikumus. Vispārīgāk var teikt, ka AVM ir procesu algoritmi, kuros IAS var arī nepiedalīties, bet tikai novēro tos. Ja šīs prognozes ir pareizas, tad mēs sakām, ka IAS saprot konkrēto procesu.

3. Vispārējs mākslīgais intelekts ir līdzīgs cilvēka intelektam, tas savus mērķus sasniedz, nepārtraukti veidojot AVM, kas ļauj prognozēt konkrētās situācijas attīstību.

4. Galvenais mācīšanās paņēmiens ir gadījuma meklējumi. Kustību mācīšanās notiek, izmantojot gadījuma meklējumus un no sensoriem saņemtos atgriezeniskās saites signālus. Komplicēta mācīšanās notiek, optimizējot esošos vai izveidojot jaunus AVM.

5. Domāšana ir pagātnes vai iedomātas nākotnes notikumu plūsmas aktivizēšana, lietojot simbolus, loģikas un dabas likumus, kas ir zināmi dotajai IAS, bet neizpildot atbilstošās darbības. Tas IAS ļauj prognozēt apkārtējās vides reakcijas un plānot rīcību.

6. Apziņa ir sevis modelis. Šī modeļa galvenais saturs ir IAS ķermenis un tā sensoru signāli. IAS ķermenis ir no apkārtējās vides norobežots materiāls veidojums, kurā ievietota pati IAS, tās sensori un izpildorgāni. Vairāk par apziņu lasiet šeit

7. Emocijas. Neirozinātnieks Antonio Damasio par emocijām sauc evolūcijas izveidotas automātiskas rīcības programmas, kas saistītas ar apbalvojumu, sodu, dziņām, motivācijām. Ja mēģinām precizēt, tad varētu teikt, ka emocijas ir tās ķermeņa sajūtas, kuras parādās šo automātiskās rīcības programmu ierosināšanas laikā.

Kā rodas intelekts?

Intelekts ir fizikālā vidē jaunradusies īpašība (emergent property), kas rodas ļoti sarežģītās sistēmās, ja izpildīti visi rašanās noteikumi. Jaunu īpašību rašanās ir fizikālajā pasaulē izplatīti procesi, kurus mēs novērojam tik bieži, ka pat nepamanām un par tiem daudz nedomājam, jo uzskatām, ka tie ir pašsaprotami. Piemēram, visiem fizikālās pasaules atomiem parādās jaunas īpašības, kādas nepiemīt to sastāvdaļām (elektroniem, neitroniem, protoniem). To pašu var teikt par molekulām, kuras veido dažādas mums pazīstamas vielas, lietas un priekšmetus, piemēram, ūdenim piemīt pilnīgi atšķirīgas īpašības no to veidojošo gāzveida elementu – ūdeņraža un skābekļa – īpašībām. Sarežģītu sistēmu uzvedību, piemēram, medikamentu iedarbību uz organismu, ne vienmēr var paredzēt arī tad, ja zinām notiekošo procesu likumus un sastāvdaļu īpašības. Īpašību kombinācijas ir tik daudzas un mums nezināmas, ka tās vienkārši nav iespējams iedomāties. Bet bieži vien mēs visas molekulu un to savienojumu īpašības nezinām, tādēļ, kā zināms, visi jaunie medikamenti tiek eksperimentāli novērtēti.

Kā panākt, lai jaunās īpašības vienmēr rastos? Jāuzraksta, jānoformulē rašanās noteikumi. Kad tie izpildīti, pieredze rāda, ka jaunās īpašības rodas vienmēr. Piemēram, ķīmiskās reakcijas notiek vienmēr, ja ir vajadzīgās izejvielas un apkārtējās vides parametri, dators izpilda vēlamās darbības, ja tajā aktivizētas visas vajadzīgās programmas. Ar mākslīgo intelektu ir tāpat. Tādēļ mums ir jānoformulē mākslīgā intelekta rašanās noteikumi. Tas, protams, nav viegls uzdevums, bet ar to ir tāpat kā ar definīcijām. Mēs nevaram būvēt robotus, ja nezinām, ko gribam būvēt.

Daudzus MI rašanās noteikumus mūsdienu zinātnieki cenšas izveidot, kopējot smadzeņu neironu struktūru, piemēram, liels neironu savienojumu skaits ļauj ierosināt līdzīgas atmiņas un darbības. Daudzslāņu neironu kolonnu struktūra ļauj veidot vispārināšanu (generalizing), t.i., saņemtajos sensoru signālos ieraudzīt galvenās, nemainīgās līnijas. Sodu un apbalvojumu sistēma stimulē derīgas darbības un ļauj izvairīties no kaitīgām, u.tml. Dzīvajās būtnēs šīs īpašības nodrošina ģenētiski veidoto smadzeņu struktūra un darbība, MI mašīnās tās veido ar piemērotu neironu tīkla struktūru un programmām.

Galvenie mākslīgā intelekta rašanās noteikumi

1. Īpašības, kuras nodrošina neironu tīkla struktūra un programmas: spēja un tendence saglabāt atmiņā apkārtējās vides notikumu virknes, spēja tās pazīt un prognozēt nākošos notikumus.

2. Sensoru signālu apstrāde un izpildorgānu vadīšana, tas nozīmē, ka tiek izveidota atbilstība starp divām pasaulēm: ārējā 4 koordinātu (3 telpas un 1 laika koordināta) pasaule un iekšējā pasaule, robota sensoru signāli un izpildorgānu kustības.

3. Mācīšanās: izpildorgānu kustību un rīcības bibliotēkas veidošana, kustību un rīcības novērtēšana, gadījuma meklējumi un optimizācija.

4. Esošo AVM pavairošana un jaunu veidošana. Šo procesu pamatā ir vispārināšana. Tas nozīmē viena procesa vispārīgās īpašības izmantot jaunu AVM veidošanā. Jaunu AVM veidošana robotos pagaidām nav iegūta. Sarežģītu AVM veidošanā (kad atsevišķu notikumu apzīmēšanai lieto simbolus) nepieciešama domāšana.

5. Spēja izveidot sevis jeb Es modeli. To sauc par apziņu. Es uztver apkārtējās vides signālus un pieņem lēmumus par rīcību. Visi sensoru signāli tiek integrēti un tiek izveidots apkārtējās vides attēls. Datorzinātnes speciālists Lails Longs to sauc par Vienotību: visi sensoru signāli tiek sakausēti vienotā pieredzē. Šodien dažiem robotiem, kas spēj mācīties, ir ieprogrammēti Es modeļi, kas darbojas šaurā, konkrētā nozarē, bet nepārtraukti veidot un uzlabot sevis modeli, pielāgojot to jaunām situācijām, viņi nespēj.

6. Hierarhiska apbalvojumu un sodu sistēma, kas izveido vērtības – likumus, kas saka, kas ir labs, un no kā jāizvairās.

7. Lai izveidotu cilvēka intelektam līdzīgu intelektu, nepieciešams saprast runāto un rakstīto valodu un spēt runāt. Lai saprastu valodas vārdus un simbolus, tiem jāpiesaista robota personīgā pieredze un AVM. Šāda valodas mācīšana robotiem nav sasniegta.

8. Lai izveidotu cilvēka intelektam līdzīgu intelektu, lai cilvēki un roboti varētu saprasties, un lai roboti izveidotu cilvēkiem līdzīgas un cilvēkiem svarīgas vērtības, robotiem nepieciešamas emocijas. Par to, kā robotos veido emocijas, lasiet šeit.

Jaunu robotu apmācīšana-programmēšana būs līdzīga cilvēka bērna mācīšanai. Tā notiks robota autoru: zinātnieku un programmētāju sabiedrībā, un apmācīšanas ātrums būs atbilstošs apmācošo cilvēku runas un kustību ātrumam. Apmācīšanas laiks būs atkarīgs no robota programmu piemērotības.

Ķermeņa kustības

Cilvēkam ir ap 600 muskuļu. Katra muskuļa stāvokli noteiktā laika momentā var aprakstīt ar tā koordinātām: novirzi no sākuma stāvokļa, kustības ātrumu, pielikto spēku. Ja, piemēram, metot basketbola bumbu grozā, kustības veikšanai tiek aktivizēti vairāki desmiti muskuļu, tad katram šīs kustības laika momentam piesaistītas trīs reiz vairāk koordinātas. Tām klāt vēl nāk kustības vizuālais attēls, taustes, temperatūras, dzirdes un ožas sajūtas. Visi šie signāli mainās laikā. Tie kopā izveido „kustības daudzkoordinātu attēlu”. Miljoniem šādu apmācības laikā iegūtu attēlu tiek saglabāti cilvēka atmiņā un tiek aktivizēti, lai kustību atkārtotu vai to lietotu, nedaudz pārveidojot. Var teikt, ka indivīda apziņā ir izveidota kustības modeļu bibliotēka. Kustību laikā dzīvās būtnes neko nerēķina pēc formulām: neironu tīkls saglabā kustības koordinātas, aktivizē tās, salīdzina izpildīto kustību ar agrāk noglabātajām, novērtē, un ja nepieciešams, maina. Ja ir pieejami kustības vizuālie, taustes, temperatūras, skaņas un smaržu attēli, tad dzīvās būtnes vienmēr izmanto atgriezenisko saiti. Tā notiek mācīšanās.

Robotu programmētāji to nevar atkārtot tādēļ, ka kustību salīdzināšana, novērtēšana un labākās kustības izvēle ir evolūcijas izveidoti un pēc indivīda piedzimšanas stimulēti jaunradušies procesi, kurus robotu programmētāji pagaidām ierosināt neprot. Tādēļ robotos visas izpildorgānu kustības tiek rēķinātas un optimizētas saskaņā ar programmās ieliktām formulām, un tas prasa laiku.

Šeit rodas divi jautājumi:

1. Kā izveidot dzīvajām būtnēm līdzīgus robotus? Atbilde ir zināma, bet nav viegli izpildāma. Jāapzina vēlamo procesu jaunrades noteikumi, kas stimulē šo procesu rašanos, un tie jāieliek jaunajos robotos. Līdzīgi kā to dara evolūcija. Paņēmieni ir zināmi, tie ir gadījuma meklējumi, balvas un „sods”, kas vēlāk izveido vērtības. Tas nozīmē, ka robota „mazulim” līdzīgi kā zīdainim jāiedod, jāieprogrammē automātiskas gadījuma kustības. Veiksmīgākās kustības tiek atkārtotas, saglabātas atmiņā un nākotnē lietotas biežāk. Tā pamazām sasniedz vērtīgākas, nākotnei derīgas kustību kombinācijas, piemēram, priekšmetu satveršanu ar rokām, to „garšas” pārbaudi. Tālāk seko rāpošana un vēl tālāk – piecelšanās kājās un staigāšana. Šādu kustību izveidei evolūcijai bija vajadzīgi miljoniem gadu, varam cerēt, ka robotiem vajadzēs mazāk laika.

2. Vai var gadīties, ka nākotnes roboti ne vienmēr radīs savus, jaunus AVM, bet izmantos programmētāju sagatavotos? Jā, līdzīgi kā mēs daudzu kustību modeļus lietojam neapzināti, var gadīties, ka roboti neapzināti lietos kādas programmētāju sagatavotās audio un vizuālo datu apstrādes programmas, un necentīsies tās aizvietot ar savējām. Bet jāpatur prātā, ka visos tajos gadījumos, kad būs jārada kāds jauns kustības vai sadarbības modelis (jārisina kāds jauns uzdevums), tas būs jādara robotam pašam, jo programmētājs nevar iepriekš paredzēt visas dzīves situācijas, ar kurām robotam nāksies sastapties.

Nākotnes perspektīva

Var sagaidīt, ka mākslīgais intelekts tiks izmantots cilvēces progresam un attīstībai, bet tāpat kā ar visiem cilvēces sasniegumiem, cilvēki var arī radīt sev kaitējumu, tai skaitā varbūt pat daļēju bojāeju. Pašlaik mēs novērojam vēl vienu zināmu procesu, proti, ka lielākā daļa pētījumu tiek veikti, lai apmierinātu izpildītāju apzinātās un neapzinātās vajadzības, tai skaitā vēlmi gūt peļņu. Tādēļ tiek izgatavoti roboti, kurus var pārdot, arī militārām vajadzībām, un mazāk tiek pētīts, kā robotā ierosināt dažādu modeļu veidošanos. Bet tieši jaunu modeļu veidošana ir vispārēja mākslīgā intelekta pamatā.

Ķermenis. Ja tuvākajos gadu desmitos netiks izveidotas jaudīgas skaitļošanas iekārtas ar tūkstošiem reižu mazākiem gabarītiem un patērēto jaudu, tad lai iegūtu vispārējo mākslīgo intelektu, nākotnes robotu skaitļotājus un datu bāzes būs jāsadala divās daļās. Viena daļa staigās, mācīsies un sadarbosies ar cilvēkiem, tās ķermeņa masa un gabarīti būs līdzīgi cilvēkiem. Tajā ietilps mazākā informācijas apstrādes sistēmas daļa, kas nepieciešama, lai sadarbotos ar cilvēkiem, sarunātos un izpildītu cilvēku darbībām līdzīgas darbības. Otra daļa būs stacionāra, bet saistīta ar mobilo daļu, tās izmēri un patērētā jauda būs ievērojami lielāki, lai nodrošinātu „cilvēka līmeņa” datu apstrādes ātrumu un atmiņu. Jo cilvēkam svarīgas vērtības robotam, tāpat kā cilvēka bērnam, varēs iemācīt tikai cilvēku sabiedrībā. Ieprogrammēt tās pašlaik nav iespējams, valodas vārdus un visus pārējos jēdzienus mēs saprotam tikai tad, kad tiem piesaistīta personīgā pieredze. Vairāk par to, ko nozīmē saprast, lasiet Džefa Hokinsa grāmatā Jeff Hawkins, On Intelligence, Times Books, 2005. Tas pats sakāms par Tjūringa testu, roboti to varēs pilnvērtīgi izturēt tikai tad, kad tie būs mācījušies un lielāko daļu jēdzienu savā apziņā izveidojuši, mācoties cilvēku vidē. Tas ir visai traģisks un paradoksāls fakts, ka cilvēki nespēs izveidot robotus ar augstākām morāles vērtībām nekā viņiem pašiem.

Homo sapiens sugas apdraudējums. Kaut arī par šo tēmu ir simtiem sensacionālu paziņojumu, rakstu un izteikumu, vienas sugas indivīdu bojāeja un to aizstāšana ar augstāka intelekta indivīdiem būs iespējama tikai tad, kad būs nodrošināta augstākā intelekta nesēju izdzīvošana un vairošanās. Pašreizējās cilvēces tehnoloģiskās un materiālās iespējas nenodrošina ne pirmo, ne otro. Tas varētu kļūt iespējams visai tālā nākotnē, kad robotu varēs ievietot mobilā ķermenī, kura masa ir 50 – 150 kg un patērētā jauda, ja tas neizpildīs jaudīgas mehāniskas darbības, būs pāris simti vatu.

Daži zinātnieki runā par stacionārām intelektuālām sistēmām, kas „dod padomus”, vada kādas sociālas grupas vai valsts dzīvi. Šādu sistēmu iedīgļi atrodami jau tagad. Piemēram, Ķīnas kompānija iFlytek izveidojusi mākslīgā intelekta sistēmu Xiaoyi, kas spējusi nokārtot ārsta eksāmenu. Protams, tas nenozīmē, ka Xiaoyi strādās kā ārsts, bet kompānijai ir nodoms izmantot izstrādāto sistēmu veselības aprūpes atbalstam. Līdzīgi mēģinājumi notiek arī citās valstīs.

Augstāka intelekta sistēma varbūt spēs atrisināt cilvēces t.s. globālās problēmas, bet ja lūkojamies evolucionārā skatījumā, tad šajā virzienā cerību nav. Cilvēki nerīkosies pretrunā saviem pamata instinktiem. Vienkārši sakot, neklausīs. Tomēr paātrināt un atvieglot „nesaprātīgo” cilvēku dzīvi un attīstību šādas intelekta sistēmas varētu.

Noslēgumā atgriezīsimies pie raksta sākumā uzdotā jautājuma – vai jau pienācis laiks robotiem piešķirt pilsonību? 2017. gadā Honkongas kompānijas Hanson Robotics izgatavotajam cilvēkveidīgajam robotam vārdā Sofija piešķīra Saūda Arābijas pilsonību. Preses konferencē Sofija pateicās par izrādīto godu un adekvāti atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem. Tomēr šim efektīgajam AI darbības demonstrējumam nevajadzētu ļaut mūs maldināt. Kā redzējām no rakstā aplūkotā jautājumu loka, līdz robotam ar apziņu un robotam kā personībai, kam tiešām pienāktos pilsoņa tiesības, vēl tāls ceļš ejams.

Filaja piedzīvojumi uz komētas

$
0
0
Kad 2014. gada 12. novembrī nolaižamais aparāts Filajs pieskārās komētas virsmai un lidojuma vadības centrā atskanēja aplausi, zinātnieki vēl nenojauta, ka piedzīvojumi tikai sākas

Kosmiskās misijas plakāts. Redzama Čurjumova – Gerasimenko komēta, starpplanētu zonde „Rosetta” un nolaižamais aparāts Filajs. ESA attēls

Pēc desmit gadus ilga kosmiskā ceļojuma 2014. gada 6. augustā pie Čurjumova – Gerasimenko komētas ieradās Eiropas kosmiskās aģentūras starpplanētu zonde „Rosetta”, kas nosaukta par godu slavenajam Rozetas akmenim, kas deva iespēju atšifrēt ēģiptiešu hieroglifus. Gluži tāpat zinātnieki cer, ka zonde palīdzēs atšifrēt svarīgus komētu, Saules sistēmas un dzīvības izcelšanās noslēpumus. 10. septembrī zonde iegāja orbītā ap komētu un uzsāka tās pētījumus. Pirmais pārsteigums bija komētas neparastā forma – četrus kilometrus garais komētas ķermenis sastāv no divām saplacinātām daļām, kuras savieno šaurāks „kakls”. Noteiktā pagrieziena leņķī komēta atgādina gumijas pīlīti.

Salīdziniet komētu (iepriekšējā attēlā) un pīlīti! Vai nav līdzīgi? Wikimedia Commons attēls

Zonde „Rosetta”, kuras izmēri salīdzināmi ar nelielu automobili, nesa līdzi veļas mašīnas lieluma nolaižamo aparātu Filaju. Aparāts nosaukts par godu Files obeliskam, kura uzraksti arī palīdzēja izprast ēģiptiešu rakstību. 12. novembrī no rīta sākās kosmiskās misijas galvenais notikums – Filaja nolaišanās uz komētas, kas ilga septiņas stundas. Bija paredzēts, ka brīdī kad aparāts pieskarsies virsmai, tas izšaus harpūnas, kas to noenkuros pie komētas, jo komētas gravitācijas spēks ir tik mazs, ka pat niecīgs atgrūdiens var aizsviest nolaižamo aparātu projām. Tiešraidē bija iespējams vērot, kā lidojuma vadītāji saspringti gaida signālu par nolaišanos. Spriedzi vēl pastiprināja fakts, ka signāls no komētas līdz Zemei nāk 28 minūtes. Varbūt Filajs jau ir veiksmīgi nosēdies, bet mēs vēl neko nezinām! Kad 18.03 pēc Latvijas laika signāls tika saņemts, lidojuma vadības centrā sākās līksmība. Oficiālas personas uzstājās ar apsveikumiem par nolaišanos uz komētas, kas veikta pirmo reizi cilvēces vēsturē.

Lidojuma vadītāji priecājas pēc nolaišanās signāla saņemšanas. ESA attēls

Skats no Filaja trīs kilometru augstumā virs komētas. Aparātam vajadzēja nolaisties gludajā laukumā attēla centrālajā daļā, bet tas nolaidās krietnu gabalu tālāk klinšainā apvidū un iekļuva ēnā. ESA attēls

Taču šampanieša dzeršana izrādījās pāragra. Telemetrijas dati liecināja, ka harpūnas nav izšautas un Filajs nav nofiksējies uz virsmas. Aparāts atleca aptuveni kilometra augstumā, pēc divām stundām piezemējās vēlreiz un veica vēl vienu īsu lēcienu. Tā rezultātā Filajs nonāca aptuveni kilometra attālumā no paredzētās gludās un līdzenās nolaišanās vietas, apvidū, kur ir augstas klintis. Aparāts nosēdās uz virsmas slīpi, bet laimīgā kārtā neapgāzās. Taču sliktākais bija tas, ka Filajs nonāca ēnā, kur Saule apgaismo tā saules baterijas tikai 1,5 stundas katrā 12 stundu periodā, kad komēta veic vienu pagriezienu pa asi. Tas ir nepietiekami, lai uzlādētu aparāta akumulatorus.

Pirmā panorāma no komētas virsmas. Attēlots arī paša Filaja stāvoklis. Augšējā attēlā redzamas tikai debesis, pārējos – komētas virsma. ESA attēls

Saprotot, ka nāksies paļauties vienīgi uz galveno akumulatoru, kura resurss bija 50 – 60 stundas, zinātnieki steidza veikt mērījumus ar Filaja instrumentiem – pētīt virsmas īpašības un ķīmisko sastāvu, analizēt gāzes, mērīt magnētisko lauku, zondēt komētu ar radioviļņiem. Tika uzņemtas apkārtnes panorāmas. Ar urbja palīdzību tika paņemti vielas paraugi, kuri tika nogādāti vairākos mērinstrumentos. 14. novembra vakarā lidojuma vadītāji bezspēcīgi vēroja, kā samazinās Filaja akumulatoru spriegums, un pēdējā mēģinājumā uzlabot saules bateriju apgaismojumu nedaudz pagrieza nolaižamā aparāta „ķermeni”. 15. novembrī 2:36 pēc Latvijas laika kontakts ar Filaju tika zaudēts. Taču līdz tam laimīgā kārtā uz Zemes izdevās saņemt visus nolaižamā aparāta iegūtos zinātniskos datus.

Čurjumova – Gerasimenko komētas virsma tuvplānā. Redzama arī viena Filaja „kāja”. ESA attēls

Lidojuma vadības komanda un zinātnieki bija bezgala noguruši, taču laimīgi. Tagad pētniekiem nepieciešams laiks datu apstrādei, par pirmajiem zinātniskajiem rezultātiem mēs uzzināsim apmēram pēc mēneša. Protams, ja aparāts darbotos uz komētas vismaz nedēļu, kā bija sākotnēji plānots, nevis tikai 57 stundas, datu būtu vairāk. Bet arī šādi tas ir milzīgs zinātnisks sasniegums. Šo rindu autors īpaši gaida komētas paraugu analīzes rezultātus – kādas un cik sarežģītas organiskās vielas ir atrastas un ko tās mums stāsta par dzīvības rašanās iespējām Saules sistēmā?

Kosmiskās misijas sabiedrisko attiecību veidotāji savās tvitera ziņās bija izvēlējušies personificēt Rozetu un Filaju. Kad Filajs laidās lejup uz komētu, Rozeta „vaicāja”, kā viņš jūtas, un Filajs „atbildēja”, ka pēc desmit gadu lidojuma esot ļoti labi izstaipīt kājas. Savukārt tad, kad Filajs bija nolaidies neparedzētā vietā un no Rozetas nebija saskatāms, zonde „žēlojās”, ka Filajam, ja viņš grib, lai viņu atrod, vajadzēja valkāt dzeltenu cepurīti un vicināt karogu. Šķiet, ka šī pieeja attaisnojās, jo sabiedrība uz notikumiem reaģēja ļoti emocionāli. Kad sakari ar Filaju pārtrūka, tviterī bija lasāmi aizkustinoši komentāri, piemēram, „Tie varbūt ir tikai uzgriežņi, skrūves, alumīnijs un mikroshēmas, taču Filajs pārstāv mūs. Un zinātni.”

Tvīts par to, ka zonde „Rosetta” nespēj ieraudzīt Filaju uz komētas virsmas. ESA attēls

Tomēr varbūt viss vēl nav beidzies. Kad Čurjumova – Gerasimenko komēta tuvosies Saulei, no tās virsmas arvien vairāk sāks iztvaikot gāzes, raujot līdzi arī putekļus. Šāds fontāns vai arī virsmas satricinājums, ko rada slāņu pārvietošanās, ja paveiksies, var izsviest Filaju saulainā vietā, kur tas varētu uzlādēt baterijas un pamosties no elektroniskās komas. Savukārt nākamā gada augustā, kad komēta atradīsies vistuvāk Saulei, saules bateriju apgaismojums varētu izrādīties pietiekams arī patreizējā aparāta atrašanās vietā, un tas var atsākt darboties. Cerēsim uz Filaja piedzīvojumu turpinājumu.

Lasi vēl portālā Starspace:

Filajs nosēdies uz komētas

Filajs ir aizmidzis

Skaties Youtube:

Mākslas īsfilma „Ambīcijas”

13. novembra preses konference par nolaišanās statusu un pirmajiem rezultātiem

 Multiplikācijas filma par "Rosetta" un Filaju

Šnobeļa balva

$
0
0
Kārtējais stāsts par atklājumiem, kas sākumā liek smieties un pēc tam – domāt

IG Nobela balvas nosaukums saistīts ar angļu vārdu ignoble, kuru var tulkot arī kā nedižciltīgs, prasts, plebejisks. Latviski šo balvu sauc par Nobela balvas parodiju, Antinobela balvu vai Šnobeļa balvu. Tā vai citādi, jautrie Hārvarda universitātes studenti 2014. gada rudenī piešķīra balvas jau 24. reizi.

Klasiskais joks ar banāna mizu. Joks ar uzkāpšanu uz banāna mizas un nogāšanos augšpēdus ir zināms jau vairāk nekā simts gadus. Tagad japāņu zinātnieki saņēmuši Antinobela balvu fizikā par to, ka piegājuši lietai nopietni un izmērījuši berzes koeficientu starp banāna mizu un grīdu. Zem linoleja plāksnes tika novietota spēka mērīšanas iekārta. Uz linoleja nolika banāna mizu, kurai kāpa virsū ar apavos ieautām kājām. Kā jau bija sagaidāms, berzes koeficients bija mazs (0,07), šāda koeficienta vērtība raksturīga labi ieeļļotām virsmām. Pētījumi mikroskopā parādīja, ka slīdēšanu izraisa banānu mizas polisaharīdu želeja. Netiek gan ziņots, cik pētnieki eksperimenta gaitā nostiepās garšļaukus.

Ir pierādīts, ka banāna miza ir ļoti slidena. Wikimedia Commons attēls

Jēzus seja uz tostermaizes. Vai esat dzirdējuši gadījumus, kad cilvēki ierauga Jēzus seju mākoņos, uz sienas, klintīs, ūdens atspulgā un citur? Jā, pat uz grauzdētas maizes šķēles. Tā ir pareidolija – fenomens, ka cilvēka smadzenes apkārtējo objektu aprisēs saskata noteiktus tēlus. Kurš no mums gan nav meklējis dzīvnieku kontūras virs galvas slīdošajos mākoņos! Ķīniešu zinātnieki saņēma Šnobeļa balvu neirozinātnē par to, ka noskaidroja, cik spēcīgs ir šis efekts. Pētāmajiem rādīja absolūti nejaušus punktu sakopojumus un sacīja, ka pusē attēlu ir redzamas sejas vai burti. Attiecīgi 34% un 38% gadījumu pētāmie tos arī saskatīja (maksimums būtu aptuveni 50%). Vienlaikus zinātnieki noteica, kuri smadzeņu apgabali piedalās tēlu atpazīšanas procesā. Faktiski pētījums ņemams pilnīgi nopietni, vienīgais nenopietnais tajā bija nosaukums, kurā minēta Jēzus seja uz tostermaizes.

Slavens pareidolijas piemērs ir „seja” uz Marsa. NASA attēls

Tumšā triāde. Austrālijas, Lielbritānijas un ASV pētnieku grupa izanalizēja 263 cilvēku personību un noskaidroja, ka cilvēkiem, kam patīk naktī būt nomodā, biežāk raksturīga paštīksmināšanās, vēlme manipulēt ar citiem un psihopātiskas iezīmes. Par to zinātniekiem piešķīra Antinobela balvu psiholoģijā. Cilvēki dalās „pūcēs” un „cīruļos”, bet ja gulētiešanas laiks neatšķiras no vidējā vairāk kā divas stundas, tas ir normāli. Taču, ja nobīde ir lielāka, cilvēkam var rasties grūtības veikt savu darbu, mācīties vai piedalīties sociālajās aktivitātēs. Par tumšo triādi sauc personības iezīmju trijotni: narcisismu, makiavellismu un psihopātiju. Narcisismam raksturīga tīksmināšanās ar sevi, pārākuma sajūta, līdzjūtības trūkums. Makiavellisks cilvēks labi prot krāpties, izmantot citus cilvēkus, manipulēt ar tiem, ciniski ignorējot morāles normas. Psihopātijai raksturīga antisociāla uzvedība, impulsivitāte, savtīgums, nežēlība un cietsirdība. Traki, vai ne? Taču jāsaprot, ka ne visiem „naktsputniem” tumšās triādes īpašības izpaužas tik izteikti, kā aprakstīts.

Vampīriem, kā jau nakts radījumiem, vajadzētu būt ļoti izteiktām tumšās triādes īpašībām. Wikimedia Commons attēls

Trakā kaķu tante? Sabiedrības veselības balvu saņēma Čehijas un citu valstu zinātnieku grupa, kas pētīja toksoplazmozes ietekmi uz cilvēka uzvedību. Toksoplazma ir parazītisks vienšūnis, kas inficējis aptuveni trešo daļu cilvēku visā pasaulē. Galvenais infekcijas nēsātājs ir kaķi. Kaķiem šis parazīts ir izdevīgs, jo ar to inficētas peles un žurkas mazāk baidās no kaķu smakas un kaķiem tās ir vieglāk noķert. Reti kuram cilvēkam toksoplazmoze izpaužas kā akūta slimība, lielākajai daļai ir tikai pasīvas cistas muskuļu un nervu audos. Kādu laiku atpakaļ zinātnieki ieinteresējās, vai šis vienšūnis spēj ietekmēt cilvēku uzvedību. Statistiskie pētījumi parāda, ka ar toksoplazmu inficēti cilvēki ir neapmierinātāki ar dzīvi, saspringtāki, nervozāki, viņiem ir mazāka impulsivitāte un tieksme uz neparastām darbībām, viņi nav tik apķērīgi kā citi un ar mazāku IQ. Iedarbības mehānisms nav zināms, kaut arī pētnieki domā, ka parazīta cistu klātbūtne paaugstina dopamīna koncentrāciju smadzenēs. Iespējama pat saistība ar depresiju. 40 procentiem pacientu, kas vērsās ārstniecības iestādē ar sūdzībām par kaķa kodumu, konstatēja depresiju. Turklāt lielākā daļa sirdzēju bija sievietes. Tiem, kam bija iekodis suns, depresija bija tikai 30 procentos gadījumu. No šejienes nav vairs tālu līdz idejai par trako kaķu tanti, kurai toksoplazmas izmainījušas uzvedību tiktāl, ka viņa nespēj dzīvot bez saviem mīļotajiem kaķīšiem. Taču šo domu zinātne neatbalsta.

Kā kaķi spēj ietekmēt cilvēku uzvedību?  Wikimedia Commons attēls

Suņi čurā uz austrumiem. Jeb rietumiem, atkarībā no tā, vai pret ziemeļiem pagriezta suņa galva vai aste, tā konstatēja Čehijas, Vācijas un Zambijas zinātnieki. Divus gadus viņi vēroja 70 suņu urinēšanu (5582 gadījumi) un defekāciju (1893 gadījumi) un secināja, ka tad, kad ir stabils magnētiskais lauks, t.i., nav ģeomagnētiskās vētras, suņiem nokārtošanās laikā ir tendence novietot savu ķermeni ziemeļu – dienvidu virzienā.  Šo principu – analizēt ķermeņa orientāciju specifiskās situācijās, zinātnieki izmanto, lai pētītu dzīvnieka spēju sajust Zemes magnētisko lauku. Tas ir pirmais gadījums, kad šāda spēja konstatēta suņiem, taču ir secināts, ka arī liellopiem un briežiem, kad tie plūc zāli vai atpūšas, ir tendence novietoties uz konkrētu debespusi. Tiesa, pētījumā nekas nav teikts, kādā virzienā orientētas ielas tajā apdzīvotajā vietā, kur pētāmie suņi kārtoja savas darīšanas. Tas varēja būtiski ietekmēt rezultātus.

Izrādās, ka suņi pirms nokārtošanās paskatās savā „iekšējā kompasā”. Wikimedia Commons attēls

Spīdzināšana gleznu galerijā. Ja esat nolēmis ar varu piespiest kādu atzīties, tad nav vērts to darīt gleznu galerijā. Pie šāda secinājuma var nonākt, iepazīstoties ar itāļu zinātnieku pētījumu, kas viņiem atnesa Šnobeļa balvu mākslā. Divpadsmit brīvprātīgajiem dedzināja roku ar lāzeru. Ja cilvēki šajā laikā raudzījās uz skaistām gleznām, tad sāpju sajūta bija mazāka nekā tad, ja viņi raudzījās uz neitrālām vai neglītām gleznām. Pie kam mazāka bija ne tikai subjektīvā sāpju sajūta, bet arī noteiktu smadzeņu viļņu amplitūda, kas saistīta ar sāpju signāliem smadzenēs.

Šāda tipa gleznas samazina sāpju sajūtu. Wikimedia Commons attēls

Cūkgaļa degunā. Deguna asiņošana ir nepatīkama. Vēl nelāgāk, ja pacientam ir Glancmana trombastēnija, reta slimība, kas bojā par asins sarecēšanu atbildīgos trombocītus. Tad pacients var noasiņot līdz nāvei. Un asiņošana visbiežāk notiek no deguna. Ko tik ārsti nav darījuši, lai slimību izārstētu vai ķirurģiski apturētu deguna asiņošanu! Tāpēc medicīnas balvas saņēmēji no ASV un Indijas ķērās pie salmiņa un aprakstīja gadījumu, kad četrus gadus vecam bērnam asiņošanu apturēja degunā iebāzti sālītas cūkgaļas gabali. Cūkgaļa satur specifiskus koagulantus, bet lielais sāls daudzums palīdz uzsūkties šķidrumam. Kas zina, varbūt vēl kādam slimniekam šī recepte noderēs!

Izņēmuma gadījumā pret asiņošanu no deguna var noderēt arī sālīta cūkgaļa. Wikimedia Commons attēls

Bailēm lielas acis. Svalbāras arhipelāgā, kura lielākā sala ir Špicbergena, dzīvo nelieli un īskājaini ziemeļbrieži. Starptautiska pētnieku komanda nolēma pārbaudīt to modrību un par to saņēma arktiskās zinātnes Antinobela balvu. Ziemeļbriežiem tuvojās gan par polārlāci pārģērbts cilvēks, gan cilvēks parastā, tumšā apģērbā. Ziemeļbrieži aktīvāk reaģēja pirmajā gadījumā. Tie ātrāk sacēla trauksmi un arī aizbēga 2,3 reizes tālāk nekā tad, ja briežiem tuvojās cilvēks. Interesanti, kāda būtu reakcija uz apgrieztu eksperimentu, proti, ja cilvēkiem tuvotos parasts un par polārlāci pārģērbts ziemeļbriedis?

Par polārlāčiem pārģērbušies zinātnieki biedēja Špicbergenas ziemeļbriežus. Wikimedia Commons attēls

Desiņas no bērnu kakām? Izklausās atbaidoši. Aptuveni šādi virsraksti šogad parādījās presē, kad kļuva zināms par spāņu zinātnieku veikto pētījumu, kas viņiem atnesa Antinobela balvu pārtikas zinātnē. Taču no kakām tur nav ne smakas! Burtiskā nozīmē. Spāņu pētnieki no maza bērna fekālijām izdalīja vairākus laktobaktēriju paveidus un pārbaudīja, vai tās ir iespējams izmantot kā probiotiķus – dzīvus mikroorganismus, kas uzņemti organismā atbilstošā daudzumā, labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu un organisma veselību. Laktobaktērijas var izmantot arī gaļas fermentēšanai desu gatavošanas procesā. Dažiem laktobaktēriju celmiem pat, iespējams, ir pretiekaisuma un pretvēža īpašības. Patiesībā mēs jau sen lietojam no cilvēka fekālijām iegūtās Lactobacillus rhamnosus GG, kuras pievieno, piemēram, jogurtiem.

Jogurta pagatavošanā izmanto laktobaktērijas. Dažos gadījumos tās var būt iegūtas no cilvēka fekālijām. Wikimedia Commons attēls

Vai spējam ietekmēt planētas klimatu?

$
0
0
Mūsu civilizācijas tehnoloģiskā varenība liek domāt, ka spējam ietekmēt Zemes siltumnīcas efektu. Vai tā ir? Papētīsim skaitļus!

Saules starojums sasniedz Zemes virsmu un sasilda to. Sasilusī planētas virsma izstaro siltumu, kuru uztver un saglabā atmosfērā esošās gāzes. To sauc par siltumnīcas efektu un atbilstošās gāzes – par siltumnīcas gāzēm. Siltumnīcas efekts paaugstina Zemes globālo temperatūru par veseliem 33 grādiem. Bez tā vidējā temperatūra uz zemeslodes būtu –18 grādi! Faktiski, tikai pateicoties siltumnīcas efektam, mūsu planēta nav sasalusi un uz tās var pastāvēt dzīvība. Taču pēdējā laikā daudzi uztraucas par siltumnīcas efekta pastiprināšanos, par globālo sasilšanu, kuras cēloni saista ar cilvēka radītajiem oglekļa dioksīda izmešiem atmosfērā. Vai tā ir?

Siltumnīcas efekta shēma. Siltumnīcas gāzes saglabā siltumu Zemes atmosfērā. Wikimedia Commons attēls, latviskots

Galvenās siltumnīcas gāzes ir ūdens tvaiks, oglekļa dioksīds, metāns un dislāpekļa oksīds jeb smieklu gāze. Visu šo gāzu koncentrācija atmosfērā ir pieaugusi, salīdzinājumā ar laiku pirms industriālās revolūcijas., t.i. salīdzinot ar aptuveni 1750. gadu (skat. tabulu). Galvenais oglekļa dioksīda koncentrācijas pieauguma cēlonis ir fosilā kurināmā dedzināšana, mazāka nozīme ir cementa ražošanai un tam, ka samazinās mežu platības. Var pat pieņemt, ka viss oglekļa dioksīda koncentrācijas pieaugums atmosfērā (no 280 miljonajām daļām jeb ppm līdz 400 miljonajām daļām) ir cilvēka radīts. Dabiskie oglekļa dioksīda avoti (augu pūšana, mazākā mērā – mežu ugunsgrēki un vulkānu izmeši) katru gadu izsviež atmosfērā lielu daudzumu šīs gāzes, taču apmēram tikpat daudz oglekļa dioksīda augi patērē fotosintēzei. Šo dabisko līdzsvaru izjauc cilvēka radītais oglekļa dioksīds, kas gan veido tikai 3% no ik gadus dabas radītā oglekļa dioksīda daudzuma, taču laika gaitā uzkrājas.

Oglekļa (nevis oglekļa dioksīda!) cikla shematisks attēlojums. Cilvēku ieguldījums ir neliels, taču tas rada uzkrājumu atmosfērā. ASV Enerģijas departamenta attēls

Par to, cik lielu daļu atmosfēras metāna veido cilvēku darbība (galvenais avots ir lopkopība), domas dalās, taču pieņemsim augšējo robežu – 70%. Savukārt dislāpekļa oksīda radīšanā (zemkopība, slāpekļa minerālmēslu izmantošana) cilvēku darbībai ir mazāka nozīme (30%). Ar ūdens tvaiku situācija ir pilnīgi citāda – mūsu darbošanās nespēj kaut cik manāmi ietekmēt ūdens tvaiku daudzumu atmosfērā. Tvaiku koncentrācija ir atkarīga no gaisa temperatūras un mitruma un svārstās no 0,01 līdz 3 procentiem. Turklāt ūdens tvaiku saturs gaisā pēdējos 250 gados nav būtiski palielinājies. Līdz ar to šajā jomā cilvēku (antropogēnā) ietekme ir pielīdzināma nullei.

Ne visas gāzes vienādi iespaido siltumnīcas efektu, katrai no tām ir aprēķināts globālās sasilšanas potenciāls – skaitlis, ar kuru jāpareizina gāzes koncentrācija, lai novērtētu tās ieguldījumu globālajā sasilšanā. Oglekļa dioksīdam to pieņem vienādu ar 1, metānam tas ir aptuveni 72, bet smieklu gāzei – ap 289. Ūdens tvaikam globālās sasilšanas potenciālu nevar precīzi aprēķināt, jo tvaika koncentrācija gaisā mēdz būt ļoti atšķirīga. Ja ņem vērā globālās sasilšanas potenciālu, tad iznāk, ka cilvēka radītais oglekļa dioksīda pieaugums atmosfērā „nodrošina” aptuveni divas trešdaļas antropogēnās ietekmes (skat. tabulu), metāns – nepilnu vienu trešdaļu, bet dislāpekļa oksīds – vien dažus procentus. Varētu domāt, ka mums tiešām ir pamats uztraukties par oglekļa dioksīda daudzuma palielināšanos.

Gāze

Saturs, ppm ap 1750.

Saturs, ppm tagad

Pieauguma antropogēnā daļa, %

Cilvēku radītā koncentrācija, ppm

Globālās sasilšanas potenciāls

Antropogēnais faktors

Antropogēnā ietekme, %

H2O

100 – 30 000*

0

0

0

0

CO2

280

400

100

120

1

120

66

CH4

0,7

1,8

70

0,77

72

55

30

N2O

0,27

0,33

30

0,02

289

6

4

* Ūdens tvaika koncentrācija ir dažāda, bet laikā maz mainīga.

BET. Šajā ainā nav ņemts vērā ūdens tvaiks, kas ir GALVENĀ siltumnīcas gāze. Ir novērtēts, ka ūdens tvaiks kopā ar mākoņiem rada 66 – 85% visa siltumnīcas efekta. Tā ir aisberga neredzamā, taču lielākā daļa. Oglekļa dioksīda ieguldījums siltumnīcas efektā ir 9 – 26%, metāna daļa ir 4 – 9%. Atlikušos dažus procentus savā starpā „sadala” pārējās siltumnīcas gāzes. Minētie 9 – 26% attiecas uz visu atmosfērā esošo oglekļa dioksīdu. Antropogēnā daļa no tā ir viena trešdaļa (120 ppm pieaugums / 400 ppm kopējā koncentrācija = 0,3). Tas nozīmē, ka antropogēnās izcelsmes oglekļa dioksīda ietekme uz siltumnīcas efektu ir vēl trīs reizes mazāka (3 – 8%). Jāņem vērā, ka šis apskats balstīts uz „vispārpieņemtiem” skaitļiem. Daži pētnieki uzskata, ka ūdens tvaiku īpatsvars siltumnīcas efektā ir lielāks (95%), bet antropogēnā oglekļa dioksīda īpatsvars – mazāks. Vai šie daži procenti spēj būtiski ietekmēt mūsu planētas klimatu? Starp citu, 21. gadsimtā globālā sasilšana ir „paņēmusi pauzi”.

Siltumnīcas gāzu un mākoņu ieguldījums siltumnīcas efekta veidošanā. Stabiņa garuma izmaiņa parāda attiecīgā lieluma noteikšanas neprecizitāti. NASA attēls, latviskots

Kamēr zinātnieku domas dalās (klimata skeptiķi gan ir mazākumā), politiskā atbilde ir „jā” un daudzas valstis ir vienojušās samazināt gaisā izsviežamā oglekļa dioksīda daudzumu (Kioto protokols). Piemēram, Eiropas Savienība izpildīja savu apņemšanos līdz 2012. gadam samazināt oglekļa dioksīda izmešus par 8% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. Tas nozīmē, ka 2012. gadā Eiropas Savienības valstis atmosfērā izsvieda 92% oglekļa dioksīda salīdzinot ar 100% līmeni 1990. gadā. Taču tādā veidā var tikai nedaudz palēnināt oglekļa dioksīda koncentrācijas pieaugumu atmosfērā. Tikai, ja mēs nemaz nededzinātu fosilo kurināmo (ko mēs nevaram atļauties), tad varētu sagaidīt, ka oglekļa dioksīda pieaugums atmosfērā apstātos. Taču vienalga tā koncentrācija nesamazinātos, un oglekļa dioksīda radītais siltumnīcas efekts nekļūtu vājāks, ja vien neņem vērā dabiskos oglekļa aprites procesus, kas varētu šo koncentrāciju samazināt. Bet ja atceramies, ka galveno siltumnīcas efekta daļu tik un tā nosaka ūdens tvaiks, centieniem samazināt oglekļa dioksīda izmešus ir maza nozīme. No otras puses, izmešu samazināšana ir vērtējama pozitīvi, piemēram, moderno automobiļu izplūdes gāzēs ir mazāk oglekļa dioksīda nekā agrāk. Galu galā, kāpēc piesārņot vidi, ja to var nedarīt! Taču ir svarīgi, lai šie ierobežojumi būtiski nesadārdzinātu tehnoloģijas un gala produkcijas cenu.

Vai mūsu centieni par dažiem procentiem samazināt oglekļa dioksīda izmešus spēj būtiski ietekmēt siltumnīcas efektu? Runājot līdzībās, vai aisberga virsotnes nelīdzenumu noskrubināšana spēs mainīt aisberga peldēšanas virzienu?

Viewing all 107 articles
Browse latest View live